Tour of the Dragons, Sprint - Bennington, VT

Tour of the Dragons
Sprint Classification
May 5-6, 2012

Courtesy of Velocity Results




Men Pro/1/2

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 45 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          48         Tim              Mitchell           CCB Racing                                       :03
2          2          Bobby            Bailey             1K2GO-Onion River Sports                         :02
3          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                                :01

Sprint #2 - 35 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          34         Evan             Huff               J.A.M. Fund / NCC                     4
2          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     2
3          38         Max              Korus              Kenda / 5-Hour Energy Pro Cycling p/b 1

Sprint #3 - 30 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          48         Tim              Mitchell           CCB Racing                                       :03
2          40         Justin           Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team      :02
3          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                                :01

Sprint #4 - 25 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          39         Ron              Larose Iii         Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching4
2          34         Evan             Huff               J.A.M. Fund / NCC                     2
3          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     1

Sprint #5 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          40         Justin           Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team      :03
2          48         Tim              Mitchell           CCB Racing                                       :02
3          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                                :01

Sprint #6 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          40         Justin           Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling4
2          24         Nick             Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable        2
3          34         Evan             Huff               J.A.M. Fund / NCC                     1

Sprint #7 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          40         Justin           Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling Team      :03
2          48         Tim              Mitchell           CCB Racing                                       :02
3          65         Ben              Wolfe              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.com       :01

Sprint #8 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          65         Ben              Wolfe              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching4
2          48         Tim              Mitchell           CCB Racing                            2
3          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points     Time
1          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     15         :10
2          30         Chris            Gruber             Champion Systems p/b Stans NoTubes    10         :06
3          32         Jake             Hollenbach         Boston Bicycle School @ UA            6          :04
4          27         Patrick          Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       3
5          65         Ben              Wolfe              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          63         Jackson          Weber              J.A.M. Fund / NCC                     4
2          42         Mike             Margarite          Stan's NoTubes / AXA Equitable        2
3          2          Bobby            Bailey             1K2GO-Onion River Sports              1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points     Time
1          35         Peter            Hurst              BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling15         :10
2          65         Ben              Wolfe              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching10         :06
3          50         Zack             Noonan             BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling6          :04
4          24         Nick             Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable        3
5          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          20         Jeremy           Durrin             J.A.M. Fund / NCC                     20
2          35         Peter            Hurst              BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling15
3          65         Ben              Wolfe              Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching15
4          30         Chris            Gruber             Champion Systems p/b Stans NoTubes    10
5          34         Evan             Huff               J.A.M. Fund / NCC                     7
6          50         Zack             Noonan             BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling6
7          32         Jake             Hollenbach         Boston Bicycle School @ UA            6
8          24         Nick             Friesen            Stan's NoTubes / AXA Equitable        5
9          40         Justin           Lindine            BikeReg.com / Cannondale Elite Cycling4
10         39         Ron              Larose Iii         Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching4
11         63         Jackson          Weber              J.A.M. Fund / NCC                     4
12         27         Patrick          Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       3
13         48         Tim              Mitchell           CCB Racing                            2
14         42         Mike             Margarite          Stan's NoTubes / AXA Equitable        2
15         38         Max              Korus              Kenda / 5-Hour Energy Pro Cycling p/b 1





Women Pro/1/2

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 25 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    4
2          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  2
3          462        Victoria         Hanks              Peanut Butter & Co. Human Zoom        1

Sprint #2 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          469        Kathleen         Lysakowski         Farm team Elite Women's Cycling Team             :03
2          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                               :02
3          472        Andrea           Myers              Bethel Cycle                                     :01

Sprint #3 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    4
2          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  2
3          477        Kacy             Wander             Farm Team Elite Women's Cycling Team  1

Sprint #4 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          472        Andrea           Myers              Bethel Cycle                                     :03
2          474        Beth             Ruiz               Farm Team Elite Women's Cycling Team             :02
3          462        Victoria         Hanks              Peanut Butter & Co. Human Zoom                   :01

