Newtown Cross - Newtown, CT

Newtown Cross
p/b CCAP &Team 26
Newtown, CT
September 23, 2018

Courtesy of Velocity Results




Men 1/2/3                        12.69 Miles   12.89 MPH      7 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              State      Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5  Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1       451     59:05    0:00    Michael       Landry         Voler/Clif/HRS/ Rock Lobster                   New Haven         CT         6:34  6:27  6:35  6:29  6:39   6:28        13:14 6:41
2       453     59:37    0:32    Hunter        Pronovost      Cheshire Cycle Racing                          Cheshire          CT         6:31  6:30  6:31  6:30  6:42   6:28        13:24 7:02
3       455     59:53    0:48    Geno          Villafano      CT Cycling Advancement Program                 Vernon Rockville  CT         6:31  6:31  6:44  6:43  6:39   6:43        13:38 6:24
4       452     1:00:10  1:05    Todd          Bowden         Aetna Race Team                                Montgomery Center VT         6:32  6:29  6:31  6:37  6:59   6:43        13:38 6:41
5       457     1:00:26  1:21    Coakley       Jopling                                                                                    6:32  6:32  6:42  6:41  6:40   6:43        13:40 6:56
6       454     1:03:04  3:59    David         Hoyle          CT Cycling Advancement Program                 Middletown        CT         6:53  7:05  6:58  6:57  6:55   6:56        14:10 7:11
7       456     1:02:47  3:42    Johnny        Meyerle                                                                                    6:34  7:17  7:22  7:49  8:17         17:20 8:08






Women 1/2/3                      7.05 Miles    10.41 MPH      1 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              State      Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1       441     40:38    0:00    Vickie        Monahan        Team ERRACE                                    Enfield           CT         8:30  7:58  8:07  8:06  7:58






Men 3/4                          7.05 Miles    11.95 MPH      33 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              StateCat   Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1       212     35:23    0:00    Anthony       Vecca          Stage 1 / Airline Cycles                       Portland          CT   3     7:14  7:17  6:56  6:57  6:59
2       218     35:40    0:17    Jason         Lupke                                                         New Milford       CT   4     7:15  7:18  7:01  7:07  7:00
3       216     36:01    0:38    Karel         Citroen        STAGE 1/AirLine Cycles                         South Glastonbury CT   3     7:24  7:12  7:04  7:13  7:08
4       211     36:09    0:46    Philip        Lavoie         C3 Racing                                      Granite Springs   NY   3     7:12  7:20  7:09  7:17  7:11
5       213     36:44    1:21    Michael       Shinall        GREEN LINE VELO driven by Zipcar               Jamaica Plain     MA   3     7:15  7:19  7:17  7:26  7:28
6       215     36:50    1:27    Rich          Frisbie        Team Horst Sports                              East Lyme         CT   4     7:12  7:20  7:21  7:27  7:30
7       217     37:12    1:49    Jeff          Gelt           Central Wheel Bike Shop - Farmington CT        Farmington        CT   3     7:13  7:21  7:34  7:34  7:30
8       219     37:44    2:21    Steve         Sadler         Newington Bike                                 West Hartford     CT   4     7:29  7:35  7:31  7:41  7:30
9       221     37:59    2:36    Benjamin      Nafis          CCAP Stage 1 Muddy Mayhem / Airline Cycles     East Hampton      CT   4     7:43  7:34  7:32  7:39  7:32
10      227     38:04    2:41    Saverio       Fiorino        BlackLodge                                     White Plains      NY   3     7:17  7:45  7:43  7:43  7:36
11      228     38:09    2:46    Ben           Millstein      KING KOG / SUN AND AIR                         Brooklyn          NY   3     7:33  7:36  7:38  7:43  7:40
12      222     38:17    2:54    Anthony       Ott            Kissena Cycling Club                           New York          NY   3     7:56  7:35  7:35  7:35  7:37
13      214     38:24    3:01    Tyler         Samson         Competitive Edge Racing                        Enfield           CT   3     7:15  7:49  7:48  7:58  7:36
14      230     38:28    3:05    Nicholas      Willette       Aetna Racing Team                              Vernon            CT   4     7:31  7:50  7:50  7:45  7:32
15      245     38:57    3:34    Gregg         Ferraros                                                                             4     7:50  7:38  7:47  7:41  8:02
16      223     39:08    3:45    Mike          Marques        Cycling Concepts                               West Hartford     CT   4     7:33  7:40  7:50  7:50  8:16
17      220     39:19    3:56    Ian           Macdonald      Rescue Project                                 Middlebury        CT   3     7:34  7:55  8:00  8:00  7:50
18      241     39:29    4:06    Nicholas      Villamizar     CCAP                                                                  4     7:42  7:32  7:48  8:10  8:17
19      226     39:33    4:10    George        Ives           Capital Velo Club - CVC                        Tolland           CT   4     7:39  8:01  8:07  8:01  7:45
20      229     39:39    4:16    Jeffrey       Hussey         Timex Factory Team                             Greenwich         CT   4     7:52  7:59  7:58  7:59  7:53
21      235     39:52    4:29    Simon         Bauwens                                                       New Haven         CT   4     8:27  7:42  8:04  7:53  7:48
22      232     40:02    4:39    Roderick      Eskew          Laurel Bike Club                               Trumbull          CT   4     7:46  8:00  8:10  8:03  8:03
23      236     40:25    5:02    Mark          Sondeen        Expo Wheelmen                                  West Hartford     CT   4     7:52  7:54  8:14  8:02  8:23
24      234     40:48    5:25    Taylor        Valentine      New Haven Bicycling Club                       Derby             CT   3     7:58  8:08  8:14  8:17  8:12
25      240     41:03    5:40    Ryan          Zwick          CCAP                                                                  4     9:09  7:57  8:13  7:31  8:12
26      242     41:33            John          Nafis          Airline                                        Easthampton            4     8:13  8:12  8:16  8:25
27      244     42:34            Dillon        Pronovost      Cheshire Cycle Racing                                                 4     7:53  8:19
28      225     43:04            Aiden         Mapel          Competitive  Edge Racing                       Southwick         MA   3     7:30  8:43  8:48  8:48
29      237     43:35            Sean          Sheridan       Pawling Cycle & Sport                          New Milford       CT   4     8:31  8:34
30      243     43:56            Brian         Burke                                                                                4     8:29  8:44  8:56  9:00
31      238     44:12            Matthew       Leahey         Cyclonauts Racers                              East Granby       CT   4     8:34  8:41
32      233     36:40            Phillip       Maronilla      Kissena Cycling Club                           Astoria           NY   4     8:32  9:19  9:21  9:28
33      224     16:17            Nicholas      Hrvatin                                                       Ridgefield        CT   4     7:44  8:34






