Killington Sprints - Killington, VT

Killington Stage Race
Sprints
Killington, VT
May 28, 2011

Courtesy of Velocity Results


Men P/1/2

Stage 1 - Mountain Times Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 3 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      73     Shaun           Mc Carthy         Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Quebec          QC     6
2      37     Luc             Dionne            TEAMCIBC                                Contrecoeur     UN     4
3      45     William         Goodfellow        Bodysol-Lotto PCW                       Dorval          QC     3
4      86     Arnaud          Papillon          Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Quebec          QC     2
5      76     Andrew          McCullough        Kallisto/Wheels of Bloor                Montpelier      VT     1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      40     Antoine         Duchesne          Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Saint-Agustin-deQC     6
2      45     William         Goodfellow        Bodysol-Lotto PCW                       Dorval          QC     4
3      59     Chris           Hurst             Stan's NoTubes/AXA/CRCA                 Lake Geneva     WI     3
4      56     Evan            Huff              J.A.M. Fund / NCC                       Russell         MA     2
5      83     Nicholas        Friesen           Team H&R BLOCK                          Red Deer        AB     1

Sprint #3 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      86     Arnaud          Papillon          Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Quebec          QC     6
2      87     Rémi            Pelletier-Roy     Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Saint-Agustin-deQC     4
3      56     Evan            Huff              J.A.M. Fund / NCC                       Russell         MA     3
4      45     William         Goodfellow        Bodysol-Lotto PCW                       Dorval          QC     2
5      16     Jacob           Bobrow            CCB Racing                              Burlington      VT     1

Finish
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      82     Pierrick        Naud              Rocky Mountain-Desjardins Valeurs MobiliLongueuil       QC     12
2      120    Sam             Witmitz           Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Quebec          QC     8
3      96     Allan           Rego              Farm Team Elite Development             Tiverton        RI     6
4      41     Jeremy          Durrin            J.A.M. Fund / NCC                       Amherst         MA     4
5      86     Arnaud          Papillon          Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Quebec          QC     2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place  Bib                                                                                                     Points
1      82     Pierrick        Naud              Rocky Mountain-Desjardins Valeurs MobiliLongueuil       QC     6
2      86     Arnaud          Papillon          Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Quebec          QC     4
3      83     Nicholas        Friesen           Team H&R BLOCK                          Red Deer        AB     3


Overall Results
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      82     Pierrick        Naud              Rocky Mountain-Desjardins Valeurs MobiliLongueuil       QC     18
2      86     Arnaud          Papillon          Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Quebec          QC     14
3      120    Sam             Witmitz           Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Quebec          QC     8
4      73     Shaun           Mc Carthy         Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Quebec          QC     6
5      96     Allan           Rego              Farm Team Elite Development             Tiverton        RI     6
6      56     Evan            Huff              J.A.M. Fund / NCC                       Russell         MA     5
7      87     Rémi            Pelletier-Roy     Garneau-Club Chaussures-Norton Rose     Saint-Agustin-deQC     4
8      37     Luc             Dionne            TEAMCIBC                                Contrecoeur     UN     4
9      83     Nicholas        Friesen           Team H&R BLOCK                          Red Deer        AB     4
10     41     Jeremy          Durrin            J.A.M. Fund / NCC                       Amherst         MA     4
11     59     Chris           Hurst             Stan's NoTubes/AXA/CRCA                 Lake Geneva     WI     3
12     76     Andrew          McCullough        Kallisto/Wheels of Bloor                Montpelier      VT     1
13     16     Jacob           Bobrow            CCB Racing                              Burlington      VT     1


Women 1/2

Stage 1 - Mountain Times Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      159    Veronique       Labonte           Team Juvederm-Specialized               Montreal        QC     6
2      169    Lindsey         Myers             Danbury Audi                            Paradise        CA     4
3      175    Jennifer        Purcell           Danbury Audi                            Norwalk         CT     3
4      155    Stacey          Jensen            Team Kenda p/b Geargrinder              Brooklyn        NY     2
5      139    Joanie          Caron             Team Juvederm-Specialized               Quebec City     QC     1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      159    Veronique       Labonte           Team Juvederm-Specialized               Montreal        QC     6
2      169    Lindsey         Myers             Danbury Audi                            Paradise        CA     4
3      175    Jennifer        Purcell           Danbury Audi                            Norwalk         CT     3
4      155    Stacey          Jensen            Team Kenda p/b Geargrinder              Brooklyn        NY     2
5      130    Lex             Albrecht          Team Juvederm-Specialized               Laval           QC     1