Sprint #5 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICIATON)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    4
2          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  2
3          469        Kathleen         Lysakowski         Farm team Elite Women's Cycling Team  1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    15
2          478        Silke            Wunderwald         Team Kenda presented by Geargrinder   10
3          472        Andrea           Myers              Bethel Cycle                          6
4          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  3
5          462        Victoria         Hanks              Peanut Butter & Co. Human Zoom        1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    4
2          464        Kyleanne         Hunter             XO COMMUNICATIONS p/b CISCO           2
3          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          475        Marti            Shea               Destination Cycling                   15
2          454        Beth             Bonilla            Peanut Butter & Co. Human Zoom        10
3          474        Beth             Ruiz               Farm Team Elite Women's Cycling Team  6
4          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    3
5          466        Peggy            Legrand            US Military Team                      1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          453        Kathleen         Billington         Vanderkitten-Focus                    34
2          475        Marti            Shea               Destination Cycling                   15
3          478        Silke            Wunderwald         Team Kenda presented by Geargrinder   10
4          454        Beth             Bonilla            Peanut Butter & Co. Human Zoom        10
5          465        Jenny            Ives               Farm Team Elite Women's Cycling Team  10
6          472        Andrea           Myers              Bethel Cycle                          6
7          474        Beth             Ruiz               Farm Team Elite Women's Cycling Team  6
8          464        Kyleanne         Hunter             XO COMMUNICATIONS p/b CISCO           2
9          462        Victoria         Hanks              Peanut Butter & Co. Human Zoom        2
10         477        Kacy             Wander             Farm Team Elite Women's Cycling Team  1
11         469        Kathleen         Lysakowski         Farm team Elite Women's Cycling Team  1
12         466        Peggy            Legrand            US Military Team                      1





Men 3

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 25 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In4
2          263        Jay              Robbins            Ride Studio Cafe                      2
3          244        Keith            Hatton             Tri-State Velo Amoroso's Racing Team  1


Sprint #2 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          246        Blaine           Hurty              Black Tie Sports / Spine                         :03
2          272        Curtis           White              Hot Tubes Junior Development Cycling Team        :02
3          244        Keith            Hatton             Tri-State Velo Amoroso's Racing Team             :01

Sprint #3 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1                     #N/A             #N/A               #N/A                                  4
2                     #N/A             #N/A               #N/A                                  2
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                  1

Sprint #4 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          246        Blaine           Hurty              Black Tie Sports / Spine                         :03
2          272        Curtis           White              Hot Tubes Junior Development Cycling Team        :02
3          231        Erick            Anderson           Sunapee Racing Team                              :01

Sprint #5 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICIATON)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          246        Blaine           Hurty              Black Tie Sports / Spine              4
2          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In2
3          250        Jake             Jolly              GREEN LINE VELO driven by Zipcar      1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          246        Blaine           Hurty              Black Tie Sports / Spine              15
2          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In10
3          272        Curtis           White              Hot Tubes Junior Development Cycling T6
4          250        Jake             Jolly              GREEN LINE VELO driven by Zipcar      3
5          244        Keith            Hatton             Tri-State Velo Amoroso's Racing Team  1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In4
2                     #N/A             #N/A               #N/A                                  2
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                  1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          272        Curtis           White              Hot Tubes Junior Development Cycling T15
2          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In10
3          261        Craig            Polston            TBS Racing p/b Plan2Peak              6
4          233        Daniel           Caridi             Black Tie Sports / Spine              3
5          231        Erick            Anderson           Sunapee Racing Team                   1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          259        Nate             Morse              Hot Tubes Development Cycling Team, In30
2          272        Curtis           White              Hot Tubes Junior Development Cycling T21
3          246        Blaine           Hurty              Black Tie Sports / Spine              19
4          261        Craig            Polston            TBS Racing p/b Plan2Peak              6
5          250        Jake             Jolly              GREEN LINE VELO driven by Zipcar      4
6          233        Daniel           Caridi             Black Tie Sports / Spine              3
7          244        Keith            Hatton             Tri-State Velo Amoroso's Racing Team  2
8          263        Jay              Robbins            Ride Studio Cafe                      2
9          231        Erick            Anderson           Sunapee Racing Team                   1
10         232        David            Anthony            CRCA/BH Comedy Central                0






