GMSR SPRINT

Green Mountain Stage Race
Sprint Classification
September 3-6, 2010

Courtesy of Velocity Results


Men Pro/1

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 3 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1   55 Christian     Bertilsson   PA Lightning                               6
  2   57 Brian         Butts        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  4
  3   36 Nicholas      Bennette     MetLife p/b groSolar                       3
  4   23 Kennett       Peterson     Hagens Berman                              2

Sprint #2 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 2 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1   55 Christian     Bertilsson   PA Lightning                               6
  2   57 Brian         Butts        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  4
  3   64 Charles       Hutcheson    Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  3
  4   23 Kennett       Peterson     Hagens Berman                              2

Sprint #3 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 1 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1   90 Jean-Michel   Lachance     Nativo/PG/Devinci                          6
  2   30 Peter         Bradshaw     Embrocation Cycling Journal                4
  3   11 Reid          Mumford      Kelly Benefit Strategies                   3
  4   20 Justin        Spinelli     CCB/WHEELWORKS                             2

Finish - Route 100B - Moretown
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1   11 Reid          Mumford      Kelly Benefit Strategies                   10
  2   4  David         Veilleux     Kelly Benefit Strategies                   7
  3   13 Timothy       Johnson      UnitedHealthcare pb Maxxis                 5
  4   90 Jean-Michel   Lachance     Nativo/PG/Devinci                          3
  5   14 Gavin         Mannion      Trek-Livestrong Presented by RadioShack    1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 100 - Granville Gulf
PlaceBib                                                                     Points
  1   90 Jean-Michel   Lachance     Nativo/PG/Devinci                          6
  2   2  William       Dugan        Team Type 1                                4
  3   33 Joshua        Bartlett     Bell Lap Coaching                          3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 45 laps to go (POINTS COMPETITION)
PlaceBib                                                                     Points
  1   6  Jake          Keough       UnitedHealthcare P/b MAXXIS                6
  2   55 Christian     Bertilsson   PA Lightning                               4
  3   90 Jean-Michel   Lachance     Nativo/PG/Devinci                          3
  4   59 Michael       Chauner      PA Lightning                               2

Sprint #2 - 35 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                           Time
  1   23 Kennett       Peterson     Hagens Berman                                   :08
  2   55 Christian     Bertilsson   PA Lightning                                    :06
  3   98 Chris         Gruber       MainLine - BiKyle/MazurCoaching.com             :04
  4   13 Timothy       Johnson      UnitedHealthcare pb Maxxis                      :03

Sprint #3 - 25 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                     Points
  1   11 Reid          Mumford      Kelly Benefit Strategies                   6
  2   73 Timothy       Rugg         Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  4
  3   38 Justin        Lindine      BikeReg.com / Cannondale                   3
  4   55 Christian     Bertilsson   PA Lightning                               2

Sprint #4 - 15 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                           Time
  1   14 Gavin         Mannion      Trek-Livestrong Presented by RadioShack         :08
  2   13 Timothy       Johnson      UnitedHealthcare pb Maxxis                      :06
  3   46 Robbie        King         Team Ora p/b Independent Fabrication            :04
  4   3  Ted           King         iamTedKing.com                                  :03

Sprint #5 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                     Points
  1   11 Reid          Mumford      Kelly Benefit Strategies                   6
  2   55 Christian     Bertilsson   PA Lightning                               4
  3   59 Michael       Chauner      PA Lightning                               3
  4   6  Jake          Keough       UnitedHealthcare P/b MAXXIS                2

Finish
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1   6  Jake          Keough       UnitedHealthcare P/b MAXXIS                10
  2   14 Gavin         Mannion      Trek-Livestrong Presented by RadioShack    7
  3   26 Luke          Keough       BikeReg.com / Cannondale                   5
  4   46 Robbie        King         Team Ora p/b Independent Fabrication       3
  5   55 Christian     Bertilsson   PA Lightning                               1


Overall Results
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1   11 Reid          Mumford      Kelly Benefit Strategies                   25
  2   55 Christian     Bertilsson   PA Lightning                               23
  3   6  Jake          Keough       UnitedHealthcare P/b MAXXIS                18
  4   14 Gavin         Mannion      Trek-Livestrong Presented by RadioShack    8
  5   57 Brian         Butts        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  8
  6   13 Timothy       Johnson      UnitedHealthcare pb Maxxis                 5
  7   59 Michael       Chauner      PA Lightning                               5
  8   26 Luke          Keough       BikeReg.com / Cannondale                   5
  9   2  William       Dugan        Team Type 1                                4
 10   23 Kennett       Peterson     Hagens Berman                              4
 11   30 Peter         Bradshaw     Embrocation Cycling Journal                4
 12   73 Timothy       Rugg         Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  4
 13   33 Joshua        Bartlett     Bell Lap Coaching                          3
 14   38 Justin        Lindine      BikeReg.com / Cannondale                   3
 15   46 Robbie        King         Team Ora p/b Independent Fabrication       3
 16   36 Nicholas      Bennette     MetLife p/b groSolar                       3
 17   64 Charles       Hutcheson    Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  3
 18   20 Justin        Spinelli     CCB/WHEELWORKS                             2


