Killington Sprints - Killington, VT

Killington Stage Race
Sprint Classification
Killington, VT
May 26, 2012

Courtesy of Velocity Results




Men Pro/1

Stage 1 - Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 3 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       25     Brendan         Housler              Mt. Borah / Minerva Design p/b Basso                    Rochester      NY   6
2       16     Daniel          Chabanov             CRCA/Foundation                                         Brooklyn       NY   4
3       32     Mark            Langlands            Garneau - Quebecor - Norton Rose                        Cambridge      NZL  3
4       35     Charles         Mccarthy             1K2GO-Onion River Sports                                Wells          VT   2
5       15     Kirk            Carlsen              Full Circle pb Pure Gear                                Berkeley       CA   1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       12     Amos            Brumble              CCB racing                                              Westerly       RI   6
2       25     Brendan         Housler              Mt. Borah / Minerva Design p/b Basso                    Rochester      NY   4
3       55     Eric            Tremble              Boston Bicycle School                                   Jericho        VT   3
4       32     Mark            Langlands            Garneau - Quebecor - Norton Rose                        Cambridge      NZL  2
5       11     Alexander       Bremer               CRCA/Foundation                                         Brooklyn       NY   1


Finish
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       39     Dylan           Mcnicholas           CCB Racing                                              Stratham       NH   12
2       11     Alexander       Bremer               CRCA/Foundation                                         Brooklyn       NY   8
3       51     Wyatt           Stoup                Mt. Borah / Minerva Design p/b Basso                    West Chester   PA   6
4       45     David           Novak                Integrated Sports Medicine p/b Pyramid Training Systems Tunkhannock    PA   4
5       22     Zac             Felpel               Kelly Benefit Strategies/LSV                            Willow Street  PA   2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place   Bib                                                                                                                     Points
1       51     Wyatt           Stoup                Mt. Borah / Minerva Design p/b Basso                    West Chester   PA   6
2       2      Bobby           Bailey               1K2GO-Onion River Sports                                Essex          VT   4
3       5      Nick            Bax                  XO COMMUNICATIONS p/b CISCO                             Bethesda       MD   3



Overall Results
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       39     Dylan           Mcnicholas           CCB Racing                                              Stratham       NH   12
2       51     Wyatt           Stoup                Mt. Borah / Minerva Design p/b Basso                    West Chester   PA   12
3       25     Brendan         Housler              Mt. Borah / Minerva Design p/b Basso                    Rochester      NY   10
4       11     Alexander       Bremer               CRCA/Foundation                                         Brooklyn       NY   9
5       12     Amos            Brumble              CCB racing                                              Westerly       RI   6
6       32     Mark            Langlands            Garneau - Quebecor - Norton Rose                        Cambridge      NZL  5
7       16     Daniel          Chabanov             CRCA/Foundation                                         Brooklyn       NY   4
8       2      Bobby           Bailey               1K2GO-Onion River Sports                                Essex          VT   4
9       45     David           Novak                Integrated Sports Medicine p/b Pyramid Training Systems Tunkhannock    PA   4
10      5      Nick            Bax                  XO COMMUNICATIONS p/b CISCO                             Bethesda       MD   3
11      55     Eric            Tremble              Boston Bicycle School                                   Jericho        VT   3
12      35     Charles         Mccarthy             1K2GO-Onion River Sports                                Wells          VT   2
13      22     Zac             Felpel               Kelly Benefit Strategies/LSV                            Willow Street  PA   2
14      15     Kirk            Carlsen              Full Circle pb Pure Gear                                Berkeley       CA   1








Women 1/2

Stage 1 - Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       128    Silke           Wunderwald           Team Kenda presented by Geargrinder                     Hopkinton      RI   6
2       114    Amy             Miner                1K2GO-Onion River Sports                                South BurlingtoVT   4
3       103    Meredith        Ehn                  Farm Team Elite Womens' Cycling Team                    Albany         NY   3
4       118    Lenore          Pipes                RIDECLEAN/PatentIt.com                                  Tamuning       GU   2
5       127    Amanda          Watson               Edlow Intl. p/b BikeBeat                                Dc             DC   1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       128    Silke           Wunderwald           Team Kenda presented by Geargrinder                     Hopkinton      RI   6
2       114    Amy             Miner                1K2GO-Onion River Sports                                South BurlingtoVT   4
3       101    Patty           Buerkle              Edlow Int p/b Bike Beat                                 Pittsburgh     PA   3
4       106    Jenny           Ives                 Farm Team Elite Women's Cycling Team                    Saratoga SpringNY   2
5       107    Casey           Kelly                MVP Health Care Cycling                                 Elma           NY   1

