GMSR Sprint Competition

Green Mountain Stage Race
Final Sprint
September 2-5, 2011

Courtesy of Velocity Results




Men Pro/1

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 116) - 1 to go
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      19     Shaun         Mc Carthy     Garneau-Club Chaussures-Norton Rose         6
2      43     Bobby         Bailey        1K2GO Sports                                4
3      34     Gabe          Varela        Hagens Berman Cycling                       3
4      5      Michael       Chauner       Team Cykelcity.se                           2
5      13     Robin         Carpenter     BikeReg.com / Cannondale                    1

Finish - Route 116 - Hinesburg
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      38     Tim           Mitchell      CCB Racing Team                             10
2      8      Simon         Lambert Lemay SpiderTech powered by C10                   7
3      13     Robin         Carpenter     BikeReg.com / Cannondale                    5
4      69     Augusto       Sanchez       GS Mengoni USA                              3
5      89     Adam          Carr          TwinSix \ Specialized                       1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 2 - Bolton
Place  Bib                                                                            Points
1      43     Bobby         Bailey        1K2GO Sports                                6
2      83     Aidan         Charles       HurleyMetalFab.com p/b CCNS                 4
3      104    Alexander     Bremer        CRCA/Foundation                             3



Overall Results
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      38     Tim           Mitchell      CCB Racing Team                             10
2      43     Bobby         Bailey        1K2GO Sports                                10
3      8      Simon         Lambert Lemay SpiderTech powered by C10                   7
4      19     Shaun         Mc Carthy     Garneau-Club Chaussures-Norton Rose         6
5      13     Robin         Carpenter     BikeReg.com / Cannondale                    6
6      83     Aidan         Charles       HurleyMetalFab.com p/b CCNS                 4
7      69     Augusto       Sanchez       GS Mengoni USA                              3
8      104    Alexander     Bremer        CRCA/Foundation                             3
9      34     Gabe          Varela        Hagens Berman Cycling                       3
10     89     Adam          Carr          TwinSix \ Specialized                       1


Women 1/2

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 116) - 1 to go
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      137    Cynthia       Nelson        RE:FORM/Cyclepower                          6
2      151    Kristin       Lotito        CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez                 4
3      154    Emma          Bast          Speedfix p/b Zubaz                          3
4      140    Melissa       Ross          Team Kenda presented by Geargrinder         2
5      141    Elle          Anderson      LadiesFirst Racing                          1

Finish - Route 116 - Hinesburg
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      145    Fabienne      Gerard        CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropracti10
2      143    Lindsey       Bayer         XO COMMUNICATION/BATTLEY-HARLEY DAVIDSON    7
3      154    Emma          Bast          Speedfix p/b Zubaz                          5
4      139    Silke         Wunderwald    Team Kenda presented by Geargrinder         3
5      130    Susan         Palmer-Komar  P-K Express/HNZ Strategic.com               1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 2 - Bolton
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      133    Anna          Mcloon        Missing Link Coaching/Specialized           6
2      154    Emma          Bast          Speedfix p/b Zubaz                          4
3      151    Kristin       Lotito        CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez                 3



Overall Results
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      154    Emma          Bast          Speedfix p/b Zubaz                          12
2      145    Fabienne      Gerard        CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropracti10
3      143    Lindsey       Bayer         XO COMMUNICATION/BATTLEY-HARLEY DAVIDSON    7
4      151    Kristin       Lotito        CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez                 7
5      133    Anna          Mcloon        Missing Link Coaching/Specialized           6
6      139    Silke         Wunderwald    Team Kenda presented by Geargrinder         3
7      140    Melissa       Ross          Team Kenda presented by Geargrinder         2
8      130    Susan         Palmer-Komar  P-K Express/HNZ Strategic.com               1
9      141    Elle          Anderson      LadiesFirst Racing                          1


Men 2

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 116) - Hinesburg - 1 to go
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      226    Matt          Buckley       Boston Bicycle School                       6
2      240    Jacob         Bobrow        CCB Racing                                  4
3      289    Sergio        Atocha        Champion System Racing                      3
4      235    Allan         Rego          Farm Team Elite                             2
5      268    Kyle          Smith         Embrocation Cycling Journal                 1

