GMSR KOM/QOM Classification

Green Mountain Stage Race
KOM/QOM Classification
August 31-September 3, 2012

Courtesy of Velocity Results



Men Pro/1

Stage 2 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     102   Bruno        Langlois         Garneau - Quebecor - Norton Rose        5
2     4     Tim          Johnson          Volkswagen/Peopleforbikes/Cannondale    3
3     38    Tony         Hall             Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA 1

Stage 2 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     4     Tim          Johnson          Volkswagen/Peopleforbikes/Cannondale    5
2     102   Bruno        Langlois         Garneau - Quebecor - Norton Rose        3
3     38    Tony         Hall             Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA 1

Stage 2 - KOM #3
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     99    Michael      Woods            Stevens Racing P/B The Cyclery          5
2     31    Gabe         Varela           Hagens Berman Cycling                   3
3     50    Zack         Noonan           BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling T1


Stage 3 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     4     Tim          Johnson          Volkswagen/Peopleforbikes/Cannondale    10
2     19    Adam         Farabaugh        Ekoi-Gaspesien                          7
3     17    Logan        Owen             Hagens Berman Cycling                   5
4     46    Antoine      Matteau          ekoi.com\gaspésien                      3
5     6     Zach         Hughes           Garneau - Quebecor - Norton Rose        1

Stage 3 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     17    Logan        Owen             Hagens Berman Cycling                   10
2     4     Tim          Johnson          Volkswagen/Peopleforbikes/Cannondale    7
3     90    Ruben        Companiono       Jamis Sutter Home                       5
4     99    Michael      Woods            Stevens Racing P/B The Cyclery          3
5     71    Rémi         Pelletier-Roy    Garneau - Quebecor - Norton Rose        1


Overall Results
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     4     Tim          Johnson          Volkswagen/Peopleforbikes/Cannondale    25
2     17    Logan        Owen             Hagens Berman Cycling                   15
3     99    Michael      Woods            Stevens Racing P/B The Cyclery          8
4     102   Bruno        Langlois         Garneau - Quebecor - Norton Rose        8
5     19    Adam         Farabaugh        Ekoi-Gaspesien                          7
6     90    Ruben        Companiono       Jamis Sutter Home                       5
7     31    Gabe         Varela           Hagens Berman Cycling                   3
8     46    Antoine      Matteau          ekoi.com\gaspésien                      3
9     38    Tony         Hall             Champion System p/b Stan's NoTubes/CRCA 2
10    71    Rémi         Pelletier-Roy    Garneau - Quebecor - Norton Rose        1
11    50    Zack         Noonan           BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling T1
12    6     Zach         Hughes           Garneau - Quebecor - Norton Rose        1





Women 1/2

Stage 2 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     164   Gabrielle    Fortin           Deda-Hype                               5
2     165   Marti        Shea             Destination Cycling                     3
3     133   Laura        Ralston          Team Kenda p/b Geargrinder              1

Stage 2 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     164   Gabrielle    Fortin           Deda-Hype                               5
2     163   Alizée       Brien            Specialized-Mazda-SGC                   3
3     137   Patty        Buerkle          Edlow Intl. p/b Bike Beat               1


Stage 3 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     164   Gabrielle    Fortin           Deda-Hype                               10
2     163   Alizée       Brien            Specialized-Mazda-SGC                   7
3     150   Susan        Palmer-Komar     PK Express/Biemme                       5
4           #N/A         #N/A             #N/A                                    3
5           #N/A         #N/A             #N/A                                    1

Stage 3 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     163   Alizée       Brien            Specialized-Mazda-SGC                   10
2     165   Marti        Shea             Destination Cycling                     7
3     150   Susan        Palmer-Komar     PK Express/Biemme                       5
4     164   Gabrielle    Fortin           Deda-Hype                               3
5     131   Cecilia      Davis-Hayes      IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com    1


Overall Results
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     164   Gabrielle    Fortin           Deda-Hype                               23
2     163   Alizée       Brien            Specialized-Mazda-SGC                   20
3     165   Marti        Shea             Destination Cycling                     10
4     150   Susan        Palmer-Komar     PK Express/Biemme                       10
5     133   Laura        Ralston          Team Kenda p/b Geargrinder              1
6     131   Cecilia      Davis-Hayes      IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com    1
7     137   Patty        Buerkle          Edlow Intl. p/b Bike Beat               1







Men 2

Stage 2 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     206   Samuel       Evans-Brown      Sunapee/Continental Paving/Buchikas     5
2     270   Nick         Iacovelli        Colavita Racing                         3
3     266   John         Harris           CCB Racing                              1

Stage 2 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     270   Nick         Iacovelli        Colavita Racing                         5
2     260   John         Herrick          Boston Bicycle School                   3
3     225   Landen       Acebo            MetLife -  NorEast Cycling              1

