GMSR KOM Competition

Green Mountain Stage Race
KOM FINAL
September 2-5, 2011

Courtesy of Velocity Results



Men Pro/1

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
KOM #1 - Route 17 - Jerusalem - Lap 1
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     34    Gabe          Varela         Hagens Berman Cycling                6
2     13    Robin         Carpenter      BikeReg.com / Cannondale             4
3     20    Phil          Cortes         Garneau-Club Chaussures-Norton Rose  2

KOM #2 - Route 17 - Jerusalem - Lap 2
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     55    Jake          Hollenbach     Boston Bicycle School - Firefly      6
2     15    Brett         Tivers         Garneau-Club Chaussures-Norton Rose  4
3     13    Robin         Carpenter      BikeReg.com / Cannondale             2

Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
KOM #1 - Route 125 - Middlebury Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     34    Gabe          Varela         Hagens Berman Cycling                10
2     7     Anders        Newbury        Chipotle Development Team            7
3     55    Jake          Hollenbach     Boston Bicycle School - Firefly      5
4     13    Robin         Carpenter      BikeReg.com / Cannondale             3
5     15    Brett         Tivers         Garneau-Club Chaussures-Norton Rose  1

KOM #2 - Finish - Appalachian Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     2     Tom           Zirbel         Jamis/Sutter Home                    10
2     1     Jamey         Driscoll       Jamis/Sutter Home                    7
3     28    Derrick       St John        Ride with Rendall                    5
4     7     Anders        Newbury        Chipotle Development Team            3
5     12    Josh          Dillon         BikeReg.com / Cannondale             1


Overall Results
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     34    Gabe          Varela         Hagens Berman Cycling                16
2     55    Jake          Hollenbach     Boston Bicycle School - Firefly      11
3     2     Tom           Zirbel         Jamis/Sutter Home                    10
4     7     Anders        Newbury        Chipotle Development Team            10
5     13    Robin         Carpenter      BikeReg.com / Cannondale             9
6     1     Jamey         Driscoll       Jamis/Sutter Home                    7
7     28    Derrick       St John        Ride with Rendall                    5
8     15    Brett         Tivers         Garneau-Club Chaussures-Norton Rose  5
9     20    Phil          Cortes         Garneau-Club Chaussures-Norton Rose  2
10    12    Josh          Dillon         BikeReg.com / Cannondale             1


Women 1/2

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
QOM #1 - Route 17 - Jerusalem - Lap 1
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     153   Véronique     Fortin         Rocky Moutain - Desjardins Valeurs Mo6
2     145   Fabienne      Gerard         CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chir4
3     149   Martha        Buckley        Wheelworks Racing                    2

QOM #2 - Route 17 - Jerusalem - Lap 2
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     153   Véronique     Fortin         Rocky Moutain - Desjardins Valeurs Mo6
2     149   Martha        Buckley        Wheelworks Racing                    4
3     145   Fabienne      Gerard         CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chir2


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
QOM #1 - Route 125 - Middlebury Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     133   Anna          Mcloon         Missing Link Coaching/Specialized    10
2     153   Véronique     Fortin         Rocky Moutain - Desjardins Valeurs Mo7
3     149   Martha        Buckley        Wheelworks Racing                    5
4     130   Susan         Palmer-Komar   P-K Express/HNZ Strategic.com        3
5     157   Stephanie     Skoreyko       Kallisto wheels of Bloor Team        1

QOM #3 - Finish - Appalachian Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     133   Anna          Mcloon         Missing Link Coaching/Specialized    10
2     153   Véronique     Fortin         Rocky Moutain - Desjardins Valeurs Mo7
3     130   Susan         Palmer-Komar   P-K Express/HNZ Strategic.com        5
4     150   Kacy          Wander                                              3
5     134   Rachel        Warner         Missing Link Coaching/Specialized    1