Finish - Route 100
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       118    Lenore          Pipes                RIDECLEAN/PatentIt.com                                  Tamuning       GU   12
2       117    Andrea          Myers                Bethel Cycle                                            Danbury        CT   8
3       114    Amy             Miner                1K2GO-Onion River Sports                                South BurlingtoVT   6
4       100    Martha          Buckley              Wheelworks Racing                                       Cambridge      MA   4
5       121    Beth            Ruiz                 Farm Team Elite Women's Cycling Team                    Delmar         NY   2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       114    Amy             Miner                1K2GO-Onion River Sports                                South BurlingtoVT   6
2       128    Silke           Wunderwald           Team Kenda presented by Geargrinder                     Hopkinton      RI   4
3       106    Jenny           Ives                 Farm Team Elite Women's Cycling Team                    Saratoga SpringNY   3



Overall Results
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       114    Amy             Miner                1K2GO-Onion River Sports                                South BurlingtoVT   20
2       128    Silke           Wunderwald           Team Kenda presented by Geargrinder                     Hopkinton      RI   16
3       117    Andrea          Myers                Bethel Cycle                                            Danbury        CT   8
4       106    Jenny           Ives                 Farm Team Elite Women's Cycling Team                    Saratoga SpringNY   5
5       100    Martha          Buckley              Wheelworks Racing                                       Cambridge      MA   4
6       101    Patty           Buerkle              Edlow Int p/b Bike Beat                                 Pittsburgh     PA   3
7       103    Meredith        Ehn                  Farm Team Elite Womens' Cycling Team                    Albany         NY   3
8       121    Beth            Ruiz                 Farm Team Elite Women's Cycling Team                    Delmar         NY   2
9       127    Amanda          Watson               Edlow Intl. p/b BikeBeat                                Dc             DC   1
10      107    Casey           Kelly                MVP Health Care Cycling                                 Elma           NY   1








Men 2

Stage 1 - Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 3 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       273    Evan            Thomas                                                                       New Milford    CT   6
2       217    Jonathon        D' Alba              Kelly Benefit Strategies/LSV                            Philadelphia   PA   4
3       245    Dan             Netzer               Celerity Cycling p/b Brooks Systems                     Norfolk        VA   3
4       238    Nicholas        Maimone              Integrated Sports Medicine p/b Pyramid Training Systems Franklinville, NJ   2
5       239    Synjen          Marrocco             CCB Racing                                              Hanson         MA   1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       273    Evan            Thomas                                                                       New Milford    CT   6
2       245    Dan             Netzer               Celerity Cycling p/b Brooks Systems                     Norfolk        VA   4
3       217    Jonathon        D' Alba              Kelly Benefit Strategies/LSV                            Philadelphia   PA   3
4       238    Nicholas        Maimone              Integrated Sports Medicine p/b Pyramid Training Systems Franklinville, NJ   2
5       250    Luciano         Pavan                Optimum Performance                                     Fitchburg      MA   1

Sprint #3 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       273    Evan            Thomas                                                                       New Milford    CT   6
2       238    Nicholas        Maimone              Integrated Sports Medicine p/b Pyramid Training Systems Franklinville, NJ   4
3       217    Jonathon        D' Alba              Kelly Benefit Strategies/LSV                            Philadelphia   PA   3
4       245    Dan             Netzer               Celerity Cycling p/b Brooks Systems                     Norfolk        VA   2
5       210    Alejandro       Cifuentes-Lorenzen   Upton Bass Racing                                       Stonington     CT   1

Finish
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       252    Steven          Perezluha            BikeRayUSA                                              Longwood       FL   12
2       240    Jonathan        Marshall             Round Here Racing                                       Shippensburg   PA   8
3       239    Synjen          Marrocco             CCB Racing                                              Hanson         MA   6
4       257    Andrew          Quinn                Kelly Benefit Strategies/LSV                            Philadelphia   PA   4
5       280    Brad            Warren               J.A.M Fund / NCC                                        Fitchburg      MA   2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place   Bib                                                                                                                     Points
1       216    Frank           Cundiff              Celerity Cycling p/b Brooks Systems                     Norfolk        VA   6
2       278    Rickey          Visinski             Upton Bass Racing                                       Fairfield      CT   4
3       239    Synjen          Marrocco             CCB Racing                                              Hanson         MA   3