Finish - Route 116 - Hinesburg
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      205    Cory          Jay           Craftsman Construction                      10
2      223    Sean          Mccarthy      JAM Fund                                    7
3      209    James         Morrison      Embrocation Cycling Journal                 5
4      288    Adam          St. Germain   NorEast Cycling                             3
5      204    Erik          Post          CRCA/BH Garneau                             1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 2 - Bolton
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      268    Kyle          Smith         Embrocation Cycling Journal                 6
2      291    Colby         Ricker        Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie             4
3      276    Matthew       Furlow        Breakawaybikes.com-IFRACTAL                 3


Overall Results
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      205    Cory          Jay           Craftsman Construction                      10
2      268    Kyle          Smith         Embrocation Cycling Journal                 7
3      223    Sean          Mccarthy      JAM Fund                                    7
4      226    Matt          Buckley       Boston Bicycle School                       6
5      209    James         Morrison      Embrocation Cycling Journal                 5
6      291    Colby         Ricker        Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie             4
7      240    Jacob         Bobrow        CCB Racing                                  4
8      276    Matthew       Furlow        Breakawaybikes.com-IFRACTAL                 3
9      288    Adam          St. Germain   NorEast Cycling                             3
10     289    Sergio        Atocha        Champion System Racing                      3
11     235    Allan         Rego          Farm Team Elite                             2
12     204    Erik          Post          CRCA/BH Garneau                             1


Men 3

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 116) - Hinesburg - 1 to go
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      342    Gregg         Izzo          GREEN LINE VELO driven by Zipcar            6
2      320    Christopher   Dougherty     NCVC/UnitedHealthcare                       4
3      344    Jared         Katz          Onion River Racing                          3
4      378    Alejandro     Cifuentes-LoreCLR-CLRRacing.com                           2
5      352    Andrew        Krulewitz     Cambridge Bicycle / Igleheart Frames        1

Finish - Route 116 - Hinesburg
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      342    Gregg         Izzo          GREEN LINE VELO driven by Zipcar            10
2      352    Andrew        Krulewitz     Cambridge Bicycle / Igleheart Frames        7
3      369    Chris         Wood          Sound Solutions                             5
4      320    Christopher   Dougherty     NCVC/UnitedHealthcare                       3
5      378    Alejandro     Cifuentes-LoreCLR-CLRRacing.com                           1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 2 - Bolton
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      342    Gregg         Izzo          GREEN LINE VELO driven by Zipcar            6
2      352    Andrew        Krulewitz     Cambridge Bicycle / Igleheart Frames        4
3      378    Alejandro     Cifuentes-LoreCLR-CLRRacing.com                           3


Overall Results
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      342    Gregg         Izzo          GREEN LINE VELO driven by Zipcar            22
2      352    Andrew        Krulewitz     Cambridge Bicycle / Igleheart Frames        12
3      320    Christopher   Dougherty     NCVC/UnitedHealthcare                       7
4      378    Alejandro     Cifuentes-LoreCLR-CLRRacing.com                           6
5      369    Chris         Wood          Sound Solutions                             5
6      344    Jared         Katz          Onion River Racing                          3


Women 3/4

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Finish - Route 116 - Hinesburg
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      556    Audrey        Lemieux       Spidertech p/b powerwatts                   10
2      578    Claire        Mckenna       Vox Racing                                  7
3      572    Raquel        Miller        CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez                 5
4      595    Aimee         Layton        CRCA- Gennaro                               3
5      587    Renee         Engelhardt    CRCA/NYVelocity Women's Racing Team         1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 2 - Bolton
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      556    Audrey        Lemieux       Spidertech p/b powerwatts                   6
2      591    Beth          Renner        CRCA/NYVelocity Women's Racing Team         4
3      578    Claire        Mckenna       Vox Racing                                  3

Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team
1      556    Audrey        Lemieux       Spidertech p/b powerwatts
2      560    Audrey        Bernard       Spidertech p/b powerwatts
3      594    Erica         Adelberg      CRCA/Radical Media
4      592    Mackenzie     Landers       CRCA/siggi's/NYVelocity