Stage 2 - KOM #3
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     277   Graham       Garber           Central Wheel                           5
2     222   Dean         Phillips         Fit Werx                                3
3     216   Sean         Cahill           Central Wheel-GHCC                      1


Stage 3 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     206   Samuel       Evans-Brown      Sunapee/Continental Paving/Buchikas     10
2     260   John         Herrick          Boston Bicycle School                   7
3     238   Evan         Cooper           Embrocation Cycling Journal             5
4     255   Daniel       Barney           Mt. Borah / Minerva Design p/b Basso    3
5     230   Alex         Cox              CCB Racing                              1

Stage 3 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     206   Samuel       Evans-Brown      Sunapee/Continental Paving/Buchikas     10
2     226   Michael      Aston            Adrenalineracer/Towheels                7
3     260   John         Herrick          Boston Bicycle School                   5
4     231   Kyle         Peppo            CRCA/Rapha Racing                       3
5     246   Eric         Follen           Maine Coast Cycling Club                1


Overall Results
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     206   Samuel       Evans-Brown      Sunapee/Continental Paving/Buchikas     25
2     260   John         Herrick          Boston Bicycle School                   15
3     270   Nick         Iacovelli        Colavita Racing                         8
4     226   Michael      Aston            Adrenalineracer/Towheels                7
5     277   Graham       Garber           Central Wheel                           5
6     238   Evan         Cooper           Embrocation Cycling Journal             5
7     231   Kyle         Peppo            CRCA/Rapha Racing                       3
8     255   Daniel       Barney           Mt. Borah / Minerva Design p/b Basso    3
9     216   Sean         Cahill           Central Wheel-GHCC                      1
10    230   Alex         Cox              CCB Racing                              1
11    246   Eric         Follen           Maine Coast Cycling Club                1
12    225   Landen       Acebo            MetLife -  NorEast Cycling              1
13    266   John         Harris           CCB Racing                              1










Men 3

Stage 2 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     342   Mathieu      Fortier          Quilicot-Rackultra                      5
2     334   Mark         Theeman          GREEN LINE VELO driven by Zipcar        3
3     384   Ross         Baldwin          Speedwell Racing                        1

Stage 2 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     377   Jayson       Jacobs           WD Racing / NYC Velo / CRCA             5
2     384   Ross         Baldwin          Speedwell Racing                        3
3     333   Daniel       Guiney           Sunapee/Continental Paving/Buchikas     1

Stage 2 - KOM #3
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     377   Jayson       Jacobs           WD Racing / NYC Velo / CRCA             5
2     356   Nicholas     Van Winkle       Hudson Furniture Racing Team            3
3     314   Stefano      Zanotti          Createx - Benidorm - Eastern Bloc       1


Stage 3 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     377   Jayson       Jacobs           WD Racing / NYC Velo / CRCA             10
2     384   Ross         Baldwin          Speedwell Racing                        7
3     334   Mark         Theeman          GREEN LINE VELO driven by Zipcar        5
4     321   Alexandre    Gagnon           IFG By Cyclelogik/Endurosport           3
5     381   Moritz       Steiner          Team Montclair Bikery                   1

Stage 3 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     340   Sheldon      Miller           Bikeman.com                             10
2     333   Daniel       Guiney           Sunapee/Continental Paving/Buchikas     7
3     356   Nicholas     Van Winkle       Hudson Furniture Racing Team            5
4     321   Alexandre    Gagnon           IFG By Cyclelogik/Endurosport           3
5     368   John         Babcock          Unattached                              1


Overall Results
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     377   Jayson       Jacobs           WD Racing / NYC Velo / CRCA             20
2     384   Ross         Baldwin          Speedwell Racing                        11
3     333   Daniel       Guiney           Sunapee/Continental Paving/Buchikas     8
4     356   Nicholas     Van Winkle       Hudson Furniture Racing Team            8
5     321   Alexandre    Gagnon           IFG By Cyclelogik/Endurosport           6
6     342   Mathieu      Fortier          Quilicot-Rackultra                      5
7     368   John         Babcock          Unattached                              1
8     314   Stefano      Zanotti          Createx - Benidorm - Eastern Bloc       1
9     381   Moritz       Steiner          Team Montclair Bikery                   1








Women 3/4

Stage 2 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     570   Julie        Marceau          lapdogs                                 5
2     562   Nadia        Latzgo           Young Medalists/Team Rothrock           3
3     546   Amy          Bevilacqua       Targetraining                           1


Stage 3 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     570   Julie        Marceau          lapdogs                                 10
2     546   Amy          Bevilacqua       Targetraining                           7
3     588   Caitlin      Snow             QT2 Systems                             5
4     568   Jody         Frank            North Point Women's Racing Team         3
5     583   Kristin      Budden           TargeTraining                           1