Overall Results
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     153   Véronique     Fortin         Rocky Moutain - Desjardins Valeurs Mo26
2     133   Anna          Mcloon         Missing Link Coaching/Specialized    20
3     149   Martha        Buckley        Wheelworks Racing                    11
4     130   Susan         Palmer-Komar   P-K Express/HNZ Strategic.com        8
5     145   Fabienne      Gerard         CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chir6
6     150   Kacy          Wander                                              3
7     134   Rachel        Warner         Missing Link Coaching/Specialized    1
8     157   Stephanie     Skoreyko       Kallisto wheels of Bloor Team        1


Men 2

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
KOM #1 - Route 17 - Jerusalem - Lap 1
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     240   Jacob         Bobrow         CCB Racing                           6
2     226   Matt          Buckley        Boston Bicycle School                4
3     201   Maikel        Matos          Team Cocos                           2

KOM #2 - Route 17 - Jerusalem - Lap 2
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     206   Jeffrey       Ingraham       CRCA/Jonathan Adler Racing           6
2     263   Ciaran        Mangan         CCB Racing                           4
3     297   Colin H.      Murphy         Embrocation Cycling Journal          2


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
KOM #1 - Route 125 - Middlebury Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     217   Eric          Follen         Maine Coast Cycling Club             10
2     226   Matt          Buckley        Boston Bicycle School                7
3     297   Colin H.      Murphy         Embrocation Cycling Journal          5
4     218   Abraham       Soler          CRCA/Foundation                      3
5     219   James         Thompson       Queen City Cyclists/Handlebars Cyclin1

KOM #2 - Finish - Appalachian Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     230   Keith         Kelly          Arc-En-Ciel Racing Team              10
2     238   Donny         Green          Cambridge Bicycle / Igleheart Frames 7
3     231   Mathieu       Fradet         Jean-Coutu/CIBC Wood Gundy           5
4     240   Jacob         Bobrow         CCB Racing                           3
5     291   Colby         Ricker         Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie      1


Overall Results
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     226   Matt          Buckley        Boston Bicycle School                11
2     230   Keith         Kelly          Arc-En-Ciel Racing Team              10
3     217   Eric          Follen         Maine Coast Cycling Club             10
4     240   Jacob         Bobrow         CCB Racing                           9
5     238   Donny         Green          Cambridge Bicycle / Igleheart Frames 7
6     297   Colin H.      Murphy         Embrocation Cycling Journal          7
7     206   Jeffrey       Ingraham       CRCA/Jonathan Adler Racing           6
8     231   Mathieu       Fradet         Jean-Coutu/CIBC Wood Gundy           5
9     263   Ciaran        Mangan         CCB Racing                           4
10    218   Abraham       Soler          CRCA/Foundation                      3
11    219   James         Thompson       Queen City Cyclists/Handlebars Cyclin1
12    291   Colby         Ricker         Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie      1


Men 3

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
KOM #1 - Route 17 - Jerusalem - Lap 1
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     329   Samuel        Evans-Brown    Sunapee/Continental Paving/Revolution6
2     350   Adam          Bry            MIT / FXDD                           4
3     305   Samuel        Blanchette     Sport Bazar Inc                      2

KOM #2 - Route 17 - Jerusalem - Lap 2
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     329   Samuel        Evans-Brown    Sunapee/Continental Paving/Revolution6
2     350   Adam          Bry            MIT / FXDD                           4
3     305   Samuel        Blanchette     Sport Bazar Inc                      2


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
KOM #1 - Route 125 - Middlebury Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     329   Samuel        Evans-Brown    Sunapee/Continental Paving/Revolution10
2     322   Daniel        Rossi          Franklin and Marshall                7
3     353   Ira           Blumberg       CRCA/Setanta                         5
4     354   David         Anthony        CRCA/BH Garneau                      3
5           #N/A          #N/A           #N/A                                 1