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      556    Audrey        Lemieux       Spidertech p/b powerwatts                   6
2      560    Audrey        Bernard       Spidertech p/b powerwatts                   4
3      594    Erica         Adelberg      CRCA/Radical Media                          3
4      592    Mackenzie     Landers       CRCA/siggi's/NYVelocity                     2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team
1      572    Raquel        Miller        CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez
2      594    Erica         Adelberg      CRCA/Radical Media
3      555    Sarah         Rasmussen     Team Ontario
4      556    Audrey        Lemieux       Spidertech p/b powerwatts

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place  Bib                                                                            Points
1      556    Audrey        Lemieux       Spidertech p/b powerwatts                   6
2      560    Audrey        Bernard       Spidertech p/b powerwatts                   4
3      594    Erica         Adelberg      CRCA/Radical Media                          3
4      592    Mackenzie     Landers       CRCA/siggi's/NYVelocity                     2

Finish
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      560    Audrey        Bernard       Spidertech p/b powerwatts                   10
2      572    Raquel        Miller        CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez                 7
3      583    Nadia         Latzgo        Young Medalists/Team Rothrock               5
4      556    Audrey        Lemieux       Spidertech p/b powerwatts                   3
5      592    Mackenzie     Landers       CRCA/siggi's/NYVelocity                     1


Overall Results
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      556    Audrey        Lemieux       Spidertech p/b powerwatts                   31
2      560    Audrey        Bernard       Spidertech p/b powerwatts                   18
3      572    Raquel        Miller        CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez                 12
4      578    Claire        Mckenna       Vox Racing                                  10
5      594    Erica         Adelberg      CRCA/Radical Media                          6
6      583    Nadia         Latzgo        Young Medalists/Team Rothrock               5
7      592    Mackenzie     Landers       CRCA/siggi's/NYVelocity                     5
8      591    Beth          Renner        CRCA/NYVelocity Women's Racing Team         4
9      595    Aimee         Layton        CRCA- Gennaro                               3
10     587    Renee         Engelhardt    CRCA/NYVelocity Women's Racing Team         1


Men 4

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 116) - 1 to go
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      741    Paul          Sennott       Cambridge Bicycle Racing/Igelheart Frames   6
2      721    Steven        Edwards       OA/CycleMania                               4
3      743    Alex          Binkley       CRCA/Gennaro                                3
4      701    Stephan       Hoffman       Century Road Club Association (CRCA)        2
5      765    Kevin         Hays          OA/Cyclemania                               1

Finish - Route 116 - Hinesburg
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      701    Stephan       Hoffman       Century Road Club Association (CRCA)        10
2      704    Timothy       Stenovec      CRCA/Eastern Mountain Sports                7
3      725    Christopher   Merola        GREEN LINE VELO driven by Zipcar            5
4      739    Roger         Parmelee      CRCA/siggi's/NYVelocity                     3
5      705    Andre         Gondouin      NCVC/ UnitedHealthcare                      1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 2 - Bolton
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      739    Roger         Parmelee      CRCA/siggi's/NYVelocity                     6
2      701    Stephan       Hoffman       Century Road Club Association (CRCA)        4
3      704    Timothy       Stenovec      CRCA/Eastern Mountain Sports                3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team
1      739    Roger         Parmelee      CRCA/siggi's/NYVelocity
2      724    Corey         Morenz        CRCA/siggis/NYVelocity
3      701    Stephan       Hoffman       Century Road Club Association (CRCA)
4      761    Noah          Tautfest      Bicycle Express/Kona Bikes

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      739    Roger         Parmelee      CRCA/siggi's/NYVelocity                     6
2      724    Corey         Morenz        CRCA/siggis/NYVelocity                      4
3      701    Stephan       Hoffman       Century Road Club Association (CRCA)        3
4      761    Noah          Tautfest      Bicycle Express/Kona Bikes                  2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICIATON)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team
1      739    Roger         Parmelee      CRCA/siggi's/NYVelocity
2      718    Jacob         Warshaw       UVM Cycling
3      751    Richard       Drummond      Upper Valley Velo/Drummond Custom Cycles
4      724    Corey         Morenz        CRCA/siggis/NYVelocity