Overall Results
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       273    Evan            Thomas                                                                       New Milford    CT   18
2       252    Steven          Perezluha            BikeRayUSA                                              Longwood       FL   12
3       217    Jonathon        D' Alba              Kelly Benefit Strategies/LSV                            Philadelphia   PA   10
4       239    Synjen          Marrocco             CCB Racing                                              Hanson         MA   10
5       245    Dan             Netzer               Celerity Cycling p/b Brooks Systems                     Norfolk        VA   9
6       238    Nicholas        Maimone              Integrated Sports Medicine p/b Pyramid Training Systems Franklinville, NJ   8
7       240    Jonathan        Marshall             Round Here Racing                                       Shippensburg   PA   8
8       216    Frank           Cundiff              Celerity Cycling p/b Brooks Systems                     Norfolk        VA   6
9       278    Rickey          Visinski             Upton Bass Racing                                       Fairfield      CT   4
10      257    Andrew          Quinn                Kelly Benefit Strategies/LSV                            Philadelphia   PA   4
11      280    Brad            Warren               J.A.M Fund / NCC                                        Fitchburg      MA   2
12      210    Alejandro       Cifuentes-Lorenzen   Upton Bass Racing                                       Stonington     CT   1
13      250    Luciano         Pavan                Optimum Performance                                     Fitchburg      MA   1








Men 3

Stage 1 - Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 3 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       353    Nevin           Rallis               Bikeman.com                                             Windham        ME   6
2       301    Alexander       Barouh               CRCA/BH Comedy Central                                  Brooklyn       NY   4
3       310    Ansel           Dickey               Killington Mountain School Cycling Team                 Truro          MA   3
4       309    Brian           Devaney              UVM Cycling                                             Burlington     VT   2
5       342    Paul            Mcmahon              CCB Racing                                              Manchester     MA   1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       305    Johnathan       Brown                Hot Tubes Development Cycling Team                      Covington      TN   6
2       319    Nathan          Goates               Mountainside p/b City Islanders                         Shippensburg   PA   4
3       381    Dave            Warner               GREEN LINE VELO driven by Zipcar                        Jamaica Plain  MA   3
4       310    Ansel           Dickey               Killington Mountain School Cycling Team                 Truro          MA   2
5       309    Brian           Devaney              UVM Cycling                                             Burlington     VT   1

Sprint #3 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1              #N/A            #N/A                 #N/A                                                    #N/A           #N/A 6
2              #N/A            #N/A                 #N/A                                                    #N/A           #N/A 4
3              #N/A            #N/A                 #N/A                                                    #N/A           #N/A 3
4              #N/A            #N/A                 #N/A                                                    #N/A           #N/A 2
5              #N/A            #N/A                 #N/A                                                    #N/A           #N/A 1

Finish
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       359    Brendan         Rhim                 Killington Mountain School Cycling Team                 Norwich        VT   12
2       338    Brendan         Mccormack            Hot Tubes Development Cycling Team                      Leicester      MA   8
3       300    Timothy         Ahearn                                                                       Woodstock      CT   6
4       381    Dave            Warner               GREEN LINE VELO driven by Zipcar                        Jamaica Plain  MA   4
5       310    Ansel           Dickey               Killington Mountain School Cycling Team                 Truro          MA   2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       353    Nevin           Rallis               Bikeman.com                                             Windham        ME   6
2       310    Ansel           Dickey               Killington Mountain School Cycling Team                 Truro          MA   4
3       381    Dave            Warner               GREEN LINE VELO driven by Zipcar                        Jamaica Plain  MA   3