Finish - Route 100
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      159    Veronique       Labonte           Team Juvederm-Specialized               Montreal        QC     12
2      169    Lindsey         Myers             Danbury Audi                            Paradise        CA     8
3      175    Jennifer        Purcell           Danbury Audi                            Norwalk         CT     6
4      155    Stacey          Jensen            Team Kenda p/b Geargrinder              Brooklyn        NY     4
5      139    Joanie          Caron             Team Juvederm-Specialized               Quebec City     QC     2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      183    Monika          Sattler           XO COMMUNICATIONS/BATTLEY HARLEY-DAVIDSOArlington       VA     6
2      138    Patty           Buerkle           VA Asset Group p/b Artemis/Trek         Pittsburgh      PA     4
3      155    Stacey          Jensen            Team Kenda p/b Geargrinder              Brooklyn        NY     3


Overall Results
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      159    Veronique       Labonte           Team Juvederm-Specialized               Montreal        QC     24
2      169    Lindsey         Myers             Danbury Audi                            Paradise        CA     16
3      175    Jennifer        Purcell           Danbury Audi                            Norwalk         CT     12
4      155    Stacey          Jensen            Team Kenda p/b Geargrinder              Brooklyn        NY     11
5      183    Monika          Sattler           XO COMMUNICATIONS/BATTLEY HARLEY-DAVIDSOArlington       VA     6
6      138    Patty           Buerkle           VA Asset Group p/b Artemis/Trek         Pittsburgh      PA     4


Men 3

Stage 1 - Mountain Times Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 3 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      340    Jared           Katz              Onion River Racing                      Richmond        VT     6
2      326    Benjamin        Grass             VOX Racing Team                         West Lebanon    NH     4
3      396    David           Ziehr             Harvard University                      Boston          MA     3
4      382    Keith           Snyder            Kissena Cycling Club                    Brooklyn        NY     2
5      346    John            Landino           DeathRow Velo                           Ridgewood       NJ     1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      309    Alejandro       Cifuentes-LorenzenCLR- CLRracing.com                      Stonington      CT     6
2      326    Benjamin        Grass             VOX Racing Team                         West Lebanon    NH     4
3      340    Jared           Katz              Onion River Racing                      Richmond        VT     3
4      346    John            Landino           DeathRow Velo                           Ridgewood       NJ     2
5      383    Matt            Spence            Burris Logistics/Fit Werx               Montpelier      VT     1

Sprint #3 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      330    Uri             Halevi            BikeReg.com                             Easthampton     MA     6
2      326    Benjamin        Grass             VOX Racing Team                         West Lebanon    NH     4
3      346    John            Landino           DeathRow Velo                           Ridgewood       NJ     3
4      392    Curtis          White             BayHillCapital/CLNoonan p/b CornerCycle Sandwich        MA     2
5      348    Jack            MacClarence       Bay Hill Capital/CL Noonan p.b. Corner CLoudonville     NY     1

Finish
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      356    Ariel           Mendez            CRCA/Jonathan Adler Racing              New York        NY     12
2      379    Spencer         Schaber           MIT Cycling/FXDD                        Cambridge       MA     8
3      327    Donny           Green             Cambridge Bicycle / Igleheart Frames    Providence      RI     6
4      297    Alexander       Barouh            CRCA/BH Garneau                         Brooklyn        NY     4
5      306    Manuel          Caliz             Shirks Racing Presented by Trek         Ephrata         PA     2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      382    Keith           Snyder            Kissena Cycling Club                    Brooklyn        NY     6
2      326    Benjamin        Grass             VOX Racing Team                         West Lebanon    NH     4
3      356    Ariel           Mendez            CRCA/Jonathan Adler Racing              New York        NY     3