Women Pro/1/2/3

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 2 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  168 Anna          McLoon       Team Kenda                                 6
  2  169 Megan         Guarnier     Team Tibco/To the Top                      4
  3  153 Patricia      Bailey       Team Nanoblur-Gears                        3
  4  139 Olivia        Dillon       Peanut Butter & Co. Twenty12               2

Sprint #2 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 1 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  167 Moriah        Macgregor    Team Nanoblur Gears                        6
  2  168 Anna          McLoon       Team Kenda                                 4
  3  163 Emma          Bast         Bianchi/Grand Performance                  3
  4  169 Megan         Guarnier     Team Tibco/To the Top                      2

Finish - Route 100B - Moretown
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  134 Janel         Holcomb      Team Danbury Audi/Cyfac                    10
  2  170 Kristin       McGrath      Peanut Butter & Co/Twenty12                7
  3  139 Olivia        Dillon       Peanut Butter & Co. Twenty12               5
  4  169 Megan         Guarnier     Team Tibco/To the Top                      3
  5  163 Emma          Bast         Bianchi/Grand Performance                  1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 100 - Granville Gulf
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  168 Anna          McLoon       Team Kenda                                 6
  2  169 Megan         Guarnier     Team Tibco/To the Top                      4
  3  134 Janel         Holcomb      Team Danbury Audi/Cyfac                    3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  170 Kristin       McGrath      Peanut Butter & Co/Twenty12                     :08
  2  165 Mary          Zider        Team Nanoblur Gears                             :06
  3  153 Patricia      Bailey       Team Nanoblur-Gears                             :04
  4  162 Fabienne      Gerard       CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropractic   :03

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  169 Megan         Guarnier     Team Tibco/To the Top                      6
  2  168 Anna          McLoon       Team Kenda                                 4
  3  143 Lindsey       Myers        Team Danbury Audi/Cyfac                    3
  4  138 Kathleen      Billington   Team Danbury Audi/Cyfac                    2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                           Time
  1  169 Megan         Guarnier     Team Tibco/To the Top                           :08
  2  170 Kristin       McGrath      Peanut Butter & Co/Twenty12                     :06
  3  153 Patricia      Bailey       Team Nanoblur-Gears                             :04
  4  165 Mary          Zider        Team Nanoblur Gears                             :03

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICIATON)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  169 Megan         Guarnier     Team Tibco/To the Top                      6
  2  168 Anna          McLoon       Team Kenda                                 4
  3  159 Silke         Wunderwald   Team Kenda                                 3
  4  170 Kristin       McGrath      Peanut Butter & Co/Twenty12                2

Finish
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  169 Megan         Guarnier     Team Tibco/To the Top                      10
  2  139 Olivia        Dillon       Peanut Butter & Co. Twenty12               7
  3  170 Kristin       McGrath      Peanut Butter & Co/Twenty12                5
  4  163 Emma          Bast         Bianchi/Grand Performance                  3
  5  153 Patricia      Bailey       Team Nanoblur-Gears                        1


Overall Results
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  169 Megan         Guarnier     Team Tibco/To the Top                      41
  2  168 Anna          McLoon       Team Kenda                                 28
  3  170 Kristin       McGrath      Peanut Butter & Co/Twenty12                16
  4  139 Olivia        Dillon       Peanut Butter & Co. Twenty12               14
  5  163 Emma          Bast         Bianchi/Grand Performance                  7
  6  167 Moriah        Macgregor    Team Nanoblur Gears                        6
  7  159 Silke         Wunderwald   Team Kenda                                 6
  8  153 Patricia      Bailey       Team Nanoblur-Gears                        4
  9  143 Lindsey       Myers        Team Danbury Audi/Cyfac                    3
 10  138 Kathleen      Billington   Team Danbury Audi/Cyfac                    2


Men 2

Stage 2 - The Bridges Circuit Race - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 3 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  264 Lee           Peters       Watts UP                                   6
  2  225 Anton         Varabei      CycleSolutions/AngryJohnnys CC             4
  3  277 Colby         Ricker       BRC p/b Broadnet                           3
  4  278 Nathan        Kupperstock  Pelotonia Cycling Team p/b Roll:           2

Sprint #2 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 2 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  201 Waclaw        Godycki      Cornell Cycling Club                       6
  2  207 Alex          Cox          CCB/Wheelworks                             4
  3  225 Anton         Varabei      CycleSolutions/AngryJohnnys CC             3
  4  214 Patrick       Goguen       TEAM CF                                    2

Sprint #3 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 1 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  277 Colby         Ricker       BRC p/b Broadnet                           6
  2  262 James         Schurman     Bike America                               4
  3  209 Jackson       Weber        Embrocation Cycling Journal                3
  4  225 Anton         Varabei      CycleSolutions/AngryJohnnys CC             2