Women 3/4/5                      7.05 Miles    10.06 MPH      6 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              State      Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1       429     42:02    0:00    Kristin       Anderson       Team BFSC                                      Hamden            CT         7:17  8:30  8:37  8:41  8:57
2       426     42:42    0:40    Ruth          Spooner        Stage 1 - Airline Cycles                       East Hampton      CT         7:33  8:38  8:47  8:55  8:50
3       430     44:14    2:12    Maria         Dumoulin       Class Cycles/ Ovens of France                  Middlebury        CT         7:45  8:55  9:03  9:41  8:50
4       431     39:43            Cheryl        Muldoon        CyclingHub                                     Stratford         CT         9:11  10:06 10:15 10:11
5       432     40:42            Laurel        Ross                                                                                       9:47  10:30 10:15 10:11
6       428     44:16            Pat           Rosier         Linen/BCA                                      Pittsfield        MA         10:32 10:58 11:06 11:40







Men 4/5                          7.05 Miles    11.77 MPH      54 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              State      Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1       355     35:56    0:00    Kyle          Mullaly                                                       Wethersfeild      CT         6:50  7:07  7:24  7:16  7:19
2       354     35:57    0:01    Kevin         Langer                                                        Arlington         MA         6:51  7:22  7:17  7:18  7:10
3       351     36:19    0:23    Henry         Komosa         CompEdge/FlyRacing                             South Hadley      MA         7:01  7:15  7:19  7:19  7:25
4       359     36:27    0:31    Alden         Copley         Hudson/Ludwig and Larsen                       Ridgewood         NY         6:53  7:31  7:26  7:26  7:11
5       366     36:31    0:35    Chris         Morris         Team ERRACE                                    New Hartford      CT         6:53  7:13  7:23  7:29  7:33
6       400     36:42    0:46    Brooks        Noble                                                                                      7:28  7:14  7:22  7:24  7:15
7       353     36:45    0:49    Jacob         Kravitz        Stage 1/Airline Cycles                         East Hampton      CT         7:15  7:31  7:20  7:21  7:17
8       356     36:48    0:52    Richard       Nadeau                                                        Farmington        CT         7:16  7:20  7:25  7:28  7:20
9       360     37:33    1:37    Bennett       Gentry                                                        Brooklyn          NY         7:24  7:40  7:38  7:31  7:20
10      363     37:35    1:39    Ebberly       Strathairn     Louie Racing                                   Brooklyn          NY         7:36  7:24  7:33  7:38  7:26
11      357     37:36    1:40    Adam          Wesolowski     Storrs Center Cycle                            Lebanon           CT         7:52  7:29  7:30  7:31  7:14
12      352     37:55    1:59    Benjamin      Bruce          Cheshire Cycle Racing                          Hamden            CT         7:48  7:27  7:30  7:28  7:42
13      365     38:39    2:43    Andrew        Bennett        CRCA/Kruiscx                                   New York          NY         7:46  7:30  7:45  7:48  7:51
14      364     39:12    3:16    Roderick      Eskew          Laurel Bike Club                               Trumbull          CT         7:37  7:35  7:57  8:08  7:55
15      368     39:25    3:29    William       Whitcher       Guipago Custom Cycles                          Southwick         MA         7:34  7:52  8:05  7:52  8:03
16      358     39:46    3:50    Nicholas      Hrvatin                                                       Ridgefield        CT         7:30  7:45  8:13  8:18  8:00
17      361     39:51    3:55    Morgan        Rueckert       Team ERRACE                                    West Hartford     CT         7:36  8:00  8:10  8:08  7:56
18      383     40:07    4:11    Jared         Freedman                                                      Melville          NY         8:04  8:04  8:06  8:00  7:54
19      397     40:14    4:18    J.Luke        Soule                                                         Kent              CT         8:34  7:49  7:49  7:56  8:07
20      395     40:23    4:27    Sean          Muldoon        Aftershock Racing/CFM Cycles                   Stratford         CT         8:01  8:09  8:05  8:01  8:07
21      362     40:45    4:49    Sean          Rourke         CCAP Team Horst Junior Squad                   Ashford           CT         7:41  8:05  8:19  8:20  8:21
22      371     41:00    5:04    William       Davis          Cheshire Cycle Racing                          Wallingford       CT         7:53  8:08  8:15  8:27  8:18
23      376     41:12    5:16    John          Bogdanski                                                     Glastonbury       CT         8:00  8:11  8:18  8:25  8:18