Overall Results
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      326    Benjamin        Grass             VOX Racing Team                         West Lebanon    NH     16
2      356    Ariel           Mendez            CRCA/Jonathan Adler Racing              New York        NY     15
3      340    Jared           Katz              Onion River Racing                      Richmond        VT     9
4      382    Keith           Snyder            Kissena Cycling Club                    Brooklyn        NY     8
5      379    Spencer         Schaber           MIT Cycling/FXDD                        Cambridge       MA     8
6      330    Uri             Halevi            BikeReg.com                             Easthampton     MA     6
7      309    Alejandro       Cifuentes-LorenzenCLR- CLRracing.com                      Stonington      CT     6
8      346    John            Landino           DeathRow Velo                           Ridgewood       NJ     6
9      327    Donny           Green             Cambridge Bicycle / Igleheart Frames    Providence      RI     6
10     297    Alexander       Barouh            CRCA/BH Garneau                         Brooklyn        NY     4
11     396    David           Ziehr             Harvard University                      Boston          MA     3
12     392    Curtis          White             BayHillCapital/CLNoonan p/b CornerCycle Sandwich        MA     2
13     306    Manuel          Caliz             Shirks Racing Presented by Trek         Ephrata         PA     2
14     383    Matt            Spence            Burris Logistics/Fit Werx               Montpelier      VT     1


Women 3/4

Stage 1 - Mountain Times Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      662    Kristin         Lotito            CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez             West Hempstead  NY     6
2      685    Emily           Underwood         CRCA/Finishline-Gotham-Toga             Carmel          NY     4
3      669    Raquel          Miller            CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez             Southampton     NY     3
4      681    Kerrin          Strevell          Capital Bicycle Racing Club             Valatie         NY     2
5      655    Gabrielle       Fisher            CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez             Bronx           NY     1

Finish
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      686    Laura Lee       Vo                CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover ChiroprBrooklyn        NY     12
2      667    Vanessa         McCaffery         Corning/NoTubes Race Team               Newfield        NY     8
3      662    Kristin         Lotito            CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez             West Hempstead  NY     6
4      669    Raquel          Miller            CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez             Southampton     NY     4
5      647    Brittlee        Bowman            CRCA/NYVelocity Women's Racing Team     New York        NY     2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      662    Kristin         Lotito            CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez             West Hempstead  NY     6
2      685    Emily           Underwood         CRCA/Finishline-Gotham-Toga             Carmel          NY     4
3      642    Ellen           Anderson          VOX Racing Team                         Hanover         NH     3


Overall Results
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      662    Kristin         Lotito            CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez             West Hempstead  NY     18
2      686    Laura Lee       Vo                CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover ChiroprBrooklyn        NY     12
3      685    Emily           Underwood         CRCA/Finishline-Gotham-Toga             Carmel          NY     8
4      667    Vanessa         McCaffery         Corning/NoTubes Race Team               Newfield        NY     8
5      669    Raquel          Miller            CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez             Southampton     NY     7
6      647    Brittlee        Bowman            CRCA/NYVelocity Women's Racing Team     New York        NY     2
7      655    Gabrielle       Fisher            CRCA/Houlihan-Lokey Sanchez             Bronx           NY     1


Men 4

Stage 1 - Mountain Times Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      265    David           Warner            Boston Road Club                        Jamaica Plain   MA     6
2      269    Duane           Young-Kershaw     Cycle Loft Velo                         Westport        MA     4
3      238    Paul            McDonagh          Cycle Loft Velo                         Winchester      MA     3
4      243    Antonio         Munoz             CRCA / Foundation                       Corona          NY     2
5      239    Ryan            McGarrity         CRCA/Siggi's/NYVelocity                 New York        NY     1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      211    Jonathan        D'Alba            Schuylkill Navy Racing                  Philadelphia    PA     6
2      265    David           Warner            Boston Road Club                        Jamaica Plain   MA     4
3      243    Antonio         Munoz             CRCA / Foundation                       Corona          NY     3
4      210    Glenn           Cratty            Sonic Boom Racing                       Louisville      CO     2
5      226    Christopher     Jones             RUUD Racing/TVC                         Johnson City    NY     1

Finish
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      265    David           Warner            Boston Road Club                        Jamaica Plain   MA     12
2      243    Antonio         Munoz             CRCA / Foundation                       Corona          NY     8
3      204    Michael         Black             Unattached                              Whitehall       PA     6
4      239    Ryan            McGarrity         CRCA/Siggi's/NYVelocity                 New York        NY     4
5      232    Bart            Lipinski          Blue Hills Cycling Club                 Kingston        MA     2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      258    Timothy         Stenovec          Eastern Mountain Sports / CRCA          New York        NY     6
2      243    Antonio         Munoz             CRCA / Foundation                       Corona          NY     4
3      242    Rod             Millott           CRCA/Foundation                         New York        NY     3