Stage 3 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     546   Amy          Bevilacqua       Targetraining                           10
2     588   Caitlin      Snow             QT2 Systems                             7
3     570   Julie        Marceau          lapdogs                                 5
4     568   Jody         Frank            North Point Women's Racing Team         3
5     583   Kristin      Budden           TargeTraining                           1


Overall Results
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     570   Julie        Marceau          lapdogs                                 20
2     546   Amy          Bevilacqua       Targetraining                           18
3     562   Nadia        Latzgo           Young Medalists/Team Rothrock           3
4     583   Kristin      Budden           TargeTraining                           2









Men 4

Stage 2 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     733   Noah         Tautfest         Bicycle Express\Kona Bikes              5
2     744   Adam         Naguib           Kissena Cycling Club                    3
3     703   Davis        Kitchel          Strava                                  1

Stage 2 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     733   Noah         Tautfest         Bicycle Express\Kona Bikes              5
2     744   Adam         Naguib           Kissena Cycling Club                    3
3     703   Davis        Kitchel          Strava                                  1


Stage 3 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     733   Noah         Tautfest         Bicycle Express\Kona Bikes              10
2     744   Adam         Naguib           Kissena Cycling Club                    7
3     724   Bryan        Guenther         CRCA/siggi's/NYVelocity                 5
4     728   Neal         Weiss            McGill Cycling                          3
5     719   Nathan       Coste            Laurel Bike Club                        1

Stage 3 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     736   Eliot        Pitney           Base 36/SMCC/Gorham Bike                10
2     722   Jack         Jefferies        unattached                              7
3     708   Mark         Pattinson        Unattached                              5
4     762   Nathaniel    Coghlan          Bike Haus                               3
5     744   Adam         Naguib           Kissena Cycling Club                    1


Overall Results
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     733   Noah         Tautfest         Bicycle Express\Kona Bikes              20
2     744   Adam         Naguib           Kissena Cycling Club                    14
3     736   Eliot        Pitney           Base 36/SMCC/Gorham Bike                10
4     722   Jack         Jefferies        unattached                              7
5     708   Mark         Pattinson        Unattached                              5
6     724   Bryan        Guenther         CRCA/siggi's/NYVelocity                 5
7     762   Nathaniel    Coghlan          Bike Haus                               3
8     728   Neal         Weiss            McGill Cycling                          3
9     719   Nathan       Coste            Laurel Bike Club                        1






Men 4/5

Stage 2 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     836   Kary         Daley            Unattached                              5
2     824   Philip       Clifford         Target Training/Fastar                  3
3     832   Nelson       Hoffman          Onion River Racing                      1


Stage 3 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     842   Mathew       Green            Bicycle Express                         10
2     824   Philip       Clifford         Target Training/Fastar                  7
3     836   Kary         Daley            Unattached                              5
4     804   Chad         Tavernia         Team Placid Planet                      3
5     837   Timothy      Leclair          1K2GO-Onion River Sports                1

Stage 3 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     842   Mathew       Green            Bicycle Express                         10
2     809   Oliver       Hall             1K2GO-Onion River Sports                7
3     804   Chad         Tavernia         Team Placid Planet                      5
4     836   Kary         Daley            Unattached                              3
5     828   Wade         Wegner           Gran Fondo New York                     1


Overall Results
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     842   Mathew       Green            Bicycle Express                         20
2     836   Kary         Daley            Unattached                              13
3     824   Philip       Clifford         Target Training/Fastar                  10
4     804   Chad         Tavernia         Team Placid Planet                      8
5     809   Oliver       Hall             1K2GO-Onion River Sports                7
6     828   Wade         Wegner           Gran Fondo New York                     1
7     837   Timothy      Leclair          1K2GO-Onion River Sports                1
8     832   Nelson       Hoffman          Onion River Racing                      1








Junior

Stage 2 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     672   Colin        Joyce            Hot Tubes Development Cycling Team Inc. 5
2     611   Curtis       White            Hot Tubes Development Cycling Team      3
3     655   Chris        Keeling          Miller School of Albemarle              1


Stage 3 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     611   Curtis       White            Hot Tubes Development Cycling Team      10
2     657   Jake         King             Hot Tubes Development Team              7
3     636   Hugh         Carthy           Bayhill Capital p/b Corner Cycle        5
4     614   Phil         O'Donnell        Hot Tubes Development Cycling Team, Inc 3
5     604   Conner       Nevin            Team Ontario                            1

Stage 3 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     636   Hugh         Carthy           Bayhill Capital p/b Corner Cycle        10
2     657   Jake         King             Hot Tubes Development Team              7
3     677   Frédéric     Cossette         Spidertech p/b Powerwatts               5
4     655   Chris        Keeling          Miller School of Albemarle              3
5     671   Olivier      Miclette         alma acura-Ultraviolet-Devinci          1