24      378     41:35    5:39    Lawrence      Siu            CRCA/Good Guys Racing p/b HighWaterWomen.org   New York          NY         8:03  8:25  8:27  8:19  8:20
25      399     42:00    6:04    Chris         Lewis                                                                                      8:34  8:19  8:17  8:32  8:19
26      387     42:10    6:14    Jacob         Bogie          Laurel Bicycle Club                            Seymour           CT         8:41  8:19  8:24  8:31  8:15
27      389     42:27    6:31    Eric          Price-Glynn    TEAM ERRACE                                    West Hartford     CT         8:33  8:22  8:26  8:30  8:37
28      367     42:32    6:36    Jubei         Tapia                                                         Jersey City       NJ         7:59  8:40  8:55  8:44  8:14
29      404     42:37    6:41    Alex          Beck                                                                                       8:24  7:59  8:30  8:45  9:00
30      375     42:39    6:43    Robert        Spooner        Stage 1 - Airline Cycles                       East Hampton      CT         8:34  8:25  8:28  8:38  8:33
31      369     42:44    6:48    Maciej        Nowakowski     MTBNJ.com - Halter's                           Mahwah            NJ         8:22  8:30  8:39  8:42  8:31
32      374     42:48    6:52    Derek         Dean                                                          Southbury         CT         8:03  8:41  8:38  8:56  8:32
33      385     43:02    7:06    Brian         Stan                                                          Long Island City  NY         8:27  8:39  8:38  8:59  8:19
34      406     43:02    7:06    Noel          Blessing                                                                                   8:38  8:29  8:37  8:44  8:34
35      377     44:05    8:09    Matthew       Leahey         Cyclonauts Racers                              East Granby       CT         8:20  8:28  8:43  9:02  9:32
36      394     45:00    9:04    Frank         Kowalonek      RTX MTB GT                                     Guilford          CT         8:56  9:07  8:50  9:02  9:05
37      373     31:46            Jim           St. Andre      TT Endurance                                   Westport          CT         7:47  7:53  8:00  8:07
38      382     36:11            Matt          Lichack                                                       Clinton           CT         8:37  8:49  9:24  9:22
39      380     36:12            Justin        Perreault                                                     Woodbury          CT         8:32  8:40  9:32  9:29
40      405     36:21            Allan         Dias                                                                                       8:55  9:10  8:58  9:18
41      401     36:53            Roberto       Cubillas                                                                                   9:52  8:58  8:53  9:10
42      379     37:02            Jeff          Cote           Benidorm Bikes / Eastern Bloc Cycling Club     Burlington        CT         8:57  9:04  9:36  9:26
43      393     37:20            John          Hendershot                                                    Madison           CT         8:53  9:09  9:13  10:05
44      392     37:26            Edward        Desplaines     Cheshire Cycle Racing                          Cheshire          CT         9:04  9:15  9:39  9:28
45      386     37:35            Simon         Desantis       Socialist Claptrap                             Hartford          CT         9:23  9:20  9:29  9:24
46      402     37:40            Craig         Damaschi                                                                                   9:09  9:25  9:25  9:42
47      396     37:42            Jon           Northway       CCAP Hamden-Cheshire Rail Trailers             Cheshire          CT         9:49  9:20  9:23  9:11
48      384     38:01            Brandon       Zwick          STAGE 1/AirLine Cycles/ Muddy Mayhem           Wethersfield      CT         9:13  9:29  9:34  9:45
49      407     39:27            Brian         Wolfe                                                                                      8:52  10:12 10:33 9:50
50      403     39:44            Finn          Spooner                                                                                    9:40  9:56  10:16 9:52
51      390     39:57            Roger         Billings                                                      Brewster          NY         9:59  10:00 10:01 9:57
52      398     41:01            Miguel        Torres Jr      Cheshire Cycle Racing                          Waterbury         CT         10:02 10:24 10:28 10:08
53      388     42:28            David         Bond           Competitive Edge Racing                        Longmeadow        MA         10:07 10:05 10:30 11:46
54      372     16:48            Ethan         Waters                                                        Norwalk           CT         8:13  8:35