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place  Bib                                                                            Points
1      702    Matthew       Gloekler      Qt2 Systems                                 6
2      701    Stephan       Hoffman       Century Road Club Association (CRCA)        4
3      750    Omri          Roden         The Bicycle Depot New Paltz NY              3
4      718    Jacob         Warshaw       UVM Cycling                                 2

Finish
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      702    Matthew       Gloekler      Qt2 Systems                                 10
2      725    Christopher   Merola        GREEN LINE VELO driven by Zipcar            7
3      718    Jacob         Warshaw       UVM Cycling                                 5
4      701    Stephan       Hoffman       Century Road Club Association (CRCA)        3
5      750    Omri          Roden         The Bicycle Depot New Paltz NY              1


Overall Results
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      701    Stephan       Hoffman       Century Road Club Association (CRCA)        30
2      702    Matthew       Gloekler      Qt2 Systems                                 22
3      739    Roger         Parmelee      CRCA/siggi's/NYVelocity                     15
4      725    Christopher   Merola        GREEN LINE VELO driven by Zipcar            12
5      704    Timothy       Stenovec      CRCA/Eastern Mountain Sports                10
6      718    Jacob         Warshaw       UVM Cycling                                 9
7      750    Omri          Roden         The Bicycle Depot New Paltz NY              7
8      741    Paul          Sennott       Cambridge Bicycle Racing/Igelheart Frames   6
9      724    Corey         Morenz        CRCA/siggis/NYVelocity                      4
10     743    Alex          Binkley       CRCA/Gennaro                                3
11     761    Noah          Tautfest      Bicycle Express/Kona Bikes                  2
12     705    Andre         Gondouin      NCVC/ UnitedHealthcare                      1
13     765    Kevin         Hays          OA/Cyclemania                               1


Men 4/5

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 116) - 1 to go
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      851    Joseph        Wells         Earls Cyclery and Fitness                   6
2      845    Andre         Sturm         GMBC/Synergy Fitness                        4
3      827    Lee           Wood          GMBC/Synergy Fitness                        3
4      850    Ben           Driver                                                    2
5      852    Michel        Aube          Upper Valley Velo / Drummond Custom Cycles  1

Finish - Route 116 - Hinesburg
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      851    Joseph        Wells         Earls Cyclery and Fitness                   10
2      850    Ben           Driver                                                    7
3      810    Kyle          Gagnier       Team Wear On Earth                          5
4      857    Peter         Morelli       Riverside Boat Club                         3
5      836    Wade          Wegner        Colavita Racing                             1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 2 - Bolton
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      811    James         Studebaker                                                6
2      845    Andre         Sturm         GMBC/Synergy Fitness                        4
3      851    Joseph        Wells         Earls Cyclery and Fitness                   3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team
1      822    Timothy M.    Weston
2      824    David         Sinclair      Dartmouth
3      827    Lee           Wood          GMBC/Synergy Fitness
4      850    Ben           Driver

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      850    Ben           Driver                                                    6
2      822    Timothy M.    Weston                                                    4
3      824    David         Sinclair      Dartmouth                                   3
4      857    Peter         Morelli       Riverside Boat Club                         2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICIATON)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team
1      822    Timothy M.    Weston
2      857    Peter         Morelli       Riverside Boat Club
3      824    David         Sinclair      Dartmouth
4      827    Lee           Wood          GMBC/Synergy Fitness

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place  Bib                                                                            Points
1      822    Timothy M.    Weston                                                    6
2      824    David         Sinclair      Dartmouth                                   4
3      850    Ben           Driver                                                    3
4      857    Peter         Morelli       Riverside Boat Club                         2

Finish
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      822    Timothy M.    Weston                                                    10
2      824    David         Sinclair      Dartmouth                                   7
3      845    Andre         Sturm         GMBC/Synergy Fitness                        5
4      810    Kyle          Gagnier       Team Wear On Earth                          3
5      850    Ben           Driver                                                    1