Overall Results
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      265    David           Warner            Boston Road Club                        Jamaica Plain   MA     22
2      243    Antonio         Munoz             CRCA / Foundation                       Corona          NY     17
3      211    Jonathan        D'Alba            Schuylkill Navy Racing                  Philadelphia    PA     6
4      258    Timothy         Stenovec          Eastern Mountain Sports / CRCA          New York        NY     6
5      269    Duane           Young-Kershaw     Cycle Loft Velo                         Westport        MA     4
6      242    Rod             Millott           CRCA/Foundation                         New York        NY     3
7      238    Paul            McDonagh          Cycle Loft Velo                         Winchester      MA     3
8      226    Christopher     Jones             RUUD Racing/TVC                         Johnson City    NY     1


Men 4/5

Stage 1 - Mountain Times Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      735    Michael         Hopwood           GMBC/Synergy Fitness                    Jericho         VT     6
2      758    John            Pescatore         Unattached                              New Haven       CT     4
3      774    Alexei          Zakharov          CRCA/siggi's/NYVelocity                 New York        NY     3
4      726    Leonard         Friedman          Unattached                              Marlboro        NJ     2
5      728    Morgan          Goodwin           Unattached                              Williamstown    MA     1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      709    Markus          Bohler            Pawling Cycle & Sport                   Poughkeepsie    NY     6
2      728    Morgan          Goodwin           Unattached                              Williamstown    MA     4
3      758    John            Pescatore         Unattached                              New Haven       CT     3
4      755    Tom             O'Neill           Unattached                              Cortlandt Manor NY     2
5      732    Whitney         Hanson            GMBC/Synergy Fitness                    Swanton         VT     1

Finish
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      770    Connor          Walsh             Rochester Institute of Technology       Killingworth    CT     12
2      758    John            Pescatore         Unattached                              New Haven       CT     8
3      710    Lou             Bregou            Team Alpine Clinic-RCN                  Littleton       NH     6
4      762    Thomas          Robson            Dickinson College                       Westport        CT     4
5      755    Tom             O'Neill           Unattached                              Cortlandt Manor NY     2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      728    Morgan          Goodwin           Unattached                              Williamstown    MA     6
2      772    Joseph          Wells             unattached                              Essex           VT     4
3      735    Michael         Hopwood           GMBC/Synergy Fitness                    Jericho         VT     3


Overall Results
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      758    John            Pescatore         Unattached                              New Haven       CT     15
2      770    Connor          Walsh             Rochester Institute of Technology       Killingworth    CT     12
3      728    Morgan          Goodwin           Unattached                              Williamstown    MA     11
4      709    Markus          Bohler            Pawling Cycle & Sport                   Poughkeepsie    NY     6
5      710    Lou             Bregou            Team Alpine Clinic-RCN                  Littleton       NH     6
6      772    Joseph          Wells             unattached                              Essex           VT     4
7      755    Tom             O'Neill           Unattached                              Cortlandt Manor NY     4
8      762    Thomas          Robson            Dickinson College                       Westport        CT     4
9      774    Alexei          Zakharov          CRCA/siggi's/NYVelocity                 New York        NY     3
10     726    Leonard         Friedman          Unattached                              Marlboro        NJ     2
11     732    Whitney         Hanson            GMBC/Synergy Fitness                    Swanton         VT     1


Men 40+

Stage 1 - Mountain Times Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      453    Peter           Vollers           Killington Mountain School Cycling Team Woodstock       VT     6
2      404    Ron             Bourgoin          OA/CYCLEMANIA                           Windham         ME     4
3      442    John            Raheb             Blue Ribbon/Translations                Montvale        NJ     3
4      432    Max             Lippolis          Team Danbury Audi/Pedal & Pump          Pound Ridge     NY     2
5      444    Paul            Richard           CCB Racing Team                         Amesbury        MA     1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      400    Gary            Aspnes            CCB Racing Team                         Rockville       RI     6
2      447    Matt            Seaton            Rapha/CRCA                              New York        NY     4
3      424    Kurt            Gustafsson        CRCA/AXIS                               Brooklyn        NY     3
4      430    David           Kirkpatrick       GamJams / November Bicycles             Chevy chase     MD     2
5      405    Jeremy          Brazeal           CVC Subaru of New England               Manchester      CT     1