Finish - Route 100B - Moretown
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  225 Anton         Varabei      CycleSolutions/AngryJohnnys CC             10
  2  281 Derek         Hardinge     Lapdogs Cycling Club                       7
  3  215 Maxwell       Anderson                                                5
  4  267 Andrew        McCullough   Onion River Racing                         3


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 100 - Granville Gulf
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  216 Owen          Pope         BikeReg.com                                6
  2  256 Marshall      Ambros       Watts-Up Racing                            4
  3  277 Colby         Ricker       BRC p/b Broadnet                           3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 35 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  222 David         Moyer        xXx Racing - AthletiCo                          :08
  2  254 James         Morrison     Embrocation Cycling Journal                     :06
  3  267 Andrew        McCullough   Onion River Racing                              :04
  4  253 Christopher   Leong        CRCA BH/Garneau                                 :03

Sprint #2 - 30 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  277 Colby         Ricker       BRC p/b Broadnet                           6
  2  272 S. Charles    Zamastil     QCW Cycling/breakawaybikes.com             4
  3  205 Peter         Strittmatter xXx Racing-Athletico                       3
  4  210 Kurt          Wolfgang     CycleLifeUSA/Raw Talent Ranch              2

Sprint #3 - 25 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  222 David         Moyer        xXx Racing - AthletiCo                          :08
  2  256 Marshall      Ambros       Watts-Up Racing                                 :06
  3  254 James         Morrison     Embrocation Cycling Journal                     :04
  4  281 Derek         Hardinge     Lapdogs Cycling Club                            :03

Sprint #4 - 15 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                           Time
  1  222 David         Moyer        xXx Racing - AthletiCo                          :08
  2  225 Anton         Varabei      CycleSolutions/AngryJohnnys CC                  :06
  3  274 Greg          Olsen        CRCA/Jonathan Adler Racing                      :04
  4  271 Todd          Robertson    Skins Racing                                    :03

Sprint #5 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                     Points
  1  254 James         Morrison     Embrocation Cycling Journal                6
  2  265 Jesse         Chebot       Third Pillar                               4
  3  277 Colby         Ricker       BRC p/b Broadnet                           3
  4  248 Andrew        Gardner      MetLife p/b groSolar                       2

Finish
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  268 James         Tosca        Corner Cycle                               10
  2  237 Adam          St. Germain  Circle A Cycles                            7
  3  264 Lee           Peters       Watts UP                                   5
  4  218 Chris         Worden       CCB/Wheelworks                             3
  5  201 Waclaw        Godycki      Cornell Cycling Club                       1


Overall Results
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  277 Colby         Ricker       BRC p/b Broadnet                           21
  2  225 Anton         Varabei      CycleSolutions/AngryJohnnys CC             19
  3  264 Lee           Peters       Watts UP                                   11
  4  268 James         Tosca        Corner Cycle                               10
  5  201 Waclaw        Godycki      Cornell Cycling Club                       7
  6  281 Derek         Hardinge     Lapdogs Cycling Club                       7
  7  237 Adam          St. Germain  Circle A Cycles                            7
  8  254 James         Morrison     Embrocation Cycling Journal                6
  9  215 Maxwell       Anderson                                                5
 10  207 Alex          Cox          CCB/Wheelworks                             5
 11  272 S. Charles    Zamastil     QCW Cycling/breakawaybikes.com             4
 12  262 James         Schurman     Bike America                               4
 13  256 Marshall      Ambros       Watts-Up Racing                            4
 14  265 Jesse         Chebot       Third Pillar                               4
 15  267 Andrew        McCullough   Onion River Racing                         3
 16  218 Chris         Worden       CCB/Wheelworks                             3
 17  205 Peter         Strittmatter xXx Racing-Athletico                       3
 18  210 Kurt          Wolfgang     CycleLifeUSA/Raw Talent Ranch              2
 19  248 Andrew        Gardner      MetLife p/b groSolar                       2
 20  214 Patrick       Goguen       TEAM CF                                    2


Men 3

Stage 2 - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 3 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  377 Jared         Katz         Onion River Racing                         6
  2  343 Paul          Carbonara    Century Road Club /Axis                    4
  3  311 Patrick       Barter       Sweet Open Roads p/b The Bike Hub          3
  4  339 Jay           Robbins      NEBC/Cycle Loft/Devonshire Dental          2

Sprint #2 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 2 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  337 Nevin         Rallis       Bikeman.com                                6
  2  377 Jared         Katz         Onion River Racing                         4
  3  311 Patrick       Barter       Sweet Open Roads p/b The Bike Hub          3
  4  310 Christopher   Gagne        Cambridge Bicycle / Igleheart Frames       2

Sprint #3 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 1 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  377 Jared         Katz         Onion River Racing                         6
  2  310 Christopher   Gagne        Cambridge Bicycle / Igleheart Frames       4
  3  362 Jeffrey       Weber        Sound Solutions                            3
  4  353 Daniel        Barney       Mac 5 Bikes / GVCC                         2