Junior Boys 9-11                 2.82 Miles    9.24 MPH       13 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              StateAge   Lap 1 Lap 2
1       101     18:19    0:00    Joel          Kowalonek      CCAP Hamden-Cheshire Rail Trailers             Guilford          CT   11    9:36  8:43
2       102     18:43    0:24    Aaron         Kowalonek      CCAP Hamden- Cheshire Rail Trailers            Guilford          CT   11    9:37  9:05
3       103     19:44    1:25    Jack          Geran          CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Bethel            CT   11    9:37  10:07
4       115     20:23    2:04    Ezra          Schwartz       TTEndurance                                    Redding           CT   11    10:01 10:23
5       107     20:25    2:06    Landon        Hendershot     CCAP Hamden-Cheshire Rail Trailers             Madison           CT   11    10:08 10:18
6       106     23:18    4:59    Owen          Lezon                                                         Bolton            CT   11    11:13 12:06
7       105     23:24    5:05    Ethan         Lezon                                                         Bolton            CT   10    11:22 12:02
8       108     24:11    5:52    Jason         Harmon         CCAP Stage 1 Muddy Mayhem                      Durham            CT   11    11:45 12:26
9       113     24:28    6:09    Max           Milliard       CCAP RTX MTB Junior Team                       Madison           CT   11    12:00 12:28
10      117     25:12    6:53    Hudson        Nablo                                                                                      12:41 12:31
11      116     25:52    7:33    Sean          Mccaulay                                                                                   12:43 13:10
12      110     32:23    14:04   Noah          Rocklin                                                       Cheshire          CT   11    15:41 16:42
13      112     35:22    17:03   Brohm         Citroen        Stage 1 Muddy Mayhem                           South Glastonbury CT   9     16:04 19:18







Junior Girls 9-11                2.82 Miles    5.26 MPH       3 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              StateAge   Lap 1 Lap 2
1       111     32:09    0:00    Adela         Chenail                                                       Granby            CT   11    15:17 16:53
2       114     32:41    0:32    Abigail       O’Neil                                                        Southport         CT   9     16:10 16:31
3       104     33:49    1:40    Elena         Huber          CCAP Hamden Cheshire Rail Trailers             Woodbridge        CT   10    14:36 19:13