KOM #2 - Finish - Appalachian Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     301   Jason         Hettenbaugh    Monroe Extinguisher/SBR Cycling Team 10
2     313   Patrick       Kineston       Hollyloft/Alfies                     7
3     346   Alberto       Citarella      Burris Logistics/Fit Werx            5
4     329   Samuel        Evans-Brown    Sunapee/Continental Paving/Revolution3
5     331   Jordan        Lynn           Cheshire Cycle Racing                1


Overall Results
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     329   Samuel        Evans-Brown    Sunapee/Continental Paving/Revolution25
2     301   Jason         Hettenbaugh    Monroe Extinguisher/SBR Cycling Team 10
3     350   Adam          Bry            MIT / FXDD                           8
4     313   Patrick       Kineston       Hollyloft/Alfies                     7
5     322   Daniel        Rossi          Franklin and Marshall                7
6     346   Alberto       Citarella      Burris Logistics/Fit Werx            5
7     353   Ira           Blumberg       CRCA/Setanta                         5
8     305   Samuel        Blanchette     Sport Bazar Inc                      4
9     354   David         Anthony        CRCA/BH Garneau                      3
10    331   Jordan        Lynn           Cheshire Cycle Racing                1


Women 3/4

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
QOM #1 - Route 17 - Jerusalem - Lap 1
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     580   Julie         Marceau        Lapdogs                              6
2     558   Ruth          Mclean         Team Ontario                         4
3     548   Annie         Foreman-Mackey Team Ontario                         2


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
QOM #1 - Route 125 - Middlebury Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     580   Julie         Marceau        Lapdogs                              10
2     558   Ruth          Mclean         Team Ontario                         7
3     564   Cecilia       Davis-Hayes                                         5
4     554   Kerrin        Strevell       Capital Bicycle Racing Club          3
5     594   Erica         Adelberg       CRCA/Radical Media                   1

QOM #3 - Finish - Appalachian Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     580   Julie         Marceau        Lapdogs                              10
2     564   Cecilia       Davis-Hayes                                         7
3     594   Erica         Adelberg       CRCA/Radical Media                   5
4     569   Nicole        Laplante       Team Placid Planet                   3
5     583   Nadia         Latzgo         Young Medalists/Team Rothrock        1


Overall Results
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     580   Julie         Marceau        Lapdogs                              26
2     564   Cecilia       Davis-Hayes                                         12
3     558   Ruth          Mclean         Team Ontario                         11
4     594   Erica         Adelberg       CRCA/Radical Media                   6
5     569   Nicole        Laplante       Team Placid Planet                   3
6     554   Kerrin        Strevell       Capital Bicycle Racing Club          3
7     548   Annie         Foreman-Mackey Team Ontario                         2
8     583   Nadia         Latzgo         Young Medalists/Team Rothrock        1


Men 4

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
KOM #1 - Route 17 - Jerusalem - Lap 1
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     741   Paul          Sennott        Cambridge Bicycle Racing/Igelheart Fr6
2     769   Dennis        Desmarais      Expo / Superior Energy               4
3     750   Omri          Roden          The Bicycle Depot New Paltz NY       2

KOM #2 - Route 17 - Jerusalem - Lap 2
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     702   Matthew       Gloekler       Qt2 Systems                          6
2     722   Richard       Scudney        CRCA/Asphalt Green Cycling Team      4
3     701   Stephan       Hoffman        Century Road Club Association (CRCA) 2


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
KOM #1 - Route 125 - Middlebury Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     702   Matthew       Gloekler       Qt2 Systems                          10
2     722   Richard       Scudney        CRCA/Asphalt Green Cycling Team      7
3     769   Dennis        Desmarais      Expo / Superior Energy               5
4     741   Paul          Sennott        Cambridge Bicycle Racing/Igelheart Fr3
5     762   Daniel        Cleiman        CRCA/siggi's/NYVelocity              1