Finish - Route 100B - Moretown
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  366 Chris         Wood         Sound Solutions                            10
  2  327 Erik          Post         CRCA BH/Garneau                            7
  3  332 Ryan          Short        Team Placid Planet                         5
  4  326 Abraham       Soler        CRCA/Foundation                            3
  5  369 Ed            Makarchuk    Sound Solutions                            1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 100 - Granville Gulf
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  337 Nevin         Rallis       Bikeman.com                                6
  2  311 Patrick       Barter       Sweet Open Roads p/b The Bike Hub          4
  3  366 Chris         Wood         Sound Solutions                            3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 30 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  366 Chris         Wood         Sound Solutions                            6
  2  326 Abraham       Soler        CRCA/Foundation                            4
  3  377 Jared         Katz         Onion River Racing                         3
  4  304 Victor        Taormina     seaside cycle                              2

Sprint #2 - 25 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  361 Nigel         Kinney       Gear West Bike and Triathlon                    :08
  2  304 Victor        Taormina     seaside cycle                                   :06
  3  376 Kyle          Clark        GMBC/Synergy Fitness                            :04
  4  348 Alberto       Citarella    Burris Logistics / Fit Werx                     :03

Sprint #3 - 15 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  304 Victor        Taormina     seaside cycle                                   :08
  2  376 Kyle          Clark        GMBC/Synergy Fitness                            :06
  3  361 Nigel         Kinney       Gear West Bike and Triathlon                    :04
  4  348 Alberto       Citarella    Burris Logistics / Fit Werx                     :03

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                     Points
  1  361 Nigel         Kinney       Gear West Bike and Triathlon               6
  2  376 Kyle          Clark        GMBC/Synergy Fitness                       4
  3  304 Victor        Taormina     seaside cycle                              3
  4  322 Greg          Herrman      BCA / Tosk Chiropractic                    2

Finish
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  361 Nigel         Kinney       Gear West Bike and Triathlon               10
  2  304 Victor        Taormina     seaside cycle                              7
  3  376 Kyle          Clark        GMBC/Synergy Fitness                       5
  4  332 Ryan          Short        Team Placid Planet                         3
  5  322 Greg          Herrman      BCA / Tosk Chiropractic                    1


Overall Results
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  366 Chris         Wood         Sound Solutions                            19
  2  377 Jared         Katz         Onion River Racing                         19
  3  361 Nigel         Kinney       Gear West Bike and Triathlon               16
  4  304 Victor        Taormina     seaside cycle                              12
  5  337 Nevin         Rallis       Bikeman.com                                12
  6  311 Patrick       Barter       Sweet Open Roads p/b The Bike Hub          10
  7  376 Kyle          Clark        GMBC/Synergy Fitness                       9
  8  332 Ryan          Short        Team Placid Planet                         8
  9  327 Erik          Post         CRCA BH/Garneau                            7
 10  326 Abraham       Soler        CRCA/Foundation                            7
 11  310 Christopher   Gagne        Cambridge Bicycle / Igleheart Frames       6
 12  322 Greg          Herrman      BCA / Tosk Chiropractic                    3
 13  362 Jeffrey       Weber        Sound Solutions                            3
 14  353 Daniel        Barney       Mac 5 Bikes / GVCC                         2
 15  369 Ed            Makarchuk    Sound Solutions                            1


Women 3/4

Stage 2 - The Bridges Circuit Race - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 1 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  682 Amy           Miner        Onion River Racing                         6
  2  674 Caroline      Savage       CRCA / Dave Jordan Coaching - Zephyr Graf  4
  3  659 Claire        McKenna      Sweet Open Roads                           3
  4  678 Julie         Marceau      specialized-mazda-samson                   2

Finish - Route 100B - Moretown
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  667 Kacy          Wander       QCW Cycling/breakawaybikes.com             10
  2  678 Julie         Marceau      specialized-mazda-samson                   7
  3  662 Jessie        Donavan      Onion River Sports                         5
  4  657 Monika        Sattler      NCVC/UnitedHealth Group                    3
  5  682 Amy           Miner        Onion River Racing                         1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 100 - Granville Gulf
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  682 Amy           Miner        Onion River Racing                         6
  2  660 Laura Lee     Vo           CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropra  4
  3  678 Julie         Marceau      specialized-mazda-samson                   3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  680 Carol         Deavy        Rouleurs De L'Outaouais                         :08
  2  667 Kacy          Wander       QCW Cycling/breakawaybikes.com                  :06
  3  662 Jessie        Donavan      Onion River Sports                              :04
  4  678 Julie         Marceau      specialized-mazda-samson                        :03

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  678 Julie         Marceau      specialized-mazda-samson                   6
  2  682 Amy           Miner        Onion River Racing                         4
  3  659 Claire        McKenna      Sweet Open Roads                           3
  4  662 Jessie        Donavan      Onion River Sports                         2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  680 Carol         Deavy        Rouleurs De L'Outaouais                         :08
  2  682 Amy           Miner        Onion River Racing                              :06
  3  659 Claire        McKenna      Sweet Open Roads                                :04
  4  657 Monika        Sattler      NCVC/UnitedHealth Group                         :03