Women 3/4

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          90         Kerrin           Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team             :03
2          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team             :02
3          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth                 :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team  4
2          85         Julianne         Oberle             NEBC p/b Cycle Loft                   2
3          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          90         Kerrin           Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team             :03
2          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth                 :02
3          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team             :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team  4
2          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      2
3          98         Victoria         Brumfield          CRCA / Radical Media                  1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team  15
2          71         Erin             Donohue            Killington Mountain School Cycling Tea10
3          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      6
4          72         Emily            Elbers             Farm Team Elite Women's Cycling Team  3
5          88         Emily            Spence             CRCA/BH Comedy Central                1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      4
2          92         Laura Lee        Vo                 CRCA/Radical Media                    2
3          86         Birgit           Reeves             CRCA/Radical Media                    1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          93         Stephanie        Wetzel             Paradise Racing                       15
2          71         Erin             Donohue            Killington Mountain School Cycling Tea10
3          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      6
4          90         Kerrin           Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team  3
5          88         Emily            Spence             CRCA/BH Comedy Central                1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          94         Emma             White              Farm Team Elite Women's Cycling Team  23
2          71         Erin             Donohue            Killington Mountain School Cycling Tea20
3          84         Ellen            Noble              C.F. Racing p/b/ Trek Portsmouth      19
4          93         Stephanie        Wetzel             Paradise Racing                       15
5          90         Kerrin           Strevell           Farm Team Elite Women's Cycling Team  3
6          72         Emily            Elbers             Farm Team Elite Women's Cycling Team  3
7          88         Emily            Spence             CRCA/BH Comedy Central                2
8          92         Laura Lee        Vo                 CRCA/Radical Media                    2
9          85         Julianne         Oberle             NEBC p/b Cycle Loft                   2
10         98         Victoria         Brumfield          CRCA / Radical Media                  1
11         66         Erica            Adelberg           CRCA/Radical Media                    0






Men 4

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          142        Ilya             Cantor             MTBNJ.com - Halter's Cycles                      :03
2          143        Christopher      Cavallaro          CVC/ Subaru of New England                       :02
3          162        Michael          Kuehn              CRCA/siggi's/NYVelocity                          :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          136        Jason            Barella            Threshold Cycling                     4
2          173        Eric             Saari              Elevate Cycles                        2
3          140        Nathan           Brauer             CRCA/Foundation                       1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          173        Eric             Saari              Elevate Cycles                                   :03
2          143        Christopher      Cavallaro          CVC/ Subaru of New England                       :02
3          186        Alexei           Zakharov           CRCA/siggi's/NYVelocity                          :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          173        Eric             Saari              Elevate Cycles                        4
2          136        Jason            Barella            Threshold Cycling                     2
3          180        Ben              Turrell            CRCA / FGX Racing                     1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          173        Eric             Saari              Elevate Cycles                        15
2          154        Jd               Gauthier           CRCA/ Bicyle planet racing            10
3          167        Chris            Mooney             Liberty Cycle                         6
4          172        Maxwell          Rusch              rensselaer                            3
5          143        Christopher      Cavallaro          CVC/ Subaru of New England            1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          136        Jason            Barella            Threshold Cycling                     4
2          138        Terry            Batchelder         Ascension Cycling                     2
3          137        Caleb            Batchelder         Ascension Cycling                     1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          150        Bruce            Fecheyr-Lippens    CRCA/siggis/ NYVelocity               15
2          160        Michael          Kirby              TargetTraining / Fastar               10
3          172        Maxwell          Rusch              rensselaer                            6
4          169        Mark             Petimezas          CRCA/Foundation                       3
5          153        Kyle             Gagnier            Team Wear On Earth                    1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          173        Eric             Saari              Elevate Cycles                        21
2          150        Bruce            Fecheyr-Lippens    CRCA/siggis/ NYVelocity               15
3          136        Jason            Barella            Threshold Cycling                     10
4          160        Michael          Kirby              TargetTraining / Fastar               10
5          154        Jd               Gauthier           CRCA/ Bicyle planet racing            10
6          172        Maxwell          Rusch              rensselaer                            9
7          167        Chris            Mooney             Liberty Cycle                         6
8          169        Mark             Petimezas          CRCA/Foundation                       3
9          138        Terry            Batchelder         Ascension Cycling                     2
10         180        Ben              Turrell            CRCA / FGX Racing                     1
11         140        Nathan           Brauer             CRCA/Foundation                       1
12         153        Kyle             Gagnier            Team Wear On Earth                    1
13         137        Caleb            Batchelder         Ascension Cycling                     1
14         143        Christopher      Cavallaro          CVC/ Subaru of New England            1
15         147        Ted              Culotta            Expo Wheelmen                         0