KOM #2 - Finish - Appalachian Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     702   Matthew       Gloekler       Qt2 Systems                          10
2     722   Richard       Scudney        CRCA/Asphalt Green Cycling Team      7
3     731   Jason         Cameron        Squadra Coppi                        5
4     707   James         Jung                                                3
5     769   Dennis        Desmarais      Expo / Superior Energy               1


Overall Results
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     702   Matthew       Gloekler       Qt2 Systems                          26
2     722   Richard       Scudney        CRCA/Asphalt Green Cycling Team      18
3     769   Dennis        Desmarais      Expo / Superior Energy               10
4     741   Paul          Sennott        Cambridge Bicycle Racing/Igelheart Fr9
5     731   Jason         Cameron        Squadra Coppi                        5
6     701   Stephan       Hoffman        Century Road Club Association (CRCA) 2
7     750   Omri          Roden          The Bicycle Depot New Paltz NY       2


Men 4/5

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
KOM #1 - Route 17 - Jerusalem - Lap 1
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     819   Michael       Allen                                               6
2     824   David         Sinclair       Dartmouth                            4
3     811   James         Studebaker                                          2

KOM #2 - Route 17 - Jerusalem - Lap 2
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     811   James         Studebaker                                          6
2     839   Cooper        Willsey        Bliss Racing                         4
3     824   David         Sinclair       Dartmouth                            2


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
KOM #1 - Route 125 - Middlebury Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     811   James         Studebaker                                          10
2     839   Cooper        Willsey        Bliss Racing                         7
3     825   Andrew        Weinstein                                           5
4     836   Wade          Wegner         Colavita Racing                      3
5     816   David         Kell           Maine Cycling Club                   1

KOM #2 - Finish - Appalachian Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     824   David         Sinclair       Dartmouth                            10
2     822   Timothy M.    Weston                                              7
3     857   Peter         Morelli        Riverside Boat Club                  5
4     830   Oliver        Davis          CRCA/siggi's/NYVelocity              3
5     811   James         Studebaker                                          1


Overall Results
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     824   David         Sinclair       Dartmouth                            16
2     839   Cooper        Willsey        Bliss Racing                         11
3     822   Timothy M.    Weston                                              7
4     857   Peter         Morelli        Riverside Boat Club                  5
5     825   Andrew        Weinstein                                           5
6     830   Oliver        Davis          CRCA/siggi's/NYVelocity              3
7     836   Wade          Wegner         Colavita Racing                      3
8     816   David         Kell           Maine Cycling Club                   1


Junior

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
KOM #1 - Route 17 - Jerusalem - Lap 1
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     633   Yannick       Eckmann        Hot Tubes Junior Development         6
2     627   Chris         Keeling        MVC/Miller School of Albemarle p/b CB4
3     604   David         Cueli          Team Cocos                           2


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
KOM #1 - Route 125 - Middlebury Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     637   Jake          King           Hot Tubes Junior Development         10
2     630   Austin        Boswell        Hot Tubes Junior Development         7
3     633   Yannick       Eckmann        Hot Tubes Junior Development         5
4     604   David         Cueli          Team Cocos                           3
5     627   Chris         Keeling        MVC/Miller School of Albemarle p/b CB1

KOM #2 - Finish - Appalachian Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     630   Austin        Boswell        Hot Tubes Junior Development         10
2     660   Brandon       Etzl           Planet Energy Powered by SpiderTech J7
3     656   Greg          Ratzell        Young Medalists/Team Rothrock        5
4     653   Hugh          Carthy         BayHillCapital/CLNoonan p/b CornerCyc3
5     633   Yannick       Eckmann        Hot Tubes Junior Development         1