Finish
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      444    Paul            Richard           CCB Racing Team                         Amesbury        MA     12
2      453    Peter           Vollers           Killington Mountain School Cycling Team Woodstock       VT     8
3      443    Carl            Reglar            Team Danbury Audi/Pedal and Pump        Mount Vernon    NY     6
4      447    Matt            Seaton            Rapha/CRCA                              New York        NY     4
5      451    Fred            Thomas            OA/Cyclemania                           Cape Elizabeth  ME     2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      446    Andreas         Runggatscher      FinKraft Cycling Team                   Monroe          NY     6
2      443    Carl            Reglar            Team Danbury Audi/Pedal and Pump        Mount Vernon    NY     4
3      409    Lorenzo         Caterini          HUB RACING                              Halifax         NS     3


Overall Results
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      453    Peter           Vollers           Killington Mountain School Cycling Team Woodstock       VT     14
2      444    Paul            Richard           CCB Racing Team                         Amesbury        MA     13
3      443    Carl            Reglar            Team Danbury Audi/Pedal and Pump        Mount Vernon    NY     10
4      447    Matt            Seaton            Rapha/CRCA                              New York        NY     8
5      400    Gary            Aspnes            CCB Racing Team                         Rockville       RI     6
6      446    Andreas         Runggatscher      FinKraft Cycling Team                   Monroe          NY     6
7      404    Ron             Bourgoin          OA/CYCLEMANIA                           Windham         ME     4
8      424    Kurt            Gustafsson        CRCA/AXIS                               Brooklyn        NY     3
9      409    Lorenzo         Caterini          HUB RACING                              Halifax         NS     3
10     442    John            Raheb             Blue Ribbon/Translations                Montvale        NJ     3
11     432    Max             Lippolis          Team Danbury Audi/Pedal & Pump          Pound Ridge     NY     2
12     430    David           Kirkpatrick       GamJams / November Bicycles             Chevy chase     MD     2
13     451    Fred            Thomas            OA/Cyclemania                           Cape Elizabeth  ME     2
14     405    Jeremy          Brazeal           CVC Subaru of New England               Manchester      CT     1


Men 50+

Stage 1 - Mountain Times Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100) - 2 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      549    James           Nash              CCB Racing Team                         North Hampton   NH     6
2      543    Thomas          Luzio             Deno's Wonder Wheel                     Mamaroneck      NY     4
3      546    Matt            Moore             CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles   Manchester      VT     3
4      565    Michael         Theroux           Paradise Sports                         Claremont       NH     2
5      512    David           Andersen          Boston Road Club                        Boston          MA     1

Sprint #2 - Finish Line (Route 100) - 1 to go
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      567    Mark            Thompson          Sunapee/Continental Paving/Revolution   Nashua          NH     6
2      549    James           Nash              CCB Racing Team                         North Hampton   NH     4
3      565    Michael         Theroux           Paradise Sports                         Claremont       NH     3
4      546    Matt            Moore             CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles   Manchester      VT     2
5      543    Thomas          Luzio             Deno's Wonder Wheel                     Mamaroneck      NY     1

Finish
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      565    Michael         Theroux           Paradise Sports                         Claremont       NH     12
2      546    Matt            Moore             CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles   Manchester      VT     8
3      567    Mark            Thompson          Sunapee/Continental Paving/Revolution   Nashua          NH     6
4      543    Thomas          Luzio             Deno's Wonder Wheel                     Mamaroneck      NY     4
5      541    Fred            Loucks            Nor East Cycling                        Dover           NH     2


Stage 3 - Champion Systems Road Race
Sprint #1 - Route 12 - Bethel
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      541    Fred            Loucks            Nor East Cycling                        Dover           NH     6
2      546    Matt            Moore             CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles   Manchester      VT     4
3      544    Eiric           Marro             BOB-Goodale's Bike Shop/Speed Merchant ANashua          NH     3


Overall Results
Place  Bib    First Name      Last Name         Team                                    City            State  Points
1      546    Matt            Moore             CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles   Manchester      VT     17
2      567    Mark            Thompson          Sunapee/Continental Paving/Revolution   Nashua          NH     12
3      549    James           Nash              CCB Racing Team                         North Hampton   NH     10
4      543    Thomas          Luzio             Deno's Wonder Wheel                     Mamaroneck      NY     9
5      541    Fred            Loucks            Nor East Cycling                        Dover           NH     8
6      512    David           Andersen          Boston Road Club                        Boston          MA     1