Masters 40+

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          108        Jacob            Hacker                                                              :03
2          113        Max              Lippolis           Team Danbury Audi                                :02
3          122        Bill             Shattuck           Corner Cycle                                     :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          116        Cary             Moretti            Team IFG                              4
2          128        Kyle             Wolfe              Unattached                            2
3          122        Bill             Shattuck           Corner Cycle                          1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICIATON)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          108        Jacob            Hacker                                                              :03
2          113        Max              Lippolis           Team Danbury Audi                                :02
3          118        Steve            Proulx             The Cyclery                                      :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          110        David            Hildebrand         Expowheelmen                          4
2          108        Jacob            Hacker                                                   2
3          120        Matt             Seaton             Rapha/CRCA                            1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          108        Jacob            Hacker                                                   15
2          113        Max              Lippolis           Team Danbury Audi                     10
3          114        Ted              Michaels           Evolution Cycling Club p/b Long & Fost6
4          122        Bill             Shattuck           Corner Cycle                          3
5          100        Gary             Aspnes             CCB Racing Team                       1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          123        Andrew           Stewart            Team IFG by Cyclelogik/Endurosport    4
2          110        David            Hildebrand         Expowheelmen                          2
3          118        Steve            Proulx             The Cyclery                           1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          108        Jacob            Hacker                                                   15
2          110        David            Hildebrand         Expowheelmen                          10
3          122        Bill             Shattuck           Corner Cycle                          6
4          113        Max              Lippolis           Team Danbury Audi                     3
5          105        Chris            Fisher             Team Priority Health                  1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          108        Jacob            Hacker                                                   32
2          110        David            Hildebrand         Expowheelmen                          16
3          113        Max              Lippolis           Team Danbury Audi                     13
4          122        Bill             Shattuck           Corner Cycle                          10
5          114        Ted              Michaels           Evolution Cycling Club p/b Long & Fost6
6          116        Cary             Moretti            Team IFG                              4
7          123        Andrew           Stewart            Team IFG by Cyclelogik/Endurosport    4
8          105        Chris            Fisher             Team Priority Health                  1
9          100        Gary             Aspnes             CCB Racing Team                       1
10         118        Steve            Proulx             The Cyclery                           1
11         120        Matt             Seaton             Rapha/CRCA                            1
12         107        David            Gazsi              TeamIFG by Cyclelogik/Endurosport     0






Masters 50+

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          333        Pascal           Sauvayre           CRCA/BH-Comedy Central                           :03
2          321        David            Kellogg            Arc En Ciel                                      :02
3          318        Al               Blanchard          Blue Ribbon Restaurants/Translations             :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          329        John             Raheb              Blue Ribbon/Translations              4
2          330        Carl             Reglar             Verge Sport / Test Pilot              2
3          318        Al               Blanchard          Blue Ribbon Restaurants/Translations  1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICIATON)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          327        Eric             Pearce             Cyclonauts Racers                                :03
2          321        David            Kellogg            Arc En Ciel                                      :02
3          333        Pascal           Sauvayre           CRCA/BH-Comedy Central                           :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          330        Carl             Reglar             Verge Sport / Test Pilot              4
2          327        Eric             Pearce             Cyclonauts Racers                     2
3          329        John             Raheb              Blue Ribbon/Translations              1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          330        Carl             Reglar             Verge Sport / Test Pilot              15
2          327        Eric             Pearce             Cyclonauts Racers                     10
3          329        John             Raheb              Blue Ribbon/Translations              6
4          324        Alain            Major              Cycle Néron Cinélume                  3
5          318        Al               Blanchard          Blue Ribbon Restaurants/Translations  1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          335        Tony             Settel             Deno's Wonder Wheel                   4
2          337        William          Thompson           CCC/Keltic Const/Zanes Cycles         2
3          320        Dan              Fitch              Team Ommegang - Syracuse Bicycle      1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          330        Carl             Reglar             Verge Sport / Test Pilot              15
2          325        Kevin            Mosher             CCC/Keltic Construction/Zanes cycles  10
3          337        William          Thompson           CCC/Keltic Const/Zanes Cycles         6
4          327        Eric             Pearce             Cyclonauts Racers                     3
5          318        Al               Blanchard          Blue Ribbon Restaurants/Translations  1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          330        Carl             Reglar             Verge Sport / Test Pilot              36
2          327        Eric             Pearce             Cyclonauts Racers                     15
3          329        John             Raheb              Blue Ribbon/Translations              11
4          325        Kevin            Mosher             CCC/Keltic Construction/Zanes cycles  10
5          337        William          Thompson           CCC/Keltic Const/Zanes Cycles         8
6          335        Tony             Settel             Deno's Wonder Wheel                   4
7          318        Al               Blanchard          Blue Ribbon Restaurants/Translations  3
8          324        Alain            Major              Cycle Néron Cinélume                  3
9          320        Dan              Fitch              Team Ommegang - Syracuse Bicycle      1