Junior Boys 12-14                5.64 Miles    11.01 MPH      29 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              StateAge   Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1       127     30:44    0:00    Ben           Stokes         CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Norwalk           CT   14    7:17  7:49  7:43  7:55
2       128     31:48    1:04    Cade          Fravel         CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Redding           CT   12    7:42  8:02  7:58  8:06
3       126     32:11    1:27    Sean          Rourke         CCAP Team Horst Junior Squad                   Ashford           CT   14    7:42  8:01  8:19  8:10
4       129     34:28    3:44    Eneas Caden   Freyre         TTEndurance                                    Redding           CT   12    8:07  8:45  8:51  8:45
5       156     34:42    3:58    Shepard       Livingston     Horst                                                                       8:39  8:41  8:32  8:51
6       134     35:43    4:59    Alex          St Andre       TTEndurance                                    Westport          CT   14    8:26  8:54  9:11  9:12
7       132     35:48    5:04    Boden         Chenail        CCAP Team Horst Junior Squad                   Granby            CT   12    8:50  9:01  8:58  9:00
8       143     36:01    5:17    Alan          Becker         CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Westport          CT   14    8:37  9:03  9:06  9:14
9       130     36:07    5:23    Alejandro     Huber          CCAP Hamden - Cheshire Rail Trailers           Woodbridge        CT   13    8:35  9:05  9:22  9:05
10      142     36:09    5:25    Joshua        Ross           CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Redding           CT   14    8:39  9:02  9:05  9:23
11      141     29:05            Evan          Waters         CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Norwalk           CT   12    9:34  10:10 9:22
12      138     30:21            Lars          Roti           CCAP Team Horst Junior Squad                   Granby            CT   12    9:22  10:43 10:16
13      155     30:35            Ben           Lewis                                                                                      10:21 10:12 10:01
14      140     31:06            Keenan        Spooner        Stage 1 - Airline Cycles                       East Hampton      CT   12    10:29 10:30 10:07
15      136     31:16            William       Rueckert       CCAP West Hartford ERRACERs                    West Hartford     CT   12    9:43  11:05 10:28
16      131     31:17            Myles         Haas           CCAP Hamden-Cheshire Rail Trailers             Southbury         CT   13    9:58  10:54 10:25
17      149     31:38            Jacob         Kozar          CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       New Canaan        CT   13    10:17 10:34 10:47
18      154     31:44            Joshua        Schlechter     CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Weston            CT   14    10:25 10:38 10:41
19      144     32:39            Charlie       Chrysler       CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Ridgefield        CT   13    10:26 11:25 10:49
20      139     33:23            Nathaniel     Summers        The RailTrailers                               Southington       CT   13    10:27 11:23 11:33
21      157     33:25            Sebastian     Halpern                                                                                    11:23 11:09 10:55
22      158     33:34            Lahimahery    Tanambelo                                                                                  10:57 11:25 11:12
23      133     33:35            Ari           Daube-Valois   Northampton Cycling Clun                       Northampton       MA   13    11:02 11:13 11:20
24      160     34:09            Colby         Derosier                                                                                   11:06 11:25 11:39
25      148     35:58            Lucas         Price-Glynn    CCAP West Hartford ERRACERs Junior Team        West Hartford     CT   12    11:27 12:29 12:02
26      151     37:22            Dillon        Bhutani        CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Wilton            CT   13    12:07 12:33 12:43
27      150     37:44            Colin         Hamilton       CCAP / Farmington Valley Youth Cycling         Weatogue          CT   12    12:01 12:55 12:49
28      153     39:33            Isaac         Kleppner       Worthington Hooker School                      New Haven         CT   12    12:54 13:09 13:30
29      152     40:16            Isaiah        Dean           Team Dean                                      Southbury         CT   14    12:37 13:42 13:57







Junior Girls 12-14               5.64 Miles    9.39 MPH       6 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              StateAge   Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1       137     36:02    0:00    Teagan        Geran          CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Bethel            CT   13    8:45  9:00  9:07  9:09
2       135     36:02    0:00    Aeryn         Northway       CCAP Hamden Cheshire Rail Trailers             Cheshire          CT   14    8:54  8:52  9:07  9:10
3       145     30:03            Sadie         Rueckert       CCAP West Hartford ERRACERs                    West Hartford     CT   14    9:22  10:11 10:30
4       146     32:50            Evelyn        Kornbluh       CCAP ERRACERS                                  West Hartford     CT   14    9:57  11:33 11:21
5       147     34:59            Amanda        Meyerle        CCAP Sherpa Junior Cycling Team                Monroe            CT   13    11:17 11:42 12:00
6       159     36:29            Sophia        Kana                                                                                       11:39 12:27 12:24