Overall Results
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      822    Timothy M.    Weston                                                    20
2      851    Joseph        Wells         Earls Cyclery and Fitness                   19
3      850    Ben           Driver                                                    19
4      824    David         Sinclair      Dartmouth                                   14
5      845    Andre         Sturm         GMBC/Synergy Fitness                        13
6      810    Kyle          Gagnier       Team Wear On Earth                          8
7      857    Peter         Morelli       Riverside Boat Club                         7
8      827    Lee           Wood          GMBC/Synergy Fitness                        3
9      836    Wade          Wegner        Colavita Racing                             1
10     852    Michel        Aube          Upper Valley Velo / Drummond Custom Cycles  1


Junior

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Finish - Route 116 - Hinesburg
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      633    Yannick       Eckmann       Hot Tubes Junior Development                10
2      607    Simon-Pierre  Maltais       Nippour-Devinci                             7
3      665    Lucas         Wardein       Orlando Road Club                           5
4      625    Paul          Lynch         Hot Tubes Junior Development                3
5      663    Ben           Wolfe         BayHillCapital/CLNoonan p/b CornerCycle     1

Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 2 - Bolton
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      630    Austin        Boswell       Hot Tubes Junior Development                6
2      637    Jake          King          Hot Tubes Junior Development                4
3      633    Yannick       Eckmann       Hot Tubes Junior Development                3

Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team
1      633    Yannick       Eckmann       Hot Tubes Junior Development
2      616    Brendan       Mccormack     Hot Tubes Junior Development
3      651    Micah         Engle         Young Medalists/Team Rothrock
4      641    Curtis        White         BayHillCapital/CLNoonan p/b CornerCycle

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      665    Lucas         Wardein       Orlando Road Club                           6
2      633    Yannick       Eckmann       Hot Tubes Junior Development                4
3      618    Thomas        Barnett       Young Medalists/Team Rothrock               3
4      645    Peter         Goguen        TEAM CF                                     2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team
1      633    Yannick       Eckmann       Hot Tubes Junior Development
2      645    Peter         Goguen        TEAM CF
3      618    Thomas        Barnett       Young Medalists/Team Rothrock
4      647    Chad          Young         CCB/DOTGO

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place  Bib                                                                            Points
1      604    David         Cueli         Team Cocos                                  6
2      665    Lucas         Wardein       Orlando Road Club                           4
3      633    Yannick       Eckmann       Hot Tubes Junior Development                3
4      647    Chad          Young         CCB/DOTGO                                   2

Finish
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      604    David         Cueli         Team Cocos                                  10
2      645    Peter         Goguen        TEAM CF                                     7
3      656    Greg          Ratzell       Young Medalists/Team Rothrock               5
4      665    Lucas         Wardein       Orlando Road Club                           3
5      607    Simon-Pierre  Maltais       Nippour-Devinci                             1


Overall Results
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      633    Yannick       Eckmann       Hot Tubes Junior Development                20
2      665    Lucas         Wardein       Orlando Road Club                           18
3      604    David         Cueli         Team Cocos                                  16
4      645    Peter         Goguen        TEAM CF                                     9
5      607    Simon-Pierre  Maltais       Nippour-Devinci                             8
6      630    Austin        Boswell       Hot Tubes Junior Development                6
7      656    Greg          Ratzell       Young Medalists/Team Rothrock               5
8      637    Jake          King          Hot Tubes Junior Development                4
9      618    Thomas        Barnett       Young Medalists/Team Rothrock               3
10     647    Chad          Young         CCB/DOTGO                                   2
11     663    Ben           Wolfe         BayHillCapital/CLNoonan p/b CornerCycle     1


Men 40+

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 116) - 1 to go
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      438    Matt          Seaton        Rapha/CRCA                                  6
2      433    Carl          Reglar        Verge Sport                                 4
3      443    Ron           Amos          Ride with Rendall                           3
4      414    Paul          Richard       CCB Racing Team                             2
5      417    Jeffrey       Fisher        OA/CycleMania                               1