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                     Points
  1  678 Julie         Marceau      specialized-mazda-samson                   6
  2  682 Amy           Miner        Onion River Racing                         4
  3  659 Claire        McKenna      Sweet Open Roads                           3
  4  667 Kacy          Wander       QCW Cycling/breakawaybikes.com             2

Finish
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  662 Jessie        Donavan      Onion River Sports                         10
  2  682 Amy           Miner        Onion River Racing                         7
  3  678 Julie         Marceau      specialized-mazda-samson                   5
  4  659 Claire        McKenna      Sweet Open Roads                           3
  5  657 Monika        Sattler      NCVC/UnitedHealth Group                    1


Overall Results
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  678 Julie         Marceau      specialized-mazda-samson                   29
  2  682 Amy           Miner        Onion River Racing                         28
  3  662 Jessie        Donavan      Onion River Sports                         17
  4  667 Kacy          Wander       QCW Cycling/breakawaybikes.com             12
  5  659 Claire        McKenna      Sweet Open Roads                           12
  6  657 Monika        Sattler      NCVC/UnitedHealth Group                    4
  7  660 Laura Lee     Vo           CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropra  4


Men 4

Stage 2 - The Bridges Circuit Race - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 2 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  762 Christopher   Grady        Arc En Ciel Racing Team                    6
  2  782 Leonard       Galati       CRCA/NYVelocity                            4
  3  767 Alejandro     Cifuentes-LorCLR Racing  www.clrracing.com              3
  4  709 Carl          Wittig       bikebarnracing.com                         2

Sprint #2 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 1 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  768 Richard       Batten       Stage 5 Cycling                            6
  2  762 Christopher   Grady        Arc En Ciel Racing Team                    4
  3  716 Matt          Lasker       Cycle Loft Velo                            3
  4  745 Jonathan      Moncton      District Velocity Racing p/b The Bike Rac  2

Finish - Route 100B - Moretown
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  752 Robin         Liston       Claremont Cycle Depot                      10
  2  751 John          Harris       Mystic Velo Juniors                        7
  3  720 Paul          Fronhofer    battenkill united                          5
  4  762 Christopher   Grady        Arc En Ciel Racing Team                    3
  5  708 John          Buenaventura CRCA/NYVelocity                            1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 100 - Granville Gulf
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  767 Alejandro     Cifuentes-LorCLR Racing  www.clrracing.com              6
  2  762 Christopher   Grady        Arc En Ciel Racing Team                    4
  3  719 Warren        St John      CRCA/NYVelocity                            3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  723 Dan           Fronhofer                                                    :08
  2  751 John          Harris       Mystic Velo Juniors                             :06
  3  749 Ira           Blumberg     CRCA/Setanta                                    :04
  4  767 Alejandro     Cifuentes-LorCLR Racing  www.clrracing.com                   :03

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  767 Alejandro     Cifuentes-LorCLR Racing  www.clrracing.com              6
  2  751 John          Harris       Mystic Velo Juniors                        4
  3  762 Christopher   Grady        Arc En Ciel Racing Team                    3
  4  746 Eric          Follen       Maine Coast Cycling Club                   2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICIATON)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  751 John          Harris       Mystic Velo Juniors                             :08
  2  767 Alejandro     Cifuentes-LorCLR Racing  www.clrracing.com                   :06
  3  756 Bryan         Dougherty    Kissena                                         :04
  4  708 John          Buenaventura CRCA/NYVelocity                                 :03

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                     Points
  1  767 Alejandro     Cifuentes-LorCLR Racing  www.clrracing.com              6
  2  751 John          Harris       Mystic Velo Juniors                        4
  3  720 Paul          Fronhofer    battenkill united                          3
  4  762 Christopher   Grady        Arc En Ciel Racing Team                    2

Finish
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  751 John          Harris       Mystic Velo Juniors                        10
  2  767 Alejandro     Cifuentes-LorCLR Racing  www.clrracing.com              7
  3  720 Paul          Fronhofer    battenkill united                          5
  4  771 Richard       Drummond     UVV/ Drummond Custom Cycles                3
  5  749 Ira           Blumberg     CRCA/Setanta                               1


Overall Results
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  767 Alejandro     Cifuentes-LorCLR Racing  www.clrracing.com              34
  2  751 John          Harris       Mystic Velo Juniors                        29
  3  762 Christopher   Grady        Arc En Ciel Racing Team                    24
  4  720 Paul          Fronhofer    battenkill united                          16
  5  752 Robin         Liston       Claremont Cycle Depot                      10
  6  768 Richard       Batten       Stage 5 Cycling                            6
  7  782 Leonard       Galati       CRCA/NYVelocity                            4
  8  719 Warren        St John      CRCA/NYVelocity                            3
  9  771 Richard       Drummond     UVV/ Drummond Custom Cycles                3
 10  746 Eric          Follen       Maine Coast Cycling Club                   2
 11  709 Carl          Wittig       bikebarnracing.com                         2
 12  745 Jonathan      Moncton      District Velocity Racing p/b The Bike Rac  2
 13  749 Ira              Blumberg	CRCA/Setanta	1
 14  708 John            Buenaventura	CRCA/NYVelocity	1