Junior Boys 15-18/High School    5.64 Miles    11.54 MPH      22 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              StateAge   Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1       173     29:19    0:00    Benjamin      Nafis          CCAP  East Hampton High School                 East Hampton      CT   15    7:08  7:29  7:25  7:16
2       171     29:20    0:01    Ryan          Zwick          STAGE 1/AirLine Cycles/Muddy Mayhem            Wethersfield      CT   19    7:09  7:17  7:33  7:22
3       170     29:27    0:08    Nicolas       Villamizar     CCAP West Hartford ERRACERs                    Glastonbury       CT   16    7:06  7:21  7:33  7:27
4       172     29:40    0:21    Johnny        Meyerle        CT Cycling Advancement Program                 Monroe            CT   17    7:06  7:22  7:33  7:40
5       174     30:16    0:57    Xander        Jones          The Connecticut Cycling Advancement Program    Columbia          CT   16    7:10  7:27  7:49  7:52
6       186     30:29    1:10    Dominic       Maglio         Hudson Valley Cycling                          Cold Spring       NY   18    7:16  7:40  7:48  7:45
7       175     32:02    2:43    Kevin         Mullaly                                                       Wethersfield      CT   15    7:40  8:02  8:18  8:03
8       181     33:09    3:50    Markus        Dumoulin       CCAP Hamden-Cheshire Rail Trailers             Middlebury        CT   15    8:03  8:25  8:28  8:13
9       179     33:22    4:03    Liam          Hangen         CCAP Team Horst Junior Squad                   Tolland           CT   17    8:24  8:21  8:22  8:16
10      182     33:35    4:16    Alexander     Beck           ERRACE                                         West Hartford     CT   15    8:14  8:31  8:30  8:20
11      176     33:38    4:19    Cole          Ricardi        Team Horst Junior Squad/CCAP                   Tolland           CT   15    8:21  8:29  8:25  8:23
12      195     34:11    4:52    Mitchell      Leblanc        CCAP  East Hampton High School                 East Hampton      CT   17    8:28  8:23  8:33  8:46
13      183     34:45    5:26    Jackson       Waters         CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Norwalk           CT   15    8:26  8:50  8:48  8:41
14      187     34:49    5:30    Riley         Nakamura       CCAP/Fairfield County Youth Cycling Team       Weston            CT   15    8:28  8:49  8:50  8:43
15      184     35:11    5:52    Eric          Peterson       CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Norwalk           CT   15    8:26  8:50  8:56  8:59
16      185     35:58    6:39    Dean          Bourtsev       CCAP Fairfield County Youth Cycling Team       Danbury           CT   17    8:35  8:50  9:26  9:06
17      180     37:37    8:18    Jubei         Tapia                                                         Jersey City       NJ   18    9:09  9:08  10:02 9:18
18      188     30:14            James         Langevin       Competitive Edge Racing                        East Longmeadow   MA   15    9:26  10:12 10:37
19      196     30:26            Austin        Ondas          CCAP  East Hampton High School                 East Hampton      CT   16    9:41  10:18 10:27
20      198     37:27            Cody          Voelker        CCAP  East Hampton High School                 East Hampton      CT   16    11:25 13:00 13:02
21      194     38:11            Alden         Dus            CCAP  East Hampton High School                 East Hampton      CT   17    11:51 13:12 13:08
22      193     42:07            Derek James   Dean           Team Dean                                      Southbury         CT   16    14:14 14:36 13:18







Junior Girls 15-18/High School   5.64 Miles    9.09 MPH       4 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              StateAge   Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1       178     37:14    0:00    Ruth          Spooner        CCAP  East Hampton High School                 East Hampton      CT   18    9:01  9:17  9:33  9:23
2       190     30:46            Brooke        Weinman        CCAP West Hartford ERRACERs                    Hadley            MA   15    9:58  10:30 10:18
3       192     39:23            Melody        Desplaines     CCAP RTX MTB Junior Team                       Cheshire          CT   15    12:37 13:22 13:24
4       189     43:14            Isabella      Crespo         CCAP West Hartford ERRACERs                    West Simsbury     CT   15    14:11 14:21 14:43