Masters 60+

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                           :03
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                              :02
3          405        Mark             McCarthy           PITTSFORDPAINTINGCYCLING                         :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                4
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                   2
3          405        Mark             McCarthy           PITTSFORDPAINTINGCYCLING              1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                           :03
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                              :02
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                             :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                4
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                   2
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                  1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                15
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                   10
3          405        Mark             McCarthy           PITTSFORDPAINTINGCYCLING              6
4          410        John             Hood               Team Headstrong                       3
5          400        Allan            Bates              BCA/TOSK                              1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          409        Michael          Theroux            Gear Works / Spin Arts                4
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                   2
3          407        Ronnie           Poplar                                                   1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          410        John             Hood               Team Headstrong                       15
2          401        Robert           Dillon             1K2GO-Onion River Sports              10
3          400        Allan            Bates              BCA/TOSK                              6
4          407        Ronnie           Poplar                                                   3
5          404        Randall          Maddox             Team Headstrong                       1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          410        John             Hood               Team Headstrong                       18
2          402        Virendra         Gauthier           CRCA/Bicycle Planet                   16
3          401        Robert           Dillon             1K2GO-Onion River Sports              10
4          400        Allan            Bates              BCA/TOSK                              7
5          405        Mark             McCarthy           PITTSFORDPAINTINGCYCLING              7
6          407        Ronnie           Poplar                                                   4
7          404        Randall          Maddox             Team Headstrong                       1






Juniors 15-18

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth                  :03
2          218        Brendan          Rhim               Killington Mountain School Cycling Team          :02
3          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Team          :01

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          224        Peter            Vollers, Jr.       Killington Mountain School Cycling Tea4
2          214        Adam             Jamieson           TEAM CHCH                             2
3          213        Tommy            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       1

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                             Time
1          224        Peter            Vollers, Jr.       Killington Mountain School Cycling Team          :03
2          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth                  :02
3          210        Tom              Dudzik             Farm Team Juniors                                :01

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Tea4
2          224        Peter            Vollers, Jr.       Killington Mountain School Cycling Tea2
3          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Tea15
2          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       10
3          218        Brendan          Rhim               Killington Mountain School Cycling Tea6
4          223        Austin           Vincent            C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       3
5          214        Adam             Jamieson           TEAM CHCH                             1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          206        Derek            Cote               Farm Team Juniors                     4
2          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Tea2
3          213        Tommy            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Tea15
2          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       10
3          214        Adam             Jamieson           TEAM CHCH                             6
4          218        Brendan          Rhim               Killington Mountain School Cycling Tea3
5          223        Austin           Vincent            C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          208        Ansel            Dickey             Killington Mountain School Cycling Tea36
2          212        Peter            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       21
3          218        Brendan          Rhim               Killington Mountain School Cycling Tea9
4          214        Adam             Jamieson           TEAM CHCH                             9
5          224        Peter            Vollers, Jr.       Killington Mountain School Cycling Tea6
6          206        Derek            Cote               Farm Team Juniors                     4
7          223        Austin           Vincent            C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       4
8          213        Tommy            Goguen             C.F. Racing p/b Trek Portsmouth       2






Men 5 (u35)

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          281        Brennan          Berardo                                                  4
2          284        Elijah           Gaynor             Joyful Cycles Team                    2
3          282        Kary             Daley                                                    1

Sprint #2 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                             Time
1          293        Steven           Vargo                                                               :03
2          281        Brennan          Berardo                                                             :02
3          286        Daniel           Lammon             CRCA / siggi's / nyvelocity                      :01