Overall Results
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       359    Brendan         Rhim                 Killington Mountain School Cycling Team                 Norwich        VT   12
2       353    Nevin           Rallis               Bikeman.com                                             Windham        ME   12
3       310    Ansel           Dickey               Killington Mountain School Cycling Team                 Truro          MA   11
4       381    Dave            Warner               GREEN LINE VELO driven by Zipcar                        Jamaica Plain  MA   10
5       338    Brendan         Mccormack            Hot Tubes Development Cycling Team                      Leicester      MA   8
6       305    Johnathan       Brown                Hot Tubes Development Cycling Team                      Covington      TN   6
7       300    Timothy         Ahearn                                                                       Woodstock      CT   6
8       319    Nathan          Goates               Mountainside p/b City Islanders                         Shippensburg   PA   4
9       301    Alexander       Barouh               CRCA/BH Comedy Central                                  Brooklyn       NY   4
10      309    Brian           Devaney              UVM Cycling                                             Burlington     VT   3
11      342    Paul            Mcmahon              CCB Racing                                              Manchester     MA   1








Women 3/4

Stage 1 - Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       188    Emily           Spence               CRCA/BH Comedy Central                                  Brooklyn       NY   6
2       194    Emma            White                Farm Team Elite Womens' Cycling Team                    Delanson       NY   4
3       176    Shelly          Mckee                NovoFit/Compass 360 Racing                              Dundas         ON   3
4       175    Elizabeth       Mcdonough            Arc-En-Ciel Racing                                      Cranston       RI   2
5       179    Luci            Olewinski            CRCA/Rockstar Games/SIgnature Cycles                    Brooklyn       NY   1

Finish
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       162    Emily           Elbers               Farm Team Elite Womens' Cycling Team                    Syracuse       NY   12
2       175    Elizabeth       Mcdonough            Arc-En-Ciel Racing                                      Cranston       RI   8
3       156    Cecilia         Davis-Hayes          IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com                    Philadelphia   PA   6
4       170    Nancy           Labbe-Giguere        LadiesFirst Racing                                      Belmont        MA   4
5       192    Laura Lee       Vo                   CRCA/Radical Media                                      Brooklyn       NY   2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       175    Elizabeth       Mcdonough            Arc-En-Ciel Racing                                      Cranston       RI   6
2       162    Emily           Elbers               Farm Team Elite Womens' Cycling Team                    Syracuse       NY   4
3       194    Emma            White                Farm Team Elite Womens' Cycling Team                    Delanson       NY   3



Overall Results
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       162    Emily           Elbers               Farm Team Elite Womens' Cycling Team                    Syracuse       NY   16
2       175    Elizabeth       Mcdonough            Arc-En-Ciel Racing                                      Cranston       RI   16
3       194    Emma            White                Farm Team Elite Womens' Cycling Team                    Delanson       NY   7
4       188    Emily           Spence               CRCA/BH Comedy Central                                  Brooklyn       NY   6
5       156    Cecilia         Davis-Hayes          IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.com                    Philadelphia   PA   6
6       170    Nancy           Labbe-Giguere        LadiesFirst Racing                                      Belmont        MA   4
7       176    Shelly          Mckee                NovoFit/Compass 360 Racing                              Dundas         ON   3
8       192    Laura Lee       Vo                   CRCA/Radical Media                                      Brooklyn       NY   2
9       179    Luci            Olewinski            CRCA/Rockstar Games/SIgnature Cycles                    Brooklyn       NY   1








Men 4

Stage 1 - Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       647    John            Pescatore                                                                    New Haven      CT   6
2       665    Phillip         Truppelli            Knapps Racing                                           Ringoes        NJ   4
3       676    Alexei          Zakharov             CRCA/siggi's/NYVelocity                                 New York       NY   3
4       613    Ilya            Cantor               MTBNJ.com - Halter's Cycles                             West Windsor   NJ   2
5       666    Ben             Turrell              CRCA / FGX Racing                                       New York       NY   1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       615    Douglas         Chrystall            Boston Road Club                                        Wellesley      MA   6
2       654    Lorenzo         Serra                Pawling Cycle & Sport                                   South Salem    NY   4
3       647    John            Pescatore                                                                    New Haven      CT   3
4       621    Jonathan        Favata               Favata's Table Rock Tours                               Kerhonkson     NY   2
5       665    Phillip         Truppelli            Knapps Racing                                           Ringoes        NJ   1

Finish
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       667    Aleksey         Urusov               Death Row Velo                                          Westfield      NJ   12
2       651    William         Rigler               CRCA/Sids Bikes NYC                                     Nyc            NY   8
3       656    Cory            Small                Bay Hill Capital/CL Noonan p.b. Corner Cycle            Boxborough     MA   6
4       654    Lorenzo         Serra                Pawling Cycle & Sport                                   South Salem    NY   4
5       657    Anthony         Smith                Winners Edge                                            St. George     BMU  2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       647    John            Pescatore                                                                    New Haven      CT   6
2       601    Jonathan        Anderson             Essex County Velo                                       Topsfield      MA   4
3       663    Nicholas        Tham Ming Qiang      MIT Cycling p/b FXDD                                    Cambridge      MA   3