Master Men 40+                   8.46 Miles    12.62 MPH      26 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              State      Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5  Lap 6
1       262     40:13    0:00    Eneas         Freyre         TTEndurance                                    Redding           CT         6:34  6:46  6:47  6:41  6:41   6:45
2       265     41:57    1:44    Brian         Girard         STAGE 1/Airline Cycles                         Cheshire          CT         6:43  7:01  7:05  7:06  7:03   7:00
3       264     41:58    1:45    Keith         Gauvin         Aetna Race Team                                Ellington         CT         6:47  7:05  7:03  7:02  7:01   7:01
4       263     42:17    2:04    Patrick       Ruane          Sunapee/Continental Paving/Buchikas            Bow               NH         6:50  7:10  7:13  7:09  7:02   6:54
5       268     42:20    2:07    Matt          Kraus          Keep It Tight                                  Millwood          NY         6:55  6:59  7:03  7:02  7:15   7:06
6       266     43:01    2:48    Joe           Kubisek        Cheshire Cycle Racing                          Southington       CT         6:50  7:04  7:09  7:17  7:19   7:23
7       283     43:05    2:52    Scott         Livingston     Horst                                          Bolton            CT         6:52  7:06  7:07  7:16  7:29   7:14
8       271     43:06    2:53    Karel         Citroen        STAGE 1/AirLine Cycles                         South Glastonbury CT         7:19  7:09  7:20  7:15  7:11   6:52
9       273     43:34    3:21    Jeremy        Brazeal        Aetna Racing Team                              Manchester        CT         7:19  6:47  7:18  7:29  7:33   7:07
10      269     43:34    3:21    Stanley       Lezon          Aetna Racing Team                              Bolton            CT         7:01  7:18  7:19  7:20  7:29   7:07
11      286     43:36    3:23    Joe           Rodrigues                                                                                  7:02  7:16  7:21  7:20  7:28   7:11
12      270     44:08    3:55    Arthur        Roti           Team Horst Sports                              Granby            CT         7:02  7:18  7:21  7:28  7:30   7:29
13      272     45:13    5:00    David         Rustico        Team DSO Mfg - ERRACE                          Plantsville       CT         7:24  7:26  7:29  7:39  7:36   7:39
14      284     45:22    5:09    Jonathan      Geran                                                         Bethel            CT         7:18  7:29  7:36  7:44  7:45   7:30
15      276     45:25    5:12    Bryan         Haas           Aetna-Exposition Wheelman                      Southbury         CT         7:18  7:29  7:37  7:47  7:41   7:33
16      275     45:59    5:46    Bryan         Zieroff        Stage 1/Airline Cycles                         Jamaica           VT         7:15  7:34  7:43  7:47  7:54   7:47
17      277     46:23    6:10    Brett         Chenail        Team Horst Sports                              Granby            CT         7:38  7:45  7:44  7:46  7:47   7:43
18      281     46:29    6:16    Eric          Crespo         Team ERRACE                                    West Simsbury     CT         7:55  7:36  7:40  7:46  7:53   7:39
19      274     47:44    7:31    John          Meyerle        Team Horst Sports                              Monroe            CT         7:21  7:39  8:52  7:53  7:45   8:14
20      285     47:50    7:37    Anthony       Alessio                                                                                    7:14  7:52  8:05  8:20  8:11   8:09
21      287     40:11            Mark          Wendolowski                                                                                7:45  7:52  8:06  8:12  8:17
22      280     40:32            Brandon       Fravel         Cannondale                                     Redding           CT         7:47  8:09  8:15  8:08  8:13
23      279     40:48            Jed           Kornbluh       Team ERRACE                                    West Hartford     CT         7:37  8:04  8:20  8:13  8:34
24      288     41:01            George        Guirigis                                                                                   8:14  8:17  8:12  8:15  8:04
25      282     41:06            Joel          Danke          Guipago Cycles                                 Granby            CT         8:04  8:24  8:15  8:13  8:11
26      289     42:53            Nick          Haye                                                                                       8:13  8:20  8:29  8:59  8:53