Overall Results
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     636   Hugh         Carthy           Bayhill Capital p/b Corner Cycle        15
2     657   Jake         King             Hot Tubes Development Team              14
3     611   Curtis       White            Hot Tubes Development Cycling Team      13
4     672   Colin        Joyce            Hot Tubes Development Cycling Team Inc. 5
5     677   Frédéric     Cossette         Spidertech p/b Powerwatts               5
6     655   Chris        Keeling          Miller School of Albemarle              4
7     614   Phil         O'Donnell        Hot Tubes Development Cycling Team, Inc 3
8     671   Olivier      Miclette         alma acura-Ultraviolet-Devinci          1
9     604   Conner       Nevin            Team Ontario                            1








Men 40+

Stage 2 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     448   Miguel       Sanchez          Sports Bazar                            5
2     401   David        Hildebrand       Expowheelmen                            3
3     452   Samuel       Morse            Corner Cycle                            1

Stage 2 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     421   David        Taylor           CRCA / Eumaeus Asset Mgmt - Fuoriclasse 5
2     433   Monte        Frank            Verge Sport / Test Pilot                3
3     410   Stephan      Badger           BETHEL CYCLE SPORT                      1


Stage 3 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     421   David        Taylor           CRCA / Eumaeus Asset Mgmt - Fuoriclasse 10
2     410   Stephan      Badger           BETHEL CYCLE SPORT                      7
3     433   Monte        Frank            Verge Sport / Test Pilot                5
4     448   Miguel       Sanchez          Sports Bazar                            3
5     408   Kozeliski    Brian            Wolverine Sports Club                   1

Stage 3 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     428   Cary         Moretti          Team IFG by Cyclelogik/Enduro Sport     10
2     445   Stephen      Robinson         Battley Harley-Davidson/Sonoma Masters R7
3     421   David        Taylor           CRCA / Eumaeus Asset Mgmt - Fuoriclasse 5
4     464   Roger        Aspholm          Finkraft Cycling Team                   3
5     460   Gregg        Galletta         CRCA/ BH Comedy Central                 1


Overall Results
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     421   David        Taylor           CRCA / Eumaeus Asset Mgmt - Fuoriclasse 20
2     428   Cary         Moretti          Team IFG by Cyclelogik/Enduro Sport     10
3     448   Miguel       Sanchez          Sports Bazar                            8
4     433   Monte        Frank            Verge Sport / Test Pilot                8
5     410   Stephan      Badger           BETHEL CYCLE SPORT                      8
6     445   Stephen      Robinson         Battley Harley-Davidson/Sonoma Masters R7
7     401   David        Hildebrand       Expowheelmen                            3
8     464   Roger        Aspholm          Finkraft Cycling Team                   3
9     452   Samuel       Morse            Corner Cycle                            1
10    408   Kozeliski    Brian            Wolverine Sports Club                   1
11    460   Gregg        Galletta         CRCA/ BH Comedy Central                 1








Men 50+

Stage 2 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     527   Rick         Sorenson         Onion River Sports                      5
2     518   David        Kellogg          Arc En Ciel                             3
3     523   Andrew       Melnychenko      Corning/NoTubes Race Team               1

Stage 2 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     518   David        Kellogg          Arc En Ciel                             5
2     527   Rick         Sorenson         Onion River Sports                      3
3     523   Andrew       Melnychenko      Corning/NoTubes Race Team               1


Stage 3 - KOM #1
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     518   David        Kellogg          Arc En Ciel                             10
2     523   Andrew       Melnychenko      Corning/NoTubes Race Team               7
3     528   Doug         O'Neil           Deno's Wonder Wheel                     5
4     526   Ambrose      Delaney          FRAMEWORK RACING TEAM                   3
5     521   Kevin        Mosher           CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles   1

Stage 3 - KOM #2
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     521   Kevin        Mosher           CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles   10
2     541   Kevin        Fitzmaurice      Bethel Cycle Sport                      7
3     526   Ambrose      Delaney          FRAMEWORK RACING TEAM                   5
4     518   David        Kellogg          Arc En Ciel                             3
5     523   Andrew       Melnychenko      Corning/NoTubes Race Team               1


Overall Results
Place Bib   First Name   Last Name        Team                                    Points
1     518   David        Kellogg          Arc En Ciel                             21
2     521   Kevin        Mosher           CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles   11
3     523   Andrew       Melnychenko      Corning/NoTubes Race Team               10
4     527   Rick         Sorenson         Onion River Sports                      8
5     526   Ambrose      Delaney          FRAMEWORK RACING TEAM                   8
6     541   Kevin        Fitzmaurice      Bethel Cycle Sport                      7
7     528   Doug         O'Neil           Deno's Wonder Wheel                     5