Overall Results
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       647    John            Pescatore                                                                    New Haven      CT   15
2       667    Aleksey         Urusov               Death Row Velo                                          Westfield      NJ   12
3       654    Lorenzo         Serra                Pawling Cycle & Sport                                   South Salem    NY   8
4       651    William         Rigler               CRCA/Sids Bikes NYC                                     Nyc            NY   8
5       615    Douglas         Chrystall            Boston Road Club                                        Wellesley      MA   6
6       665    Phillip         Truppelli            Knapps Racing                                           Ringoes        NJ   5
7       601    Jonathan        Anderson             Essex County Velo                                       Topsfield      MA   4
8       676    Alexei          Zakharov             CRCA/siggi's/NYVelocity                                 New York       NY   3
9       663    Nicholas        Tham Ming Qiang      MIT Cycling p/b FXDD                                    Cambridge      MA   3
10      613    Ilya            Cantor               MTBNJ.com - Halter's Cycles                             West Windsor   NJ   2
11      621    Jonathan        Favata               Favata's Table Rock Tours                               Kerhonkson     NY   2
12      657    Anthony         Smith                Winners Edge                                            St. George     BMU  2
13      666    Ben             Turrell              CRCA / FGX Racing                                       New York       NY   1









Men 4/5

Stage 1 - Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       727    John            Kavouris             Stampede!                                               Pittsburgh     PA   6
2       702    Jonathan        Barry                Bicycle Bill's                                          Allston        MA   4
3       756    John            Weber                Susquehanna Valley Velo                                 Williamsport   PA   3
4       713    Max             Dougherty            Onion River Sports                                      Shelburne      VT   2
5       749    John            Schwarz                                                                      Cambridge      VT   1

Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       727    John            Kavouris             Stampede!                                               Pittsburgh     PA   6
2       702    Jonathan        Barry                Bicycle Bill's                                          Allston        MA   4
3       755    Eric            Thompson             Team Stampede                                           Lexington      MA   3



Overall Results
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       727    John            Kavouris             Stampede!                                               Pittsburgh     PA   12
2       702    Jonathan        Barry                Bicycle Bill's                                          Allston        MA   8
3       756    John            Weber                Susquehanna Valley Velo                                 Williamsport   PA   3
4       755    Eric            Thompson             Team Stampede                                           Lexington      MA   3
5       713    Max             Dougherty            Onion River Sports                                      Shelburne      VT   2
6       749    John            Schwarz                                                                      Cambridge      VT   1








Men 40+

Stage 1 - Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       421    David           Hildebrand           Expowheelmen                                            Ellington      CT   6
2       422    Bart            Lipinski             Blue Hills Cycling Club                                 Kingston       MA   4
3       411    Patrick         Cunningham           Horst Engineering Cycling Team                          New Hartford   CT   3
4       440    Ron             Williams             Hilton Head Cycling / Robson Forensic                   Huntingdon VallPA   2
5       427    Bill            Muzzio               Bethel Cycle                                            Sandy Hook     CT   1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       421    David           Hildebrand           Expowheelmen                                            Ellington      CT   6
2       436    Bryan           Teter                Orange Street Velo & Retul Fit Studio                   Lititz         PA   4
3       427    Bill            Muzzio               Bethel Cycle                                            Sandy Hook     CT   3
4       440    Ron             Williams             Hilton Head Cycling / Robson Forensic                   Huntingdon VallPA   2
5       400    Gary            Aspnes               CCB Racing                                              Rockville      RI   1

Finish
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       432    Bill            Shattuck             Corner Cycle                                            Bridgewater    MA   12
2       401    Stephan         Badger               Bethel Cycle                                            Roxbury        CT   8
3       427    Bill            Muzzio               Bethel Cycle                                            Sandy Hook     CT   6
4       400    Gary            Aspnes               CCB Racing                                              Rockville      RI   4
5       408    Eric J.         Carlson              BLUE STEEL CYCLERY                                      Amherst        NH   2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       408    Eric J.         Carlson              BLUE STEEL CYCLERY                                      Amherst        NH   6
2       425    Geoff           Mcintosh             Corner Cycle                                            Concord        NH   4
3       421    David           Hildebrand           Expowheelmen                                            Ellington      CT   3