Overall Results
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     630   Austin        Boswell        Hot Tubes Junior Development         17
2     633   Yannick       Eckmann        Hot Tubes Junior Development         12
3     637   Jake          King           Hot Tubes Junior Development         10
4     604   David         Cueli          Team Cocos                           5
5     656   Greg          Ratzell        Young Medalists/Team Rothrock        5
6     627   Chris         Keeling        MVC/Miller School of Albemarle p/b CB5
7     653   Hugh          Carthy         BayHillCapital/CLNoonan p/b CornerCyc3


Men 40+

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
KOM #1 - Route 17 - Jerusalem - Lap 1
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     421   Cary          Moretti        Team IFG                             6
2     435   David         Taylor         CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chir4
3     437   Brian         Kozeliski      Wolverine Sports Club                2

KOM #2 - Route 17 - Jerusalem - Lap 2
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     435   David         Taylor         CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chir6
2     442   Andrew        Stewart        Team IFG                             4
3     437   Brian         Kozeliski      Wolverine Sports Club                2


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
KOM #1 - Route 125 - Middlebury Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     435   David         Taylor         CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chir10
2     405   Miguel        Sanchez        Sports Bazar                         7
3     421   Cary          Moretti        Team IFG                             5
4     437   Brian         Kozeliski      Wolverine Sports Club                3
5     432   David         Gazsi          CycleLogikRacing                     1

KOM #2 - Finish - Appalachian Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     416   Bill          Yabroudy       NBX/Narragansett Beer                10
2     430   Dan           Staffo         Handlebars cycling company           7
3     435   David         Taylor         CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chir5
4     411   Lou           Bregou         Team Alpine Clinic-RCN               3
5     421   Cary          Moretti        Team IFG                             1


Overall Results
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     435   David         Taylor         CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chir25
2     421   Cary          Moretti        Team IFG                             12
3     416   Bill          Yabroudy       NBX/Narragansett Beer                10
4     430   Dan           Staffo         Handlebars cycling company           7
5     437   Brian         Kozeliski      Wolverine Sports Club                7
6     442   Andrew        Stewart        Team IFG                             4



Men 50+

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
KOM #1 - Route 17 - Jerusalem - Lap 1
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     522   Haluk         Sarci          Deno's Wonder Wheel                  6
2     531   Ambrose       Delaney        FRAMEWORK RACING TEAM                4
3     518   Keith         Davies         Mambo Kings/D&Q                      2

KOM #2 - Route 17 - Jerusalem - Lap 2
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     522   Haluk         Sarci          Deno's Wonder Wheel                  6
2     531   Ambrose       Delaney        FRAMEWORK RACING TEAM                4
3     500   Kevin         Fitzmaurice    TARGETRAINING | TRI&CYCLE            2


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
KOM #1 - Route 125 - Middlebury Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     522   Haluk         Sarci          Deno's Wonder Wheel                  10
2     531   Ambrose       Delaney        FRAMEWORK RACING TEAM                7
3     510   Tyler         Munroe         CCB Racing Team                      5
4     504   Kevin         Mosher         CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles3
5     521   James         Nash           CCB Racing Team                      1

KOM #2 - Finish - Appalachian Gap
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     504   Kevin         Mosher         CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles10
2     500   Kevin         Fitzmaurice    TARGETRAINING | TRI&CYCLE            7
3     510   Tyler         Munroe         CCB Racing Team                      5
4     527   William       Thompson       CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles3
5     518   Keith         Davies         Mambo Kings/D&Q                      1


Overall Results
Place Bib   First Name    Last Name      Team                                 Points
1     522   Haluk         Sarci          Deno's Wonder Wheel                  22
2     531   Ambrose       Delaney        FRAMEWORK RACING TEAM                15
3     504   Kevin         Mosher         CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles13
4     510   Tyler         Munroe         CCB Racing Team                      10
5     500   Kevin         Fitzmaurice    TARGETRAINING | TRI&CYCLE            9
6     527   William       Thompson       CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles3
7     518   Keith         Davies         Mambo Kings/D&Q                      3
8     521   James         Nash           CCB Racing Team                      1