Master Men 50+                   8.46 Miles    11.45 MPH      21 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              State      Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5  Lap 6
1       291     44:19    0:00    Michael       Wonderly       MJ Racing                                      Colchester        CT         7:24  7:24  7:21  7:24  7:27   7:20
2       295     44:44    0:25    Wade          Summers        Team Horst Sports                              Southington       CT         7:26  7:25  7:29  7:25  7:29   7:31
3       293     44:49    0:30    James         Stafford                                                      High Falls        NY         7:29  7:28  7:26  7:34  7:34   7:20
4       297     45:02    0:43    Paul          Debartolo      CRCA / The Weather Channel Specialized Cycling Pound Ridge       NY         7:24  7:24  7:31  7:36  7:33   7:34
5       296     45:18    0:59    Michael       Parent         Competitive Edge Cycling                       Somers            CT         7:29  7:30  7:33  7:35  7:37   7:34
6       310     45:37    1:18    Jon           Tarbox                                                                                     7:35  7:29  7:36  7:42  7:40   7:35
7       311     45:46    1:27    Ted           D'onofrio                                                                                  7:32  7:26  7:39  7:50  7:53   7:26
8       292     45:46    1:27    Paul          Wojciak        Bikeman.com                                    Poughkeepsie      NY         7:42  7:46  7:44  7:36  7:38   7:20
9       301     46:59    2:40    Michael       Bradford       State 9 Racing p/b Vittoria                    Bedford           NH         7:37  7:49  7:52  7:59  7:51   7:52
10      299     39:29            James         Mcdevitt       Cycle-Smart                                    Redding           CT         7:53  7:55  7:53  7:58  7:50
11      294     39:37            Dave          Geissert       Team Horst Sports                              Columbia          CT         7:30  7:57  8:11  8:10  7:50
12      313     39:37            Kerry         Robair                                                                                     8:04  7:55  7:59  7:55  7:45
13      298     39:41            Thomas        Ricardi        Team Horst Sports                              Tolland           CT         7:29  7:51  8:07  8:09  8:06
14      304     40:36            Michael       Seo            TTEndurance                                    Westport          CT         8:07  8:04  7:57  8:18  8:11
15      306     40:50            Thomas        Voytek         GHCC - Central Wheel                           Wallingford       CT         8:14  8:08  8:00  8:22  8:05
16      312     41:00            Juantxo       Royo                                                                                       8:12  8:11  8:14  8:18  8:06
17      303     41:31            Christian     Otto           Texas Pro Health Racing                        Scarsdale         NY         8:10  8:11  8:26  8:26  8:18
18      300     41:43            Joe           Candeias       Aetna-Expo Wheelmen                            South Windsor     CT         8:14  8:14  8:27  8:33  8:16
19      302     42:09            Mark          Mahoney        Bethel Cycle Works                             Bethel            CT         8:06  8:17  8:38  8:43  8:25
20      307     48:53            Mark          Robson         Cycle-Smart                                    Ridgefield        CT         9:10  9:44  9:59  9:56  10:04
21      308     41:06            Charles       Schwartz       Cycle-Smart                                    New York          NY         9:12  9:52  11:10 10:52







Master Men 60+                   7.05 Miles    10.83 MPH      10 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              State      Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1       324     39:03    0:00    William       Thompson       CCC/Keltic Const/Zanes Cycles                  West Hartford     CT         7:55  7:58  7:42  7:46  7:43
2       321     39:11    0:08    Brett         Tremaine       Iron Bridge/Tarmac Cycling                     Stormville        NY         7:56  7:58  7:44  7:49  7:45
3       323     40:31    1:28    Paul          Hermes                                                        Guilford          CT         8:06  8:00  8:03  8:15  8:07
4       327     42:23    3:20    Dave          Otis           GEARLINK Racing, Inc.                          Winsted           CT         8:01  8:31  8:39  8:42  8:31
5       326     44:23    5:20    Steven        Abbott         Storrs  center cycle                           Willington        CT         8:39  8:54  8:54  9:00  8:57
6       328     44:55    5:52    Scott         Mullin         Ridgefield Bicycle Sport Club                  Ridgefield        CT         8:56  8:59  8:57  9:02  9:02
7       325     45:44    6:41    Michael       Cyr            Storrs center cycle                            Mansfield  Ctr    CT         8:58  8:59  9:12  9:23  9:14
8       330     48:02    8:59    George        Dickerson      Stage One - Airline Cycles                     Wallingford       CT         9:01  9:43  9:49  9:40  9:49
9       329     39:39            William       Bonin          Storrs center cycle racing                     Hampton           CT         9:14  9:58  10:01 10:26
10      331     46:14            Curtiss       Burwell        LAUREL BICYCLE CLUB                            New Haven         CT         13:46 16:17 16:11






Single Speed Open                12.69 Miles   11.66 MPH      7 Starters
Place   Bib     Time     Gap     First Name    Last Name      Team                                           City              State      Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5  Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1       470     1:05:19  0:00    Ryan          Zwick          STAGE 1/AirLine Cycles/Muddy Mayhem            Wethersfield      CT         6:47  6:58  7:03  7:04  7:13         0:00  22:36 7:38
2       469     1:06:17  0:58    Adam          Wesolowski                                                                                 6:54  7:06  7:16  7:23  7:27         15:18 7:23  7:29
3       463     1:01:26          Kurt          Litsinger      Stage 1 Cycling                                Old Saybrook      CT         6:51  7:08  7:26  7:38  7:48         16:11 8:24
4       461     1:02:40          Robert        Stiles         STAGE 1/AirLine Cycles                         Old Lyme          CT         6:51  7:41  7:50  7:59  8:01         16:02 8:15
5       467     58:24            Brooks        Noble                                                                                      7:00  8:52  7:27  8:02  8:39         18:24
6       466     1:03:22          Brandon       Zwick          STAGE 1/AirLine Cycles/ Muddy Mayhem           Wethersfield      CT         8:52  14:08 9:47        20:22  10:13
7       468     20:56            David         Thompson                                                                                   6:55  6:58  7:03