Sprint #3 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                  Points
1          281        Brennan          Berardo                                                  4
2          286        Daniel           Lammon             CRCA / siggi's / nyvelocity           2
3          293        Steven           Vargo                                                    1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          293        Steven           Vargo                                                    15
2          291        Brian            Trainor            West Point Triathlon team             10
3          281        Brennan          Berardo                                                  6
4          289        Ethan            Pond               CRCA                                  3
5          287        Andrew           Loaiza             EuroPRO Checklist                     1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          293        Steven           Vargo                                                    4
2          281        Brennan          Berardo                                                  2
3          292        Christopher      Tuthill                                                  1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          291        Brian            Trainor            West Point Triathlon team             15
2          287        Andrew           Loaiza             EuroPRO Checklist                     10
3          285        Jake             Goodman            CRCA/CycleLife/GF Capital             6
4          289        Ethan            Pond               CRCA                                  3
5          292        Christopher      Tuthill                                                  1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          291        Brian            Trainor            West Point Triathlon team             25
2          293        Steven           Vargo                                                    20
3          281        Brennan          Berardo                                                  16
4          287        Andrew           Loaiza             EuroPRO Checklist                     11
5          285        Jake             Goodman            CRCA/CycleLife/GF Capital             6
6          289        Ethan            Pond               CRCA                                  6
7          292        Christopher      Tuthill                                                  2
8          286        Daniel           Lammon             CRCA / siggi's / nyvelocity           2
9          284        Elijah           Gaynor             Joyful Cycles Team                    2
10         282        Kary             Daley                                                    1






Men 5 (35+)

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   4
2          303        Christopher      Marion                                                   2
3          300        Anthony          Azzariti           Tenafly Bicycle Workshop              1

Sprint #2 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                             Time
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                              :03
2          303        Christopher      Marion                                                              :02
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                             :01

Sprint #3 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   4
2          303        Christopher      Marion                                                   2
3                     #N/A             #N/A               #N/A                                  1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   15
2          303        Christopher      Marion                                                   10
3          300        Anthony          Azzariti           Tenafly Bicycle Workshop              6
4          #N/A       #N/A             #N/A               #N/A                                  3
5          #N/A       #N/A             #N/A               #N/A                                  1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   4
2          303        Christopher      Marion                                                   2
3          300        Anthony          Azzariti           Tenafly Bicycle Workshop              1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   15
2          303        Christopher      Marion                                                   10
3          300        Anthony          Azzariti           Tenafly Bicycle Workshop              6
4          #N/A       #N/A             #N/A               #N/A                                  3
5          #N/A       #N/A             #N/A               #N/A                                  1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          301        Sean             Gilooly            Team Elevate Cycles                   42
2          303        Christopher      Marion                                                   26
3          300        Anthony          Azzariti           Tenafly Bicycle Workshop              14





Men 5 (45+)

Stage 2 - Warren "Chuck" Jansen Memorial Criterium
Sprint #1 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          426        Rejean           Rochette                                                 4
2          424        Harold           Lee                                                      2
3          416        Charles          Braman             tioga velo                            1

Sprint #2 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                             Time
1          426        Rejean           Rochette                                                            :03
2          424        Harold           Lee                                                                 :02
3          423        Patrice          Kretz                                                               :01

Sprint #3 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place                 First Name       Last Name          Team                                  Points
1          426        Rejean           Rochette                                                 4
2          421        Hans             Hansen             Chiesa della Bici                     2
3          423        Patrice          Kretz                                                    1

Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          426        Rejean           Rochette                                                 15
2          416        Charles          Braman             tioga velo                            10
3          424        Harold           Lee                                                      6
4          419        Jim              Downs              Northampton Cycling Club              3
5          421        Hans             Hansen             Chiesa della Bici                     1


Stage 3 - Daniel J. Maneely Memorial Road Race
Sprint #1 - Route 30 - Dorset
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          416        Charles          Braman             tioga velo                            4
2          425        Phil             Neisser            Team Wear on Earth                    2
3          421        Hans             Hansen             Chiesa della Bici                     1


Finish
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          426        Rejean           Rochette                                                 15
2          423        Patrice          Kretz                                                    10
3          416        Charles          Braman             tioga velo                            6
4          421        Hans             Hansen             Chiesa della Bici                     3
5          419        Jim              Downs              Northampton Cycling Club              1


Overall Results
Place      Bib        First Name       Last Name          Team                                  Points
1          426        Rejean           Rochette                                                 38
2          416        Charles          Braman             tioga velo                            21
3          423        Patrice          Kretz                                                    11
4          424        Harold           Lee                                                      8
5          421        Hans             Hansen             Chiesa della Bici                     7
6          419        Jim              Downs              Northampton Cycling Club              4
7          425        Phil             Neisser            Team Wear on Earth                    2