Men 4/5

Stage 2 - The Bridges Circuit Race - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 2 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  876 Michael       Hopwood      GMBC/Synergy Fitness                       6
  2  888 Whitney       Hanson       GMBC/Synergy Fitness                       4
  3  850 Ben           Driver                                                  3
  4  863 Andrew        Collyer      Wheelworks Multisport                      2

Sprint #2 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 1 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  863 Andrew        Collyer      Wheelworks Multisport                      6
  2  835 Michael       Froh         velo trocadero                             4
  3  872 Michel        Aube         Upper Valley Velo                          3
  4  867 Robert        Bonstein     CRCA/NYVelocity                            2

Finish - Route 100B - Moretown
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  840 Jordan        Allen                                                   10
  2  872 Michel        Aube         Upper Valley Velo                          7
  3  834 Corey         Morenz       CRCA/NYVelocity                            5
  4  828 Karl          Zahn         University of Vermont                      3
  5  868 Alex          Binkley                                                 1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 100 - Granville Gulf
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  835 Michael       Froh         velo trocadero                             6
  2  854 Andrew        Tripp        Onion River Racing                         4
  3  888 Whitney       Hanson       GMBC/Synergy Fitness                       3

Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  858 Brian         Pillar                                                       :08
  2  842 Nicholas      Waller       Adirondack Velo Club                            :06
  3  835 Michael       Froh         velo trocadero                                  :04
  4  852 Christopher   Moeckel                                                      :03

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  840 Jordan        Allen                                                   6
  2  837 Michael       Allen        team allen                                 4
  3  835 Michael       Froh         velo trocadero                             3
  4  863 Andrew        Collyer      Wheelworks Multisport                      2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICIATON)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  869 Edward        Smith        Team Placid Planet                              :08
  2  874 Jason         Cameron                                                      :06
  3  828 Karl          Zahn         University of Vermont                           :04
  4  863 Andrew        Collyer      Wheelworks Multisport                           :03

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                     Points
  1  835 Michael       Froh         velo trocadero                             6
  2  863 Andrew        Collyer      Wheelworks Multisport                      4
  3  837 Michael       Allen        team allen                                 3
  4  869 Edward        Smith        Team Placid Planet                         2

Finish
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  862 Dylan         Pudiak       Solo Break Racing                          10
  2  828 Karl          Zahn         University of Vermont                      7
  3  858 Brian         Pillar                                                  5
  4  874 Jason         Cameron                                                 3
  5  834 Corey         Morenz       CRCA/NYVelocity                            1


Overall Results
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  835 Michael       Froh         velo trocadero                             28
  2  840 Jordan        Allen                                                   22
  3  863 Andrew        Collyer      Wheelworks Multisport                      20
  4  837 Michael       Allen        team allen                                 14
  5  862 Dylan         Pudiak       Solo Break Racing                          10
  6  828 Karl          Zahn         University of Vermont                      10
  7  872 Michel        Aube         Upper Valley Velo                          10
  8  888 Whitney       Hanson       GMBC/Synergy Fitness                       7
  9  876 Michael       Hopwood      GMBC/Synergy Fitness                       6
 10  834 Corey         Morenz       CRCA/NYVelocity                            6
 11  858 Brian         Pillar                                                  5
 12  869 Edward        Smith        Team Placid Planet                         4
 13  854 Andrew        Tripp        Onion River Racing                         4
 14  874 Jason         Cameron                                                 3
 15  850 Ben           Driver                                                  3
 16  867 Robert        Bonstein     CRCA/NYVelocity                            2
 17  868 Alex          Binkley                                                 1


Juniors

Stage 2 - The Bridges Circuit Race - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 1 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  620 Lawson        Craddock     Hot Tubes Junior Development               6
  2  615 Wes           Kline        Young Medalists/Team Dual Temp             4
  3  601 Paul          Lynch        CLNoonan/BayHillCapital p/b CornerCycle    3
  4  637 Brandon       Etzl         St catharines CC Jnr Racing Team           2

Finish - Route 100B - Moretown
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  620 Lawson        Craddock     Hot Tubes Junior Development               10
  2  615 Wes           Kline        Young Medalists/Team Dual Temp             7
  3  610 Robin         Eckmann      Hot Tubes Junior Development               5
  4  637 Brandon       Etzl         St catharines CC Jnr Racing Team           3
  5  605 Jesse         Keough       CLNoonan/BayHillCapital p/b CornerCycle    1

Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 100 - Granville Gulf
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  610 Robin         Eckmann      Hot Tubes Junior Development               6
  2  615 Wes           Kline        Young Medalists/Team Dual Temp             4
  3  601 Paul          Lynch        CLNoonan/BayHillCapital p/b CornerCycle    3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  611 Anders        Newbury      Hot Tubes Junior Development                    :08
  2  602 Travis        Samuel       MazurCoaching.com/Wheels of Bloor               :06
  3  631 Benjamin      Perry        St.Catharines Cycling Club                      :04
  4  629 Ben           Wolfe        CLNoonan/BayHillCapital p/b CornerCycle         :03

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  611 Anders        Newbury      Hot Tubes Junior Development               6
  2  620 Lawson        Craddock     Hot Tubes Junior Development               4
  3  621 David         Novak        Sickler's Racing/ Upstate Velo             3
  4  615 Wes           Kline        Young Medalists/Team Dual Temp             2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  616 Thomas        Wrona        Raleigh AllStars p/b Southeastern Orthopedics   :08
  2  634 Alexey        Vermeulen    Priority Health U25                             :06
  3  621 David         Novak        Sickler's Racing/ Upstate Velo                  :04
  4  601 Paul          Lynch        CLNoonan/BayHillCapital p/b CornerCycle         :03

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                     Points
  1  621 David         Novak        Sickler's Racing/ Upstate Velo             6
  2  631 Benjamin      Perry        St.Catharines Cycling Club                 4
  3  620 Lawson        Craddock     Hot Tubes Junior Development               3
  4  615 Wes           Kline        Young Medalists/Team Dual Temp             2

Finish
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  621 David         Novak        Sickler's Racing/ Upstate Velo             10
  2  616 Thomas        Wrona        Raleigh AllStars p/b Southeastern Orthope  7
  3  635 Nick          Roeder       Tri-State Velo / Amoroso's Cycling Team    5
  4  611 Anders        Newbury      Hot Tubes Junior Development               3
  5  631 Benjamin      Perry        St.Catharines Cycling Club                 1


Overall Results
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  620 Lawson        Craddock     Hot Tubes Junior Development               23
  2  621 David         Novak        Sickler's Racing/ Upstate Velo             19
  3  615 Wes           Kline        Young Medalists/Team Dual Temp             19
  4  610 Robin         Eckmann      Hot Tubes Junior Development               11
  5  611 Anders        Newbury      Hot Tubes Junior Development               9
  6  616 Thomas        Wrona        Raleigh AllStars p/b Southeastern Orthope  7


Men 40+

Stage 2 - The Bridges Circuit Race - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 2 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  445 Stephan       Badger       TARGETRAINING                              6
  2  416 Todd          Cassan       Westwood Velo                              4
  3  419 Ron           Bourgoin     OA/CYCLEMANIA                              3
  4  449 Bill          Shattuck     Corner Cycle                               2

Sprint #2 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 1 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  405 Patrick       Ruane        Sunapee/Continental Paving/Revolution      6
  2  449 Bill          Shattuck     Corner Cycle                               4
  3  416 Todd          Cassan       Westwood Velo                              3
  4  425 Mark          Pohndorf     Colavita Racing                            2

Finish - Route 100B - Moretown
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  448 John          Grenier      Team Fuji fueled by Clif Bar               10
  2  415 Tobi          Schultze     Team FUJI/Clif Bar                         7
  3  417 Mark          McCormack    Team FUJI/Clif Bar                         5
  4  443 Jonny         Bold         Corner Cycle                               3
  5  447 Gary          Jasdzewski   Wheelworks Racing                          1


Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 100 - Granville Gulf
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  449 Bill          Shattuck     Corner Cycle                               6
  2  432 Carl          Reglar       Team Danbury Audi/Pedal and Pump           4
  3  461 Cary          Moretti      Endurosport PFR by Power Watts             3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  466 Robert        Lattanzi     Westwood Cycle                                  :08
  2  443 Jonny         Bold         Corner Cycle                                    :06
  3  418 David         Connery      Corner Cycle                                    :04
  4  444 David         Taylor       CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover Chiropractic   :03

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  417 Mark          McCormack    Team FUJI/Clif Bar                         6
  2  415 Tobi          Schultze     Team FUJI/Clif Bar                         4
  3  418 David         Connery      Corner Cycle                               3
  4  416 Todd          Cassan       Westwood Velo                              2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  443 Jonny         Bold         Corner Cycle                                    :08
  2  415 Tobi          Schultze     Team FUJI/Clif Bar                              :06
  3  466 Robert        Lattanzi     Westwood Cycle                                  :04
  4  417 Mark          McCormack    Team FUJI/Clif Bar                              :03

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                     Points
  1  417 Mark          McCormack    Team FUJI/Clif Bar                         6
  2  415 Tobi          Schultze     Team FUJI/Clif Bar                         4
  3  416 Todd          Cassan       Westwood Velo                              3
  4  405 Patrick       Ruane        Sunapee/Continental Paving/Revolution      2

Finish
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  417 Mark          McCormack    Team FUJI/Clif Bar                         10
  2  405 Patrick       Ruane        Sunapee/Continental Paving/Revolution      7
  3  456 Monte         Frank        Cycle Fitness                              5
  4  415 Tobi          Schultze     Team FUJI/Clif Bar                         3
  5  416 Todd          Cassan       Westwood Velo                              1