Finish - Route 116 - Hinesburg
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      430    Dan           Staffo        Handlebars cycling company                  10
2      435    David         Taylor        CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropracti7
3      416    Bill          Yabroudy      NBX/Narragansett Beer                       5
4      401    Monte         Frank         Cycle Fitness                               3
5      408    Geoff         Mcintosh      New Hampshire Cycling Club                  1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 2 - Bolton
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      417    Jeffrey       Fisher        OA/CycleMania                               6
2      401    Monte         Frank         Cycle Fitness                               4
3      413    Bill          Muzzio        Bethel Cycle                                3



Overall Results
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      430    Dan           Staffo        Handlebars cycling company                  10
2      417    Jeffrey       Fisher        OA/CycleMania                               7
3      435    David         Taylor        CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropracti7
4      401    Monte         Frank         Cycle Fitness                               7
5      438    Matt          Seaton        Rapha/CRCA                                  6
6      416    Bill          Yabroudy      NBX/Narragansett Beer                       5
7      433    Carl          Reglar        Verge Sport                                 4
8      443    Ron           Amos          Ride with Rendall                           3
9      414    Paul          Richard       CCB Racing Team                             2
10     408    Geoff         Mcintosh      New Hampshire Cycling Club                  1


Men 50+

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 116) - 1 to go
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      510    Tyler         Munroe        CCB Racing Team                             6
2      521    James         Nash          CCB Racing Team                             4
3      506    Keith         Hartstein     545 Velo                                    3
4      509    Bruce         Schwab        OA/Cyclemania                               2
5      529    Jerry         Jacobs        545 Velo                                    1

Finish - Route 116 - Hinesburg
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      510    Tyler         Munroe        CCB Racing Team                             10
2      528    Tim           Dodd          NEBC p/b Cycle Loft                         7
3      522    Haluk         Sarci         Deno's Wonder Wheel                         5
4      518    Keith         Davies        Mambo Kings/D&Q                             3
5      503    Rick          Sorenson      Onion River Sports                          1

Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 2 - Bolton
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      509    Bruce         Schwab        OA/Cyclemania                               6
2      510    Tyler         Munroe        CCB Racing Team                             4
3      521    James         Nash          CCB Racing Team                             3

Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team
1      510    Tyler         Munroe        CCB Racing Team
2      521    James         Nash          CCB Racing Team
3      534    Pascal        Sauvayre      CRCA/BH-Garneau
4      518    Keith         Davies        Mambo Kings/D&Q

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      510    Tyler         Munroe        CCB Racing Team                             6
2      521    James         Nash          CCB Racing Team                             4
3      518    Keith         Davies        Mambo Kings/D&Q                             3
4      527    William       Thompson      CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles       2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
Place  Bib    First Name    Last Name     Team
1      510    Tyler         Munroe        CCB Racing Team
2      521    James         Nash          CCB Racing Team
3      518    Keith         Davies        Mambo Kings/D&Q
4      534    Pascal        Sauvayre      CRCA/BH-Garneau

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
Place  Bib                                                                            Points
1      510    Tyler         Munroe        CCB Racing Team                             6
2      518    Keith         Davies        Mambo Kings/D&Q                             4
3      503    Rick          Sorenson      Onion River Sports                          3
4      521    James         Nash          CCB Racing Team                             2

Finish
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      510    Tyler         Munroe        CCB Racing Team                             10
2      518    Keith         Davies        Mambo Kings/D&Q                             7
3      528    Tim           Dodd          NEBC p/b Cycle Loft                         5
4      521    James         Nash          CCB Racing Team                             3
5      503    Rick          Sorenson      Onion River Sports                          1


Overall Results
Place  Bib    First Name    Last Name     Team                                        Points
1      510    Tyler         Munroe        CCB Racing Team                             42
2      518    Keith         Davies        Mambo Kings/D&Q                             17
3      521    James         Nash          CCB Racing Team                             16
4      528    Tim           Dodd          NEBC p/b Cycle Loft                         12
5      509    Bruce         Schwab        OA/Cyclemania                               8
6      503    Rick          Sorenson      Onion River Sports                          5
7      522    Haluk         Sarci         Deno's Wonder Wheel                         5
8      506    Keith         Hartstein     545 Velo                                    3
9      527    William       Thompson      CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles       2
10     529    Jerry         Jacobs        545 Velo                                    1