Overall Results
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       421    David           Hildebrand           Expowheelmen                                            Ellington      CT   15
2       432    Bill            Shattuck             Corner Cycle                                            Bridgewater    MA   12
3       427    Bill            Muzzio               Bethel Cycle                                            Sandy Hook     CT   10
4       408    Eric J.         Carlson              BLUE STEEL CYCLERY                                      Amherst        NH   8
5       401    Stephan         Badger               Bethel Cycle                                            Roxbury        CT   8
6       400    Gary            Aspnes               CCB Racing                                              Rockville      RI   5
7       436    Bryan           Teter                Orange Street Velo & Retul Fit Studio                   Lititz         PA   4
8       425    Geoff           Mcintosh             Corner Cycle                                            Concord        NH   4
9       422    Bart            Lipinski             Blue Hills Cycling Club                                 Kingston       MA   4
10      440    Ron             Williams             Hilton Head Cycling / Robson Forensic                   Huntingdon VallPA   4
11      411    Patrick         Cunningham           Horst Engineering Cycling Team                          New Hartford   CT   3








Men 50+

Stage 1 - Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       550    Andre           Sturm                GMBC/Synergy Fitness                                    Essex Junction VT   6
2       536    James           Nash                 CCB Racing                                              North Hampton  NH   4
3       533    Eiric           Marro                Sunapee/Continental Paving/Buchikas                     Nashua         NH   3
4       547    Bruce           Schwab               OA/Cyclemania                                           Woolwich       ME   2
5       525    Scott           Hodder               Signature Cycles/Rockstar                               Oceanport      NJ   1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       533    Eiric           Marro                Sunapee/Continental Paving/Buchikas                     Nashua         NH   6
2       502    Brian           Batke                Carbon Racing                                           Novelty        OH   4
3       468    Tom             Officer              Cycle Fitness / oldschoolcoaching.com                   Litchfield     CT   3
4       507    Dzmitry         Buben                CCB Racing                                              Hamden         CT   2
5       536    James           Nash                 CCB Racing                                              North Hampton  NH   1

Finish
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       502    Brian           Batke                Carbon Racing                                           Novelty        OH   12
2       507    Dzmitry         Buben                CCB Racing                                              Hamden         CT   8
3       468    Tom             Officer              Cycle Fitness / oldschoolcoaching.com                   Litchfield     CT   6
4       530    Chuck           Litty                Bethel Cycle                                            Southbury      CT   4
5       534    Andrew          Melnychenko          Corning/NoTubes Race Team                               Alpine         NY   2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       533    Eiric           Marro                Sunapee/Continental Paving/Buchikas                     Nashua         NH   6
2       521    Kevin           Hays                 OA/Cyclemania                                           Brookline      MA   4
3       543    Carl            Reglar               Verge Sport / Test Pilot                                Mount Vernon   NY   3



Overall Results
Place   Bib    First Name      Last Name            Team                                                    City           StatePoints
1       502    Brian           Batke                Carbon Racing                                           Novelty        OH   16
2       533    Eiric           Marro                Sunapee/Continental Paving/Buchikas                     Nashua         NH   15
3       507    Dzmitry         Buben                CCB Racing                                              Hamden         CT   10
4       468    Tom             Officer              Cycle Fitness / oldschoolcoaching.com                   Litchfield     CT   9
5       550    Andre           Sturm                GMBC/Synergy Fitness                                    Essex Junction VT   6
6       536    James           Nash                 CCB Racing                                              North Hampton  NH   5
7       521    Kevin           Hays                 OA/Cyclemania                                           Brookline      MA   4
8       530    Chuck           Litty                Bethel Cycle                                            Southbury      CT   4
9       543    Carl            Reglar               Verge Sport / Test Pilot                                Mount Vernon   NY   3
10      547    Bruce           Schwab               OA/Cyclemania                                           Woolwich       ME   2
11      534    Andrew          Melnychenko          Corning/NoTubes Race Team                               Alpine         NY   2
12      525    Scott           Hodder               Signature Cycles/Rockstar                               Oceanport      NJ   1