Overall Results
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  417 Mark          McCormack    Team FUJI/Clif Bar                         27
  2  415 Tobi          Schultze     Team FUJI/Clif Bar                         18
  3  405 Patrick       Ruane        Sunapee/Continental Paving/Revolution      15
  4  416 Todd          Cassan       Westwood Velo                              13
  5  449 Bill          Shattuck     Corner Cycle                               12
  6  448 John          Grenier      Team Fuji fueled by Clif Bar               10
  7  456 Monte         Frank        Cycle Fitness                              5
  8  432 Carl          Reglar       Team Danbury Audi/Pedal and Pump           4
  9  443 Jonny         Bold         Corner Cycle                               3
 10  461 Cary          Moretti      Endurosport PFR by Power Watts             3
 11  418 David         Connery      Corner Cycle                               3
 12  419 Ron           Bourgoin     OA/CYCLEMANIA                              3
 13  425 Mark          Pohndorf     Colavita Racing                            2


Men 50+

Stage 2 - The Bridges Circuit Race - The Bridges Circuit Race
Sprint #1 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 2 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  514 Arthur        Brown        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  6
  2  545 Bruce         Townend      Valley Bike and Ski Werks Racing Team      4
  3  512 Jody          Dean         International Bicycle Center               3
  4  526 Haluk         Sarci        Deno's Wonder Wheel                        2

Sprint #2 - Finish Line (Route 100B) - Moretown - 1 to go
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  564 Al            Blanchard    Westwood Velo                              6
  2  545 Bruce         Townend      Valley Bike and Ski Werks Racing Team      4
  3  514 Arthur        Brown        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  3
  4  526 Haluk         Sarci        Deno's Wonder Wheel                        2

Finish - Route 100B - Moretown
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  514 Arthur        Brown        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  10
  2  531 Eric          Derivera     Valley Bike and Ski Werks Racing           7
  3  521 Eutimio       Quintero     CRCA/  Foundation                          5
  4  533 Dave          Viney        La Bicicletta Elite Team                   3
  5  565 Pascal        Sauvayre     CRCA/BH-Garneau                            1

Stage 3 - Champion Systems Mad River Road Race
Sprint #1 - Route 100 - Granville Gulf
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  514 Arthur        Brown        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  6
  2  545 Bruce         Townend      Valley Bike and Ski Werks Racing Team      4
  3  531 Eric          Derivera     Valley Bike and Ski Werks Racing           3


Stage 4 - Burlington Criterium
Sprint #1 - 20 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  559 David         Kellogg      Arc En Ciel                                     :08
  2  529 Rick          Sorenson     Onion River Sports                              :06
  3  500 Dzmitry       Buben        CCB Wheelworks Team                             :04
  4  565 Pascal        Sauvayre     CRCA/BH-Garneau                                 :03

Sprint #2 - 15 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  531 Eric          Derivera     Valley Bike and Ski Werks Racing           6
  2  514 Arthur        Brown        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  4
  3  500 Dzmitry       Buben        CCB Wheelworks Team                        3
  4  508 Keith         Davies       MAMBO KINGS RACING/D&Q                     2

Sprint #3 - 10 laps to go (GENERAL CLASSIFICATION)
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                           Time
  1  559 David         Kellogg      Arc En Ciel                                     :08
  2  500 Dzmitry       Buben        CCB Wheelworks Team                             :06
  3  529 Rick          Sorenson     Onion River Sports                              :04
  4  508 Keith         Davies       MAMBO KINGS RACING/D&Q                          :03

Sprint #4 - 5 laps to go (POINTS CLASSIFICATION)
PlaceBib                                                                     Points
  1  500 Dzmitry       Buben        CCB Wheelworks Team                        6
  2  514 Arthur        Brown        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  4
  3  564 Al            Blanchard    Westwood Velo                              3
  4  529 Rick          Sorenson     Onion River Sports                         2

Finish
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  500 Dzmitry       Buben        CCB Wheelworks Team                        10
  2  559 David         Kellogg      Arc En Ciel                                7
  3  552 Glenn         Swan         FLCC Chris's Cookies                       5
  4  508 Keith         Davies       MAMBO KINGS RACING/D&Q                     3
  5  514 Arthur        Brown        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  1


Overall Results
PlaceBib First Name    Last Name    Team                                     Points
  1  514 Arthur        Brown        Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant  34
  2  500 Dzmitry       Buben        CCB Wheelworks Team                        19
  3  531 Eric          Derivera     Valley Bike and Ski Werks Racing           16
  4  545 Bruce         Townend      Valley Bike and Ski Werks Racing Team      12
  5  564 Al            Blanchard    Westwood Velo                              9
  6  559 David         Kellogg      Arc En Ciel                                7
  7  508 Keith         Davies       MAMBO KINGS RACING/D&Q                     5
  8  521 Eutimio       Quintero     CRCA/  Foundation                          5